Muğla Barosu’nden tepki: “BAROLARIN İTİBARSIZLAŞTIRILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Muğla Barosu Yönetim Kurulu, 15 Temmuz nedeniyle düzenlenen Voleybol Turnuvası’na, ‘kamu tüzel kişiliği bilinmediği’ gerekçesiyle Muğla Barosu’nun davet edilmemesi konusu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaparak, ‘baroların itibarsızlaştırılmasına izin vermeyeceğiz’ dedi.

Muğla Barosu’nden tepki: “BAROLARIN İTİBARSIZLAŞTIRILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Açıklama şöyle:

“Muğla Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Tertip Komitesi Başkanlığı tarafından “Muğla Kurumlar Arası Valilik Kupası Voleybol Turnuvası/ 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Turnuvası” düzenlenmiş ve Muğla Barosu Voleybol Takımımız, İl Müdürlüklerinin müdür ve/veya temsilcilerinin katılımı ile yapılan oylama neticesinde Muğla Barosunun kamu tüzel kişiliği bulunmadığı gerekçesiyle turnuva kapsamı dışında tutulmuştur.

            İlgili bilginin tarafımıza ulaşmasının akabinde öncelikle derhal şifai olarak sonrasında da yazılı olarak verilen hukuksuz karara karşı yasal işlem başlatacağımız ilgili kuruma bildirilmiştir. Akabinde Komite tarafından turnuvaya davet edilmiş isek de; hem yasaya aykırı olan hem de Baromuzu itibarsızlaştırmaya çalışan bu tutum karşısında turnuvaya katılmama kararı almış bulunuyoruz.

            Nitekim; Anayasanın 135. Maddesi “Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları; belli bir mesleğe mensup olanların müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleri ile ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak üzere meslek disiplini ve ahlakını korumak maksadı ile kanunla kurulan ve organları kendi üyeleri tarafından kanunda gösterilen usullere göre yargı gözetimi altında, gizli oyla seçilen kamu tüzelkişilikleridir.” hükmünü ihtiva etmekte olup; yine 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun “Barolar” başlıklı 76. maddesinin 1. fıkrası; “Barolar; avukatlık mesleğini geliştirmek, meslek mensuplarının birbirleri ve iş sahipleri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni sağlamak; meslek düzenini, ahlakını, saygınlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüm çalışmaları yürüten, tüzel kişiliği bulunan, çalışmalarını demokratik ilkelere göre sürdüren kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır.” hükmünü düzenlemektedir.

            Bu iki hükümden kolaylıkla anlaşılabileceği gibi Barolar Anayasa'nın 135. maddesinde güvence altına alınan kamu tüzel kişiliğini haiz kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarıdır. Valilik bünyesinde kurulan ve görev ve yetkileri bakımından son derece önemli bir komite olan Tertip Komitesinin kanunen açıkça düzenlenmiş bir konuda, yasal mevzuatı incelemek yerine oylama sistemi ile karar alması hukuksuzdur ve kabul edilemez.

            Nitekim spor müsabakalarını düzenleyen, müsabakaya katılacak tüm kulüp ve kurumlara eşit mesafede bulunması gereken, tam anlamıyla bağımsız ve tarafsız olması arzu edilen tertip komitesinin bu tutumu, üslendiği görev ve sorumlulukları layıkıyla yerine getirip getirmediği ve komiteyi oluşturan üyelerin liyakatleri konusunda şüphe yaratmaktadır.

            Kaldı ki, barış, sevgi, saygı ve empati kurmadaki en güzel araç olan sporun; kurumlar arası işbirliğini, dayanışmayı, ve sistematik çalışabilmeyi perçinlemesi gayesi ile düzenlenen bu müsabakalar, Muğla Barosunun kapsam dışı bırakılması ile gerçek amacından da sapmış bulunmaktadır. Baromuz uzun yıllardır ilimizde düzenlenen bu ve benzeri turnuvalara Baro-Adliye voleybol takımı ile katılım sağlamıştır. Baro-Adliye voleybol takımı bu turnuvalarda birçok başarı gösterdiği gibi son olarak MSKÜ kurumlar arası 29 Ekim Cumhuriyet Kupası Voleybol turnuvasına katılım göstermiş ve şampiyon olmuştur. Yıllardır turnuvalara düzenli olarak katılan baromuzun turnuva dışı bırakılmasına yönelik tertip komitesince yeni alınan bu karar spor etiğine de aykırıdır.

 

            15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Turnuvası olarak adında dahi birliği, beraberliği, demokrasiyi barındıran bu turnuvaya, yasaya aykırı bir gerekçe ile, baromuzu itibarsızlaştırmaya ve ayrıştırmaya çalışan bir tutumla davet edilmemiş olmamızı kınıyor, bu konuda hukuka aykırı tutum sergileyen komite ve ilgili il müdürlükleri hakkında hukuki yollara başvuracağımızı, Türkiye’nin en büyük, kalabalık ve güçlü baroları arasında yer alan Muğla Baromuzun saygınlığına zarar vermek maksadında olan her türlü olumsuz tavır ve davranışın giderilmesi için konunun takipçisi olacağımızı kamu oyuna bildiririz.”

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık