“Milas Merkezdeki Gıda Şenliği Rezaletine Çok Acil Son Verilmelidir”

Tam biz de bu konuda yazacaktık ki, Dr. Mehmet Günlük hemşehrimizin, sosyal medyada Milas Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve Gıda Maddeleri Odası’nı da etiketleyerek paylaştığı mesajını gördük.

“Milas Merkezdeki Gıda Şenliği Rezaletine Çok Acil Son Verilmelidir”

Biz de akşamüzeri oradan geçerken, hiçbir koruma önlemi olmadan açıkta cağ kebabı yapıldığını, yine açıkta pişmaniye, baklava, baharatlar daha birçok gıda ürününün satışının yapıldığını gördük. Rüzgarın en çok toz taşıdığı bu günlerde, kimse bu rezaleti görmüyor mu diye düşünerek haber yapmaya niyetlendiğimizde, Mehmet Günlük’ün paylaşımına yer vermenin daha çarpıcı olduğunu düşündük.

Mehmet Günlük’ün paylaşımı şöyle:

“MİLAS MERKEZDEKİ GIDA ŞENLİĞİ REZALETİNE ÇOK ACİL SON VERİLMELİDİR

Milas merkezde (mülkiyeti Hazineye ait olan) yıkılan Hükümet Konağının boş arazisi, üzerinde kurulan çadırlarda “Gaziantep Baklava Festivali ve Hatay Yemek Şenliği” adı altında 20-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında gıda ağırlıklı çeşitli ürünlerin satışına ev sahipliği yapıyor.

Burada onbir gün boyunca bu ticari faaliyetin yapılmasına hangi kurum yetkilisi, hangi gerekçeyle izin verdi bilmiyorum ancak aşağıdaki hususların göz önünde bulundurulmadığından eminim. Bunlar:

1) Yaşadığımız zor ekonomik koşullar altında her türlü vergisini veren, işyeri açma ruhsatına sahip, gerek Belediyenin gerekse İlçe Tarım Müdürlüğünün denetiminde faaliyet gösteren Milas esnafı,

2) En ufak bir rüzgarda zeminden kalkan toz bulutunun üzerine konduğu gıda maddelerini tüketmek isteyen Milaslı tüketiciler,

3) Toplum sağlığını tehdit eder şekilde açıkta pişirilen döner, cağ kebabı gibi gıda maddelerinin pişirilmesi sırasında çıkan ve çevreyi rahatsız eden koku ve duman hiç düşünülmemiş.

Bu sebeple konuyla ilgili yetkilileri söz konusu alanda yaşanan sorunları bizzat yerinde görmeye ve çözüm üretmeye davet ediyorum. Umarım gerekçesi ne olursa olsun ilerleyen zamanlarda aynı yerde (kültürel etkinlikler hariç) çevreye, Milas esnafına ve sosyal hayata zarar veren benzer etkinlikler için bir daha izin verilmez.”

Halk sağlığı düşünülerek alınacak önlemlerin ardından bu gibi ürünlerin satışının yapılmasının daha uygun olacağını düşünüyoruz. Bütün yetkili ve ilgilileri göreve davet ediyoruz.

 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık