Milas’ta da görülen doğa olayı şaşkınlık yarattı!

Milas’ta dün öğle saatlerinde 'güneş halesi' olayı yaşandı. Güneşin etrafında halka oluştuğunu gören vatandaşlar, o anları cep telefonları ile görüntüledi.

Milas’ta da görülen doğa olayı şaşkınlık yarattı!

Milas’ta dün öğle saatlerinde güneşin etrafında 'güneş halesi' adı verilen halka oluştu. Bu olayı gören vatandaşlar hem cep telefonları ile o anları kaydetti, hem de bu doğa olayını çıplak gözle izledi. Bodrum’da da görülen bu anın fotoğraf ve videolarını çeken vatandaşlar, sosyal medya hesaplarından paylaştı.  Bu doğa olayını değişik olarak değerlendiren vatandaşlar,  farklı yorumlarda da bulundular.

GÜNEŞ HALESİ NEDİR?

Tarihte eski inanışlara göre güneşin etrafında oluşan halka olan hale, yağmurun habercisi olarak nitelendiriyor. Meteoroloji biliminde de yüksek bulutlar genellikle fırtına öncesinde gelir, bir nebze bu eski anlayışı doğrular niteliktedir. Hale oluşumunda gökyüzü az bulutlu ve açıktır. Gökyüzünde onlarca kilometre sürüklenen ince buz bulutları hale oluşumunun göstergesidir. İngilizce ismiyle 'halo clouds' olarak da isimlendirilir. Bu ince ama büyük bulutlar milyonlarca küçük buz kristalleri barındırır. Hale şeklinde görülen hale dairesi, güneşten gelen ışıkların buz kristallerine çarparak kırılarak yansıması sonucunda oluşur. Güneş ile insan gözü arasında ayna görevi gören küçük buz kristalleri, uygun açı ile güneşten çıkan ışının bu şekilde görünmesini sağlar.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

Milas eczane
Site en altı
yukarı çık