Muğla’da Ayçiçeği ekili tarlalarda zararlı tırtıla rastlanmadı..

Son günlerde ülkemizin Trakya Bölgesi ve civarında ayçiçeği ve mısır tarlalarında görülen çayır tırtılı zararlısı, ayçiçeği yetiştiriciliği yapılan yerlerde tedirginliğe yol açtı.

Muğla’da Ayçiçeği ekili tarlalarda zararlı tırtıla rastlanmadı..
 

Geçtiğimiz günlerde Trakya'da binlerce dekar alanda ekili ayçiçeği tarlalarını istila eden çayır tırtılları, ekili alanlara büyük zarar verdi. Yeşil yaprakları yiyerek sadece damarlarını bırakıp ayçiçeğin gelişimini engelleyen çayır tırtılları, tarlalara önemli ölçüde hasar veriyor. Tırtılın Trakya’daki ekili alanlara yüzde 4 gibi bir oranda zarar verdiği tahmin ediliyor.

Tabiatta bulunan 150 den fazla bitki türü, bu zararlının konukçusu olduğundan, bitkilerin yaprak, tomurcuk ve çiçeklerini yemesiyle maddi zararı çok daha büyük boyutlara çıkabiliyor. Zararlı ülkemizde Marmara, Ege ve Karadeniz Bölgeleri’nde saptandığı görüldü.

 

Tarlalarda yabancı ot mücadelesi çok önemli

Tarlalarda önemli ölçüde zarara neden olan çayır tırtılı ile zararlının tespit edildiği illerimizde Tarım İl Müdürlüğü ekiplerince tırtıllarla havadan ilaçlama yaparak mücadele ediyor.

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak yaptığı açıklamada, ilimizde 3 bin 300 da alanda yetiştirilen ayçiçeği için yapılan survey çalışmaları sonucu, arazi incelemesinde tırtıl zararına rastlanmadığını belirtti. Saylak; “Bu kapsamda ilçelerimizde teknik personellerimizce başta mısır ve sebze ekili tarlalarda ve özellikle yabancı ot mücadelesi yapılmayan, tarla sınırları ve konukçu yabancı sirken otu bulunan tarla ve açık alanlarda survey çalışmalarımız devam etmektedir.” Dedi.

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık