MUĞLA SU İNİSİYATİFİ SUÇIKAN’DA BULUŞUYOR..

Muğla il ölçeğinde su kaynaklarına sahip çıkmak için çalışma yürüten Muğla Su İnisiyatifi(MSİ), 9 Haziran Pazar günü Milas-Karacahisar - Suçıkan mevkiinde etkinlik ve basın açıklaması yapacağını duyurdu. MSİ, bölge halkını ve Milaslıları ve yerel yöneticileri bu etkinliğe davet etti.

MUĞLA SU İNİSİYATİFİ SUÇIKAN’DA BULUŞUYOR..
  • 06 June 2024, Thursday 22:30

Davette, şu ifadeler yer verildi: “Pazar günü Karacahisar'da rant uğruna suyun nasıl yok edildiğine dikkat çekeceğiz. Benzer bir durum Köyceğiz gölünü besleyen akarsular için de söz konusu. Sandras'ın suyuna sahip çıkmazsak bir süre sonra Köyceğiz gölü de yok olabilir! Milas’ın su kaynaklarına sahip çıkmazsak eğe Milas ve Bodrum ilçeleri de susuz kalabilir.”

16 AĞUSTOS 2022 TARİHLİ “SUÇIKAN KAYNAKLARI NEDEN KURUDU?” BAŞLIKLI HABER

16 Ağustos 2022 tarihinde, aşağıda linki olan haberi, kamuoyunun bilgisine sunmuştuk. Karacahisarlılar ve uzman kişilerle görüşerek, Karacahisar suçıkan kaynaklarının neden kuruduğunu haberleştirmiştik. Bu haberden bir bölümü alıntılayarak konunun ve sorunun önemine dikkat çekeceğiz. Su kaynakları, Milas ve Bodrum için çok önemli. Termik santralın su kaynaklarımıza daha fazla zarar vermesine izin verilemez. Milas ve Bodrum halkıyla, yerel yöneticiler soruna çıkmalıdır.

Haberden alıntı: 

“Suçıkan denilen bölge Milas-Karacahisar Köyü/mahallesindedir. Bu bölgede çok güçlü su kaynakları olduğu için bu isimle ünlenmiştir. Suçıkanın güçlü kaynaklarından çıkan sular, Karacahisar köyü-Gökçeler arasındaki vadiden akarak, Hamzabey Deresini şenlendirerek Akyol önünden Güllük Dalyanına dökülürdü. Suçıkan’ın suyundan vadi ve Hamzabey deresi boyunca Çamovalı, Gökçeler, Ağaçlıhöyük ve Akyol ovasındaki tarlalar, ağaçlar ve sebzeler sulanırdı. Gökçeler kanyonundaki tahıl değirmenlin taşları da, bu sıçıkanın suyuyla dönerdi. Bu derede akan su; kuşlara, balıklara, yengeçler, çeşitli su canlılarına, insanlar, hayvanlara ve yeşil bitki örtüsüne yaşam veriyordu. Bu kaynaklardan, 70’li yıllarda Milas’ın 9 ova köyüne içme suyu verilmişti.

Ne zamanki MTA 1970’li yıllardan itibaren, havzadaki kömür rezervlerini saptamak için sondaj çalışmalarına başladı, işte Suçıkanın gür suları için tehlike çanları o zaman çalmaya başladı. O bölgede yaşayanların anlattıklarına göre, 2014 özelleştirmesinden sonra Yeniköy Termik santralını alan YK Enerji, kömürün üstündeki suyu boşaltmak için çok derin sondajlarla yeryüzüne hayat veren o sular daha derinlere gönderildi. Bu tarihten sonra Suçıkan kurudu. Suçıkanın başına gelen bu felaket, bölgedeki diğer su kaynakları için de geçerli ve tehlike çanları onlar için de çalmaya başladı.

Bu durumu bölgede yaşayanlara ve uzmanlarına sorduk. Onlar da meydana gelen sonucun nedenlerini anlattılar, uzmanlar da ne yapılması gerektiğini belirttiler. Bu haber dosyamızda, Milas için bekleyen tehlikeye dikkat çekmeye çalışacağız. İlgililer çok geç kalmadan şimdiden harekete geçmeli.”

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık