Image Slider
Fevzi Topuz
Mehmet Cayirli

Mısır fiyatının aşağıda kalmasının sebebi olarak gıda enflasyonu gösterildi

​​​​​​​MİLASLI ÜRETİCİ DE MISIR FİYATINDAN MEMNUN DEĞİL

Mısır fiyatının aşağıda kalmasının sebebi olarak gıda enflasyonu gösterildi
  • 25 August 2023, Friday 10:38

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü, bazı bölgelerde başlayan, Milas’ta da başlayacak olan 2023 sezonu mısır alım fiyatının ton başına 6 bin lira olarak belirlendiğini açıkladı. Milas’ta da bir ay içerisinde mısır hasadına başlayacak olan üreticileri açıklanan fiyat üzdü. Milas Ziraat Odası Başkanı Kahraman Akar da Milaslı üreticilerin fiyat karşısındaki tepkisini dile getirdi.  

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) mısır alım fiyatını geçen yıl ton başına 5.700 lira olarak açıklamıştı. Bu yıl sadece 300 lira artışla mısır taban fiyatı ton başına 6 bin lira olarak iki gün önce TMO tarafından açıklandı. Fiyata tepkiler çığ gibi büyürken, Milas Ziraat Odası Başkanı Kahraman Akar da fiyatın beklentinin altında kaldığını söyledi.

“MALİYET YÜZDE 100 ARTTI”

Artan girdi maliyetleri nedeniyle de üreticilerin fiyattan memnun kalmadığını söyleyen Milas Ziraat Odası Başkanı Kahraman Akar, "Mısır alım fiyatları beklentilerin altında açıklandı. Tonda en az 8-9 bin TL civarında olmalıydı. Mısırda kilogramda maliyet 6 liranın üzerinde. Açıklanan fiyat üreticinin maliyetini dahi karşılamıyor. Üreticimiz maliyetine ekim yapmış oldu.” dedi.

Biçer maliyetinin yüzde 100 arttığını söyleyen Akar, "Geçen yıl üretici, 350 TL'ye biçtirdiği mısırın dönümünü bu sene 700 TL’ye biçtiriyor. Üretici bize soruyor, ‘Orada yüzde 100'e varan bir fark oluyor da bizde niye yüzde 5'lerde kalıyor.’ diye. Mazot 15 liradan 40 TL'ye çıktı. Ayrıca sulama fiyatları da arttı." dedi.

“ALIM FİYATI BÖYLE OLMAMALIYDI”

Birçok ürün için ham madde olan mısırın önemli bir gelir kaynağı olduğunu ifade eden Başkan Akar, şunları kaydetti:

"Mısır alım fiyatları beklentilerin altında açıklandı. Tonda en az 8-9 bin TL olmalıydı. Gelen zamların ardından açıklanan alım fiyatı karşısında üretici külliyen zararda. Çiftçilerimiz bu fiyat karşısında şokta. Ayrıca üretici, arpa ve buğday fiyatlarında yapılan artışla, arpa için ton başına verilen 500 TL prim desteğinin mısıra da verilmesini istiyor. Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar fiyatlar konusunda bakanlık ile görüşmeler yapıyor. Çiftçimizin taleplerini iletiyoruz. İnşallah beklediğimiz sonucu alırız.” Dedi.

FİYATLARIN AŞAĞIDA KALMASININ SEBEBİ ENFLASYONMUŞ

Yem sanayi başta olmak üzere nişasta bazlı şekerler ile gıda sektöründe ve diğer sektörlerde çeşitli kullanım alanına sahip olan mısırın fiyatının beklenenin altında kalmasının sebebinin gıda enflasyonun yükselmesini önlemek için olduğunu söylediklerini belirten Akar, “Bu durumda maliyetlerin faturası üreticiye kesildi.” Dedi. 

TMO MİLAS’TA ALIMLARA BİR AY İÇERİSİNDE BAŞLAYACAK

TMO'dan yapılan açıklamada, mısır hasadının, ağustosun ilk haftasından itibaren Türkiye’nin bazı bölgelerinde başlandığı söylendi. Milas’ta da mısır hasadına bir ay içinde başlanacağını söyleyen Başkan Akar, "TMO mısır alım fiyatı, ton başına 6 bin lira olarak belirlenmiştir. TMO, Milas’ta da alımlara bir ay içerisinde başlayacak. TMO'nun, üreticilerin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine devam edecek. Buğday ve arpa alımlarında olduğu gibi internet sitesi üzerinden randevu alınarak, mısır alımları da yapılacak.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık
siteacilis