Milas’ta buğday hasadı başladı

Milas’a bağlı Ovakışlacık’ta buğday hasat etkinliğine katılan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, MİZO ve MİZOTAR’ın her zaman çiftçilerin yanında olduğunu ifade ederek, “Bu yıl Milas genelinde 20 bin dekar alanda buğday, 10 bin dekar alanda ise arpa ekimi yapıldı. Devam eden hasatlarda verim ve kalitenin güzel olduğu görüyoruz. Stratejik bir alanda üretim yapan tüm çiftçilerimize bereketli hasatlar diliyorum.” dedi.

Milas’ta buğday hasadı başladı

Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Milas Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fikret Turgut, Milas Ziraat Odası Meclis Üyesi Sami Sarıoğlu, Ovakışlacık Mahalle Muhtarı Erdal Gökhan, MİZOTAR Müdürü Mehmet Emin İnce, Milas Ziraat Odası Ziraat Mühendisi Abdullah Öz, ilçeye bağlı Ovakışlacık Mahallesi’nde Mehmet Akar’ın tarlasında buğday hasadına katıldı.

Hasatta görev alanlara ve çiftçilere ikramda bulunan Başkan Atıcı, daha sonra hasadın bereketli olmasını diledi.

MİZO VE MİZOTAR ÇİFTÇİLERİN HİZMETİNDE

Milas Ziraat Odası’nın ve MİZO kuruluşu olan MİZOTAR’ın her zaman çiftçilerin hizmetinde olduğunu ifade eden Başkan Atıcı, ilçe genelinde 20 bin dekarlık alanda buğday, 10 bin dekarlık alanda ise arpa ekimi gerçekleştirildiğini ve tarımsal danışmanlık hizmeti alan çiftçilerin hasatta fark yarattığını ifade etti.

Milas Ziraat Odası’nda görevli ziraat mühendislerinin ve MİZOTAR ekibinin, ilçede modern ve bilimsel yöntemlerle tarım yapılması için büyük emek verdiklerini kaydeden Başkan Atıcı, buğday hasadında ortaya çıkan verim ve kalitenin bu emeklerin boşa olmadığını gösterdiğini söyledi.

“TÜM ÇİFTÇİLERİMİZE BEREKETLİ HASATLAR DİLİYORUM”

Ovakışlacık’ta gerçekleştirilen buğday hasadıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Atıcı, “Ovakışlacık Mahallesi’nde Mehmet Akar’ın tarlasındayız. 35 dekarlık tarlada biçer döverle buğday hasadı gerçekleştiriliyor. Görüldüğü gibi buğday gayet güzel. Kardeşimiz Milas Ziraat Odası ile MİZOTAR ile çalışarak, ziraat mühendislerimizin tavsiyesi ile maccaciho türünde buğday ekimi gerçekleştirdi. İki defa buğdayını suladı, bakımlarını yaptı ve şuan hasatta yüzü gülüyor. Kendisine bereketli olsun diyorum.” diye konuştu.

TMO, MİLAS’TA ALIMLARA BAŞLADI

“Milas’ta yaklaşık 20 bin dekarlık alanda buğday, 10 bin dekarlık alanda ise arpa ekimi yapıldı. Hasatlar yoğun bir şekilde devam ediyor. Tüm çiftçilerimizin emeğinin karşılığını almalarını temenni ederek, çiftçilerimize teşekkür ediyorum.” diyen Başkan Atıcı, buğdayda kilogram başına 1 liralık devlet desteğinden yararlanılabilmesi için ürünün TMO’ya verilmesi gerektiğini hatırlatarak şöyle konuştu:

“Toprak Mahsulleri Ofisi randevulu olarak alımlara başladı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bu bölgeden ürün alarak, piyasada çiftçimiz lehine müdahalede bulunması çok güzel. Buradan Toprak Mahsulleri Ofisi yetkililerine de çiftçilerim ve şahsım adına teşekkürlerimi sunuyorum.”

“STRATEJİK BİR ALANDA FAALİYET GÖSTEREN ÇİFTÇİLERİMİZ DESTEKLENMELİDİR”

Tarımsal üretimin öneminin günden güne arttığına vurgu yapan Başkan Atıcı, “Şunu gözden kaçırmamız lazım. Artık tarım stratejik bir alan… Pandemi ve ardından yaşananlar, savaş gösterdi ki ambarınız doluysa, kendi kendinize yetebilen bir üretim kapasitesine sahipseniz güçlüsünüz. Tarım ürünleri içerisinde buğday da çok stratejik bir ürün. Buğdayınız varsa, ekmeğiniz var. Bu anlamda çiftçilerimizin üretiminin ne denli önemli olduğunu ortadadır. Çiftçilerimizin girdi maliyetleri günden güne artıyor. Çiftçilerimizin üretimden kopmaması için desteklenmeli ve girdi maliyetleri mutlak suretle düşürülmelidir. Çiftçilerimiz zor şartlara rağmen üretti.  Toprak Mahsulleri Ofisi’nin de daha çok buğdayı silolarına, ambarlarına doldurması gerekiyor. TMO, ülkemiz insanının kullanacağı buğdayı stoklamalı.” dedi.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık