​​​​​​​Milas Halısı Motifleri Elbiselerde Hayat Buldu

Milas’ta Uluslararası Müzeler Günü etkinlikleri, Atapark’ta gerçekleştirilen kutlama programı ile devam etti.

​​​​​​​Milas Halısı Motifleri Elbiselerde Hayat Buldu

Düzenlenen kutlama programına Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Belediye Başkanı Fevzi Topuz, Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık'ın eşi Sevim Akbıyık, Milas Gençlik ve Spor Müdürü Durmuş Tayfun Uslu, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Toygun, Müze Müdürü Ali Yalçın, Gençlik Merkezi Müdürü Aşkın Binbir ve davetlilerle vatandaşlar katıldılar.

Müzeler Haftası nedeniyle Milas Halk Eğitim Merkezi öğretmeni Deniz Debre’nin koordinasyonu ile Milas Müzesi'ndeki resim kursunun öğrencileri olarak resim sergisi açıldı. El emeği göz nuru eserlerin sergilendiği, atölye çalışmaları ve workshopların yer aldığı standlar katılımcılar tarafından beğeniyle gezildi. Ayrıca giyim kursu öğretmeni Nadiye Uslu'nun hazırladığı Milâs halısı motiflerinin işlendiği ‘Gelenekten Geleceğe’ isimli defile herkesi hayran bıraktı.

“BU ZENGİNLİĞİN BİZE ÇOK BÜYÜK SORUMLULUK YÜKLEDİĞİNİN FARKINDAYIZ”

Müzeler Haftası’nın kutlanma tarihi ve neden kutlandığı hakkında paylaştığı bilgilerle konuşmasına başlayan Milas Müze Müdürü Ali Yalçın, “Her metrekaresi bir açıkhava müzesi olan, soyut ve somut kültürlerin medeniyetlerin beşiği şehrimizde çalıştığımız için kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Bu zenginliğin bize çok büyük sorumluluk yüklediğinin de farkındayız. Bu farkındalıkla Milasımızın kültürel değerlerini tanıtmak, müzecilik konusundaki farkındalığı artırmak için çeşitli etkinlikler düzenlemekteyiz” diyerek yıl boyu yaptıkları etkinlikler hakkında bilgi aktarıp, geçmişle geleceği buluşturmak adına tarihi ören yerlerindeki kazı çalışmalarına ve müzecilik faaliyetlerine devam edeceklerini ifade etti.

Etkinlikte daha sonra Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği üyelerinin halk oyunları gösterisi sergilendi. Nadiye Uslu küratörlüğünde Milâs halısı motiflerinin işlendiği ‘Gelenekten Geleceğe’ isimli defile ise ilgiyle izlendi. Defiledeki elbiseler, törene katılanlar tarafından tam not aldı.

Defilenin ardından etkinliğe katılanlar açılan stantları ziyaret ettiler.

“ÜRETEN KADINLARIMIZI GÖRÜNCE DAHA ÇOK MUTLU OLUYORUZ”

Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, “Somut ve soyut kültürel miras zengini, medeniyetlerin başkenti Milas’ımızda Müzeler Haftası kutlamaları kapsamında Atapark’ta gerçekleştirilen ve Sayın Valimiz Dr. İdris Akbıyık’ın eşi Sevim Akbıyık hanımefendinin de katıldığı programda Nadiye Uslu küratörlüğünde Milas Halısı motiflerinin işlendiği “Gelenekten Geleceğe” adlı defile ile birlikte atölye çalışmaları ve workshopların yer aldığı standları gezdik… Arkadaşlardan bu sene daha kapsamlı bir müzeler günü kutlama etkinliği düzenlemelerini istemiştim. Gerçekten güzel hazırlamışlar. Stantlarda üreten kadınlarımızdan, ören yerlerindeki kazılar ve müzecilikle ilgili bilgiler veren bölümlere kadar birçok şey mevcut. Stantlardaki gibi üreten kadınlarımızı görünce daha çok mutlu oluyoruz. Etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Her köşesi tarih kokan, adeta bir açık hava müzesi olan kadim şehrimizin değerlerini geleceğe taşıyan tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum…” dedi.

 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık