Milaslı arıcılar istedi, şurup yasaklandı

Geçtiğimiz günlerde Milas’a bağlı Fesleğen Mahallesi’nde arıcılarla görüşen AKP Aydın Milletvekili Metin Yavuz, arıcıların sorunlarını rapor haline getirerek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sundu. Raporun ardından bal aromalı şurup kullanımı, Tarım ve Orman Bakanlığınca yasaklandı.

Milaslı arıcılar istedi, şurup yasaklandı
  • 21 Aralık 2019, Cumartesi 9:46

Aydın Milletvekili ve AKP MKYK Üyesi Metin Yavuz, geçtiğimiz aylarda Milas’a bağlı Fesleğen Mahallesi’ne giderek, bal üreticiliği yapan arıcılar ile bir araya geldi. Sektördeki sorunları değerlendiren ve hazırladığı raporunu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sunan Yavuz yaptığı açıklamada, ‘‘Sahte bal üretiminde kullanılan ve bundan dolayı ülkemizdeki arıcı çiftçilerimizi bitme noktasına getiren bal aromalı şurup kullanımı, Tarım ve Orman Bakanlığımızca yasaklanmıştır.” dedi.
Sahte bal üretiminde kullanılan bal aromalı şurubun insan sağlığını da önemli ölçüde etkilediğini belirten AKP’li Yavuz, “Bal üretiminde dünya ikincisi konumunda olan ülkemiz bal sektörünün en büyük sorunu olan sahte balların üretilmesinde kullanılan bal aromalı şurubun kullanılmasının yasaklanması hem insan sağlığı için hem de üretilen balın kalitesinin artması bakımından büyük önem arz ediyor. Bu yasak ile birlikte insan sağlığını tehdit eden etkeni ortadan kaldırdığımız gibi, bal üretimi yapan arıcı çiftçilerimizin de ürünlerini hak ettikleri değerlere satışlarını sağlamanın yolunu açmış olduk.” dedi.

BAL SEKTÖRÜNDEKİ RANTA İZİN VERİLMEYECEK
Yurt genelinde ürünün maliyetini düşürmek için balda tağşiş yapan çok fazla sayıda firma olduğunu belirten AKP’li Yavuz, uygulanacak yasak ile mevzuata veya izin verilen özelliklere aykırı olarak üretim yapan firmaları çok ağır cezaların beklediğini ifade etti. Sahte bal üretimi yapan firmaların çok büyük bir ranta sahip olduğunu belirten Yavuz, “İnsan sağlığını tehlikeye atan sahte bal üretimi yapan firmaları çok ağır cezalar bekliyor. Cezalar, üretimi yapan kişinin hapse girmesine kadar gidiyor.” dedi. 

“ÇOK DAHA FAZLASINI KAZANIYORLAR”
Yavuz ayrıca, “Gıda terörüne karşılık Tarım ve Orman Bakanlığımız gereken çalışmaları yürütüyor. Arıcılıkta 2 bine yakın denetim yapıldı. Tespit edilen uygunsuzluk neticesinde ilgililere 2 milyon liradan fazla ceza kesildi. Cezalar yüksek olmasına rağmen balda tağşişi yapanlar aldıkları cezaları pek önemsemiyor çünkü 3 - 5 defa yakalanmadan ürettiği sahte balı piyasaya sürdüğünde aldığı ceza tutarının çok daha fazlasını kazanıyor. Bundan dolayı da para cezalarını pek önemsemiyorlar. Gerçekten de bal sektöründe çok büyük bir rant sağlıyorlar. Ama cezalar artık daha da ağırlaştırılıyor.’’ dedi.

“SORUNLARI MİLAS’TA DEĞERLENDİRDİM”
Yasaklanmasına rağmen bal aromalı şurup kullanarak, sahte bal üretimi yapanların hapis cezaları ile karşı karşıya kalacağının altını çizen Yavuz, “İnsan sağlığını düşünmeden bal sektöründen rant elde edenlere asla izin verilmeyecek. Alınan bu yasak kararı gerçekten de hem insan sağlığı hem de arıcılarımız için çok önemliydi. Hatırlanacağı gibi, Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Fesleğen mahallesinde geçtiğimiz aylarda arıcılar ile bir araya gelmiş ve sorunları değerlendirmiştim. Bu söz konusu şurup ile üretilen sahte ballar dolayısıyla arıcı kardeşlerimizin ürettikleri kaliteli balı satamadıklarını ve artık iflas etme noktalarına geldiklerine tanıklık etmiştim. İnsan sağlığını da tehdit eden sahte balların üretiminde kullanılan şurup ile ilgili edindiğim izlenimler sonrasında hazırlamış olduğumuz raporumuzu Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli ile paylaşmış ve konuyu gündeme getirmiştim. Değerli bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli vakit kaybetmeden kurmaylarına gerekli çalışmanın yapılması talimatını vermiş, yapılan fikir alışverişleriyle denetimler sonrasında söz konusu şurubun kullanılmasının yasaklanması kararı bakanlığımızca verilmiştir. Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli bugün söz konusu Bal Aromalı Şurubun kullanılmasının yasaklandığı konusunda İzmir’de katılmış olduğu bir programda da ifade etmiştir. Evet, sahte bal üretiminde kullanılan Bal Aromalı Şurup artık yasaklanmıştır.” şeklinde konuştu.

KOMİSYON KURULACAK
Yılbaşından sonra mecliste bir araştırma komisyonu kurulması için çalışmalara başlayacaklarını kaydeden Yavuz, “Bu araştırma komisyonu ile ülkemizdeki gerçek kovan adetinin belirlenmesi için arı envanterinin tespitinin yapılması, arı ölümlerine sebebiyet veren zirai ilaçların irdelenmesi, arıcı kardeşlerimizin silah ruhsatları ve kredi ertelemeleri ile birlikte bal üreticilerimizin markalaşma isteklerine destek verilebilmesini sağlamaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı.
 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık