Muğla Mali Müşavirler Odası Başkanı Servet Evran:​​​​​​​

“ARTIK DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI. YILLIK BEYANNAME VERME SÜRELERİNİN BİR AY ÖNE ALINMASI DÜZENLEMESİ GERİ ÇEKİLMELİDİR”

Muğla Mali Müşavirler Odası Başkanı Servet Evran:​​​​​​​
  • 14 Ekim 2021, Perşembe 9:41

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen kanun teklifiyle yıllık Gelir ve Kurumlar Vergisi beyan tarihlerinin bir ay öne çekilecek olmasına tepki gösteren Muğla Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Servet Evran, “Eğer bu kanun teklifi, yasalaşırsa zaten bir ayda 17 beyan ve bildirim veren mali müşavirler çalışamaz hale getirilecektir. Dördüncü dönem geçici vergi beyannamesinin verilmesinin kaldırılması yerinde ve desteklediğimiz bir karar olmasına karşın, yıllık beyanname verme sürelerinin bir ay öne çekilmesi son derece yanlış ve uygulanamaz bir karardır” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen kanun teklifiyle; Yıllık Gelir ve Kurumlar Vergisi beyan tarihlerinin bir ay öne çekileceğini söyleyen Muğla Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Servet EVRAN,duruma tepki gösterdi. Kanun teklifinin bu şekilde yasalaşmaması gerektiğinin altını çizen Başkan Servet EVRAN, “Bu ciddi bir krizin kaynağı olacaktır.Zaten bir ayda 17 ayrı beyan ve bildirim vermekte olan mali müşavirler,çalışamaz hale getirilecektir.Beyannamelerin şu anki verilme süreleri yeterli değilken ve Mali Müşavirler mevcut beyan sürelerinde bile beyannameleri yetiştirmekte zorlanırken,üstüne sürelerin bir ay öne çekilmesi uygulanamaz,kabul edilemez ve yanlış bir karardır” dedi.

TÜRMOB’UN AÇIKLAMASI

Muğla Mali Müşavirler Odası Başkanı Servet EVRAN, üst birlikleri TÜRMOB tarafından yapılan yazılı açıklamayı kamuoyuyla paylaştı.TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu’nun Yıllık Gelir ve Kurumlar Vergisi beyanlarının verilme tarihlerinin bir ay öne çekilmesi kararına ilişkin yaptığı ve Türkiye genelinde SMMM ve YMM Oda başkanlarının imzaladığı yazılı açıklama şöyle: “TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin kabul edilmesiyle Yıllık Gelir ve Kurumlar Vergisi beyanlarının verilme tarihleri bir ay öne çekilmiştir. Dördüncü dönem geçici vergi beyannamesinin verilmesinin kaldırılması son derece yerinde bir karar olmasına karşın, yıllık beyanname verme sürelerinin bir ay öne çekilmesi son derece yanlış ve uygulanamaz bir karardır. Bir ayda 17 tane beyan ve bildirim vermekte olan mali müşavirler artık bunları yetiştiremez duruma gelmiştir.”

BU ŞEKİLDE YASALAŞIRSA!

“Kamunun almış olduğu tüm kararları mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler sahada uygulayıcısı olarak hayata geçirmektedirler. Mevcut sürelerde bile yetiştirilmekte zorlanılan Gelir ve Kurumlar Vergisi beyanlarını mali müşavirlerin bir ay önce verme gücü ve takati kalmamıştır. Komisyondan geçen teklif aynı şekilde yasalaşırsa, dönem sonu işlemlerinin iki aylık süreler içinde sorunsuz şekilde tamamlanması ve mali tabloların doğru şekilde hazırlanması imkanı bulunmamaktadır.Şirketlerin genel kurullarında kar üzerinden alacağı ve benzeri kararları uygulamada pek çok sorunu beraberinde getirecektir.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık