Milas’ın İlk Gazetesi “Milas Postası” Tanıtıldı..

Milas’ın İlk Gazetesi “Milas Postası” Tanıtıldı..
  • 27 February 2024, Tuesday 10:10

Haber: Oktay DİZDAR

Milas’ın ilk gazetesi MİLAS POSTASI Gazetesi, 22 Şubat 2024 Perşembe günü, saat 17:00 - 17:30 arasında Muğla’da tanıtıldı.

Tanıtım, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Muğla Ulusal Sempozyumu” kapsamında ilk günkü oturumda, Menteşe’deki Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi Seminer Salonu’nda yapıldı.

Muğla Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Yücel Yiğit, Milas Postası ile ilgili yaptığı sunumda, gazetenin zor şartlar altında Ocak 1949- 1955 yılları arasında haftada 1 veya 2 gün (Salı-Cuma) günleri, iki veya dört sayfa olarak yayımlandığını belirtti. Prof. Yiğit sunumunda, gayri siyasi olarak yayımlanmaya başlayan gazetenin ileriki sayılarında bu sözünü tutamadığının görüldüğünü ifade etti. Milas Postası Gazetesi’nin kurucusu ve sahibi Turgut Dizdar’ın kısa hayat hikayesine de değinin Prof. Yiğit, çalışmalarının kaynağını Milli Kütüphane ve Emniyet Genel Müdürlüğü arşivlerine dayandırırken, yerelden de bilgilendiğini açıkladı.

Muğla Üniversitesi ve çeşitli üniversitelerin akademisyenleri tarafından ilgi ile izlenen Muğla Basın tarihi, dolayısıyla Milas Postası’nın da tanıtım söyleşisinin, Cumhuriyetimizin 100. Yılı sempozyumu kapsamında, Muğla Büyükşehir Belediyesince kitaplaştırılacağı da öğrenildi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık