“Milas Yurttaş İnisiyatifi”nden Yerel Seçim deklarasyonu: “ÖLÜMÜ GÖRDÜK; SITMAYA RAZI OLMAYACAĞIZ!”

Bir süre once “Milas Yurttaş İnisiyatifi”nin kurulduğu, bir basın bildirisiyle açıklanmıştı. Milas’taki CHP’nin solundaki parti ve örgütlerin biraraya gelmesi olarak tanımlanabilecek yapılanmanın tam çerçevesi bilinmese de, Milas’ta siyasal muhalefet cephesinin önemli ve en aktif unsurlarını içinde barındırdığı söylenebilir.

“Milas Yurttaş İnisiyatifi”nden Yerel Seçim deklarasyonu: “ÖLÜMÜ GÖRDÜK; SITMAYA RAZI OLMAYACAĞIZ!”
  • 27 November 2023, Monday 12:08

Milas Yurttaş İnisiyatifi yeni bir açıklama yaparak, önümüzdeki yerel seçimlere ilişkin tavırlarını açıkladılar. “Ölümü gördük, sıtmaya razı olmayacağız!” başlıklı açıklama şöyle:

 “Bilindiği üzere bizler, Milas’ta yaşayan ve geleceğine sahip çıkmaya çalışan yurttaşlar bir araya geldik ve hepimize ait olan ‘’MİLAS YURTTAŞ İNİSİYATİFİ” ile yolumuzu ve mücadelemizi ortaklaştırdık. 

Hepimiz için oldukça büyük önem taşıyan 14 – 28 Mayıs seçimlerinin üzerinden yaklaşık beş ay geçti. Seçim sonuçlarının yorumlanması hususunda muhalefetin ekseri çoğunluğu neredeyse iyimser yorumlar yapıyor olsa da bize göre ortadaki başarısızlık onu yaratanlarca üvey evlat muamelesi görüyor. Biz ise seçimlerin üzerinden geçen bunca zaman sonra kızgınlığımızı yapıcı bir muhalefet anlayışı ile örgütleyerek yol yürüyoruz. 

Genel seçimlerde karşıtlıklar ve ‘’ya o ya ben’’ söylemi etrafında örgütlenen bloğun önümüzdeki süreçte bizi mahkum ettiği 5 senelik tek adam rejiminin sonuçlarını hep birlikte göğüslemek zorunda kalacağız. 

Genel seçimlerdeki dağınıklığın yerel seçimlerde de tekrarlanmaması Milas halkı için hayati önemdedir. Bugüne dek kendi kendimize şikayet etmek, söylenmek, acı çekmek, kızmak, küsmek bize bir şey kazandırmadı, kazandırmayacak. Belli ki bu manasız eylemlerle geçen her gün örgütlenmemizin ve ortaklaşa hareket etmemizin bir gün daha gecikmesi anlamına geliyor. 

Milas’ın yıllardır aynı sığ ve vizyonsuz kafa yapısıyla, belirli çıkar gruplarıyla kol kola girmiş, doğaya düşman kesilmiş mevcut yerel yönetim anlayışının ülke yönetimine de hakim olabileceği kaygısı, genel seçimlerde Milas özelinde muhalefetin yaşadığı genel oy kaybının en temel sebebidir. Bu nedenle önümüzdeki yerel seçimler, değişimin başlangıcı ve bir milat olacaktır. Bizler, değişimin ateşini yerelde yakıyor ve MİLAS YURTTAŞ İNİSİYATİFİ olarak bu devrimci dönüşümü sağlamak üzere yol almaya devam ediyoruz.

 

YEREL SEÇİME DÖNÜK TUTUMUMUZ NETTİR! GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESECEĞİZ!

Milas Yurttaş İnisiyatifini oluşturan toplumun her kesiminden; solcu, yurtsever, sosyalist, devrimci ve demokrat insanlar olarak bizlerin ve Milas’ın kaybedecek bir beş yılı daha yok! İşte tam da bu sebeple bizler sorumluluk alıyor ve sıtmaya razı olmayacağız diyoruz! Mevcut siyasilerin bu güne değin örgütlü hareket edemeyişimizden yararlanmasına artık MİLAS YURTTAŞ İNİSİYATİFİ ile örgütlenerek dur diyoruz.  

Hedefimiz; Milas’taki yerel yönetimi devralmaktır. Bu sebeple Milas’ta önümüzdeki yerel seçimlere inisiyatif olarak belirleyeceğimiz başkan adayımız ve meclis üyelerimizle birlikte girecek ve hep birlikte kazanacağız! Ortaklaşacağımız mahallelerde de muhtar adaylarımızla birlikte biz de seçim yarışında olacağız! 

Yerel seçimlerde siyasetçilerin yurttaşları görmezden gelmelerini kabul etmeyeceğiz. Bizler artık yapay karşıtlıklar ile ‘’biz gelmezsek onlar gelir’’ diye korkutularak güdümlü oylar kullandırılmak istenen seçmenler olmayacağız. 

Mevcut düzene muhalefet olduğunu iddia edip yerelde iktidarı elinde tutanların ‘’iyi huylu kent muhalifleri’’ olmayı kabul etmiyoruz. Artık birileri için çantadaki keklik olmayı reddediyoruz! Bizler sadece sandıkta boş vaatler verilen seçmenler değiliz. Temiz siyaset istiyoruz. Kapalı kapılar ardındaki anlaşmalardan, şahsi menfaatler ve bunların peşinde koşanlardan, antidemokratik dayatmalardan bıktık. Şeffaf, hesap veren, sorumluluk alan, sorun değil çözüm üreten, kendini değil halkı ve ülkeyi ve yarınları düşünen, dürüst siyasetçiler ve temiz bir siyaset anlayışı istiyoruz. 

Mevcut şartlarda Milas özelinde yaşanabilecek kırılganlıkların farkındayız. Farkındalığımız nedeniyle yüzü sola dönük, demokrat, kenti halkıyla birlikte yönetecek, insanları ekonomik güçleri – dini inanışları – kimlikleri nedeniyle ayrıştırıp bundan beslenmeyen, emekten, haktan, adaletten, doğadan yana, ve örgütlü faşist ve siyasal islamcı yapılardan adaylığı bulunmayan kişilerle belirlediğimiz ilkeler çerçevesinde ve halktan saklanmayan ittifaklara kapımız tamamen kapalı değildir. 

 KİMLERLE GÖRÜŞMEYECEĞİZ?

 Mevcut belediye başkanı ve Milas’ta yaşanan kent suçlarına koşulsuz destek veren meclis üyeleriyle, 

 Siyaseti bir zenginleşme aracı olarak kullanmış ve halen hırsının peşinden koşanlarla,

 İktidarın ve sermayenin ilçemizde işlediği suçlara yol verip ses çıkarmayanlarla,

 İlçedeki tarım alanları 2010 yılından bu yana %10’dan fazla azalmışken, zeytin ve tarım alanlarını rant için iktidar yardakçılarına peşkeş çekenlerle, 

 Belediyenin işlerini kendi bürolarında yapanlarla,

 Doğa düşmanlığının saldırganlaştırdığı kişilerle,

 Seçimden önce verdiği tüm sözleri unutanlarla,

 Belediyeyi rant kapısı yapanlarla,

 Ortak aklı halkla değil kendine bağlı şirket müdürleriyle işletenlerle,

 İşyerlerinde yaşanan mobbing, taciz, tehdit, şiddet ve her türlü baskıcı uygulamaya ses etmeyenlerle,

 Geçmiş dönemlerindeki rantını ve çıkar ilişkilerini tekrar tesis edip kaybetmemek için koşturanlarla

Asla görüşmeyeceğiz!

 SON SÖZ YERİNE!

 Halkımıza duyuruyoruz! Biz verili koşullardaki siyasi duruma bir alternatif yaratmak için geliyoruz. Topluma şunu söylemeye çalışıyoruz: bir üçüncü yol var! Beceriksiz bir yerel yönetimle, faşist AKP-MHP koalisyonunun arasında sıkışmış değilsiniz. Artık Milas Yurttaş İnisiyatifi var!

Milas’ın sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında yeri değişmezken etrafındaki çıkar gruplarının, kurumları içerisindeki bazı çalışan ve idarecilerin, bunların akrabalarının banka

hesaplarındaki paraları ve sahip oldukları araç ve gayrimenkulleri artanlarla yol yürüyenler bizim için ehven-i şer olamayacaklar!

 Milas Yurttaş İnisiyatifi’ni oluşturan bizler, hiç kimsenin bundan sonra dağınıklığımızdan ve örgütsüz bireyler olmamızdan yararlanmasına izin vermeyeceğiz! Kendi yolumuzu kendimiz çizeceğiz! Bu sebeple yerel iktidar sahiplerini ve partilerini açık ve net bir biçimde uyarıyoruz! Milaslılar, yerel seçimlerde seçeneksiz değildir. 

Bizler iki sağcı adaydan birini seçmek zorunda değiliz ve seçmeyeceğiz! Bu sebeple sorumluluk ve yetki sahibi olanlar açık ve net olarak bilmelilerdir ki önümüzdeki yerel seçimlerde halkın gerçeklerinden uzak hareket edip yanlış kararlar vermeleri halinde Milas’ın sağcılara kaybedilmesinin sorumluluğu asla ama asla bizlere ait olmayacaktır. Bu metinle de tavrımızı tarihe not düşüyoruz! 

Milas’a ve geleceğine sahip çıkıyoruz. Birlikte başaracağız"

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık