Muğla Milletvekili Cumhur Uzun’dan Can Atalay açıklaması..

CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun, milletvekili seçildiği halde hâlâ tahliye edilmeyen TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’la ilgili bir basın açıklaması yaparak, şunları belirtti:

Muğla Milletvekili Cumhur Uzun’dan Can Atalay açıklaması..

“Bildiğiniz üzere 28. Dönem Milletvekilliği seçimleri 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılmış ve halkımız vekillerini seçmiş, seçilen vekiller de Türkiye Büyük Millet Meclisinde geçtiğimiz günlerde yemin ederek görevlerine başlamışlardır.

Ancak millet tarafından seçildiği, Milletvekili seçilmesinde bir engelin olmadığı Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenip ilan edildiği, kendisine seçim kurulunca mazbatası verildiği, Türkiye Büyük Millet Meclisinde İsmi okunarak yemine çağırıldığı, meclis binasında odası da tahsis edildiği halde ne yazık ki Hatay Milletvekili Avukat Can Atalay, tutukluluk hali sonlandırılıp serbest bırakılmadığı için meclise gelememiş ve yemin ederek görevine başlayamamıştır.

Anayasamıza göre, tutuklu bulunan bir kişinin milletvekili seçilmesi halinde derhal serbest bırakılması, yeminini yaparak meclis çalışmalarına katılmasının sağlanması bir zorunluluk olduğu halde bu yapılmamış ve Can Atalay hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet hükmü bulunmamasına rağmen salıverilmemiş ve hukuka aykırı şekilde cezaevinde tutulmaya devam edilmektedir.

Bizler daha geçen hafta, hukukun üstünlüğüne ve anayasaya sadakatten ayrılmayacağımıza dair büyük Türk Milleti önünde namusu ve şerefi üzerine yemin etmiş insanlarız.

Bizim bu hukuksuzluğa sessiz kalmamız asla düşünülemez.

Aynı yemini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı da yaptı ve Hukukun üstünlüğüne, Anayasaya sadakatten ayrılmayacağına dair Büyük Türk Milleti önünde namusu ve şerefi üzerine and içti.

Şimdi sizler aracılığı ile kamuoyu önünde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı sayın Numan Kurtulmuş’a seslenmek istiyorum.

Sayın Başkan;

Büyük Türk Milleti önünde Namusunuz ve şerefiniz üzerine ettiğiniz yemine sadık kalarak;

Haksız ve hukuka aykırı olarak halen cezaevinde tutulmakta bulunan ve başkanı olduğunuz meclisin bir üyesi olan ve Hatay halkının vekil kıldığı 28. Dönem Hatay Milletvekili Can Atalay’ın meclisimize dönmesini ve yemin ederek görevine başlamasının sağlanmasını sizden; bir hukukçu, bir avukat olmanın bana verdiği hassasiyet yanında, hukukun üstünlüğüne, Anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma dair Büyük Türk Milleti önünde yaptığım yeminin bir gereği olarak talep ediyor  ve sizi bu konuda gerekli işlemleri yaparak üyenizi meclise getirmenizi, yemin ederek görevine başlatılmasını sağlamanızı bekliyorum.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık