Milaslı Gaziler unutmadı!

Bugün, Kıbrıs Rumlarının, Kıbrıs Türklerine karşı uyguladığı zulme son vermek için Ada’ya düzenlenen Kıbrıs Barış Harekatı'nın 49’uncu yıl dönümü. Harekatın 49. yıl dönümü nedeniyle Milaslı gaziler ve aileleri için yemekli etkinlik düzenlendi.

Milaslı Gaziler unutmadı!
  • 20 July 2023, Thursday 17:25

Milas Ticaret ve Sanayi Odası Lokali’nde gaziler ve aileleri için düzenlenen yemekli etkinliğe Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer, Garnizon Komutanı vekili, Muğla Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Osman Toprakçı, gaziler ve aileleri katıldı.

Günün anlam ve önemi belirten konuşmayı Türkiye Muharip Gaziler Derneği Milas Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sarban yaptı.

Başkan Sarban, “Kıbrıs’ta barışı ve soydaşlarımızın güvenliğini sağlamak maksadıyla 49 yıl önce 20 Temmuz 1974 sabahı Türk Silahlı Kuvvetleri dünyada ender görülen bir muhabere taktiği uygulayarak havadan indirme karadan çıkartma ve uçan birlik harekâtı yaparak Kıbrıs’a müdahale etmek zorunda kalmıştır.” dedi.

“Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıbrıslı mücahitlerle birlikte Kıbrıs’ı vatan yapmak için kan dökerek can vererek büyük bir harekât gerçekleştirdiğini, bu uğurda 500 şehit vererek Kıbrıs’a özgürlüğü ve barışı getirmiştir.” diyen Sarban, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bugün kefeninin rengini aziz kanıyla boyayarak bayrak yapanların uğruna canlarını vererek vatan yaratanların ve son Türk devleti Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adını vererek tarih sayfasını yazanların günüdür. Bu zafer günün yıl dönümünde Kıbrıs’ta omuz omuza çarpıştığımız komutanlarıma, silah arkadaşlarıma ve yüce devletimizin mümtaz temsilcilerine Türkiye Muharip Gaziler Derneği Milas Şubesi Yönetim Kurulu adına saygılar sunar, Kıbrıs Barış Harekatı’nda hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimize rahmet ve gazilerimize yaşamlarında sağlık ve esenlikler dilerim. 20 Temmuz 1974’de Kıbrıs’ta destan yazanlar unutulmayacak. Onların aziz hatıraları her zaman yaşayacaktır. Ne mutlu Türküm diyene…”

Daha sonra ise Milas Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Reşit Özer ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat kısa birer konuşma yaptı.

Başkan Tokat, “Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49.yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen yemekte kıymetli gazilerimiz ve aileleriyle bir araya gelmekten dolayı mutluyuz. Adaya barış, güven ve huzuru getiren şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi şükranla anıyor, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Barış ve Özgürlük Bayramı'nı kutluyorum.” Dedi.

Konuşmaların ardından Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer’e plaket, Kıbrıs Gazisi Salih Ulu’ya da madalyası takdim edildi.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık