Milas ve Bodrum kıyıları temizlenecek

​​​​​​​Kültür Balıkçılarının üst kuruluşu olan Muğla Kültür Balıkçıları Derneği ile Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü arasında protokol imzalandı. İmzalanan protokole göre, denizlerde balık üretimi yapan Kültür Balıkçıları faaliyet gösterdikleri Muğla ve Bodrum civarında kıyıların temizliğini de yapacaklar. Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak ile Muğla Kültür Balıkçıları Derneği Başkanı İhsan Bozan arasında Su Ürünleri Yetiştiriciliği ÇED sahalarının kıyısal alanlarının temizliğine yönelik 14 maddelik işbirliği protokolü imzalandı.

Milas ve Bodrum kıyıları temizlenecek
  • 19 Ağustos 2020, Çarşamba 9:41

İmza töreninde konuşma yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, "Bugün çok önemli bir protokole imza atıyoruz. Mart ayında yapmayı planladığımız imza törenini pandemi nedeniyle bugün yapabiliyoruz. Deniz Kültür Balıkçılığı yetiştiriciliğinin yüzde 65'inin yapıldığı Milas ve Bodrum'da oluşabilecek atıkların temizlenmesine yönelik bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyoruz. Bu duyarlılıklarından dolayı İhsan Bozan'a teşekkür ediyorum" dedi.

Muğla Kültür Balıkçıları Derneği Başkanı İhsan Bozan ise, "Deniz balıkçılığı konusunda Avrupa'nın lideriyiz. Türkiye'nin en kaliteli çupra ve levreğini yetiştiriyoruz. Muğla'da 30 yıldır kültür balıkçılığı faaliyeti sürüyor. Bazı çıkar çatışmaları nedeniyle bizler günah keçisi olarak adlandırıldık. Denizin temiz olmasının ispatı balıklar ve diğer canlıların varlığıdır. Biz çiftliklerimize yakın koylarda temizlik yapıyorduk. Bugün sizlerin destekleriyle bu süreci genişlettik ve geleneksel hale getirmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından sözleşme taraflarca imzalanarak yürürlüğe girdi. Bundan sonra gerek tarafların gerekse çevreye duyarlı vatandaşların imzalanan protokolün takipçisi olacağı belirtildi.

 

 

Editör: Şahin ŞAHİN
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık