Milas’ta TOKİ bilmecesi

28 Aralık’ta ihalesi yapılan TOKİ konutlarının arazisi için ÇED gerekli değildir kararının verilmesinin ardından neredeyse 3 ay geçti. Ama halen TOKİ projesi ile ilgili bir gelişme yok. Milas TOKİ 2. Etap işi, TOKİ'nin resmi web sitesinde yer alan 'İllere göre Projeler’ kısmında da henüz yer almıyor. 

Milas’ta TOKİ bilmecesi

Dönemin AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Muğla'nın Milas, Köyceğiz ve Fethiye ilçelerindeki TOKİ konutlarının ihalelerinin aynı zaman içerisinde yapıldığını duyurmuştu. Konu ile ilgili TOKİ’nin resmi sitesinin ‘İllere göre Projeler’ kısmına baktığımızda Milas ile ihalesi yapılan bazı ilçelerin projeleri sitede yer alırken, hatta Milas’ın Burgaz Sucum Mahallesi’nde TOKİ tarafından 2012 yılında tamamlanan konutların projesi bile yer alırken, Milas TOKİ 2. Etap işi olan ve İsmetpaşa Mahallesi’nde yapılacağı söylenen proje, TOKİ’nin internet sitesinde yer almıyor.

Yine her zaman olduğu gibi, bu konuyla ilgili olarak kimi aradıysak, bilgisi olmadığını söylüyor.

KAÇ KONUT YAPILACAĞI DA BİLİNMİYOR

TOKİ konutlarının 100 konutunun hak sahipleri kura çekimleri Temmuz 2019’da gerçekleştirilmişti. “Son proje kapsamında 100 konut olarak açıklanan Milas TOKİ 2. Etap işi, AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir’in Bakanlık nezdinde gerçekleştirdiği girişimler sonucu 546’ya yükseltildi” diye duyurulan haberin ardından Ocak 2023’te yapılan kura çekimlerinde ise 100 konut için kura çekimi yapılmıştı. Bu konu hakkında da henüz net bir bilgi alabilmiş değiliz.

KONUT FİYATLARI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Ayrıca sözleşmede yazan maddelere göre, “Memur maaşına yapılacak zam göz önüne alınarak TOKİ taksitleri her yıl zamlanacak." denilmişti. Bu da Ocak ve Temmuz aylarında memur maaşlarına zam yapıldığı düşünülürse, TOKİ taksitleri sabit olmayacağı ve 20 yıl boyunca artış göstereceği anlamına geliyor. TOKİ taksitlerin sabit olmaması vatandaş açısından mağduriyet yaratacağı gibi kurdaki artış da ayrı bir mağduriyet yaratacak gibi görünüyor. Çünkü ilk kuranın çekildiği 2019'da dolar kuru 6.25 seviyesinde iken şu an kur 27 TL civarında. Bu da ev fiyatlarının her geçen gün artmasına neden oluyor.

Konuyla ilgili 14 Aralık tarihli ÖNDER Gazetesi’nde yayınlanan ve Milletvekili Yavuz Demir’in verdiği bilgilerle oluşturulan haberimize göre, “İhale tarihinden itibaren 10 gün içinde yer teslimi yapılacak ve yüklenici firmanın 500 işgününde 546 konutu, altyapı ve çevre düzenlemesi işiyle bitirmesi beklenecek” deniyor. Yani 28 Aralık’taki ihale sonrası yer tesliminin yapılıp, inşaat sürecinin başlamış olması gerekiyor.

Ancak bugün 18 Ağustos 2023 ama halen proje ile ilgili hiçbir gelişme yok. Ayrıca süreç hakkında bilgi de yok. TOKİ’nin internet sitesinde de, Muğla’nın diğer ilçelerinde projelendirilmiş TOKİ konutları ile ilgili, gerçekleşme oranlarına kadar bilgi varken, Milas TOKİ evleriyle ilgili hiç bir kayıt ya da bilgi yer almıyor.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık