Muğlalı Ünlü Fotoğraf Sanatçısı Nevzat Çakır, yaşamını yitirdi

Muğlalı ünlü fotoğraf sanatçısı, yazar ve diş hekimi Nevzat Çakır, önceki gün vefat etti.

Muğlalı Ünlü Fotoğraf Sanatçısı Nevzat Çakır, yaşamını yitirdi
  • 28 Aralık 2021, Salı 10:45
 

Konuyla ilgili olarak, kurucularından olduğu Muğla İl ve İlçeleri Kültür ve Tanıtım Derneği bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Cennet Muğla’mızın yetiştirdiği önemli değerlerden birisi olarak ulusal kültüre armağan ettiği; yarışmalarda ödüllerle taçlandırılan 'Fotoğraf Sanatçısı” , birbirinden değerli kitaplarını okurlarıyla buluşturan “Yazar”, insan sağlığına hizmet eden “Diş Hekimi” ve İstanbul’daki hemşehrilerini biraraya getiren Muğla İl ve İlçeleri Kültür Tanıtım Derneği’mizi kuran ilk beş kişiden birisi ve dernek logomuzun tasarımını da yapan bir “Muğla Sevdalısı” değerli büyüğümüz Ahmet Nevzat Çakır’ı  kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. 
Bugün kendisini ebediyete uğurladık ama eserleriyle her zaman kalplerimizde yaşamaya devam edecek.
Mekanı cennet olsun,
Ailesine, sevenlerine, derneğimize ve Muğla’mıza başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.” Dendi.


NEVZAT ÇAKIR                     
1941 yılında Muğla’da doğdu. 1967 İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni bitirdi. 1970 Fotografa başladı. Fotografları ulusal ve uluslararası birçok yarışmada ödül aldı, sergilendi ve yayınlandı. 
Bunlardan birkaçı;  1980 Kuşaklar – 5 : “Yılın On Fotografı.” 1981 Kuşaklar – 6 : “Yılın On Fotografı.” 1981 Romanya 13.Uluslararası Fotograf Yarışması Birincilik Ödülü. 1983 Romanya 14.Uluslararası fotograf yarışması (portre dalında) Birincilik Ödülü. 1983 FIAP Uluslararası Fotograf Federasyonu tarafından A-FIAP unvanı ile onurlandırıldı.  1984 Beş arkadaşıyla FOG Fotograf Grubu’nu kurdular. 1984 Alarko Fotograf Yarışması Eski Evler Birincilik Ödülü. 1984 Cumhuriyet Gazetesi Yunus Nadi Fotograf yarışması Birincilik Ödülü. 1986 FOG Fotograf Grubu Sergisi Kazlıçeşme-86. 1987 FOG Fotograf Grubu Sergisi Surlar-87. 1987 İş Bankası Büyük Ödülü (Fotograf Dalında). 1989 FOG Fotograf Grubu “Birikimler Fotograf Albümü”nü çıkardılar.
1989 APA Publication’un INSIGHT GUIDES ve ISTANBUL and TURKEY kitaplarında fotografları yayınlandı.
1993 İfsak tarafından Onur Üyeliği ile onurlandırıldı.
1993 Eczacıbaşı yıllıkları’ndan seçilerek oluşturulan “Bir Portre – Türkiye” kitabında fotografları yayınlandı.
1995 Ant yayınlarının çıkardığı Fotograf Dergisi’’nin ilk sayısının genel koordinatörlüğünü yaptı.
1996 T.C Başbakanlık Toplu Konut Dairesi Başkanlığı’nın HABITAT-II Kent Zirvesi için çıkardığı “Türkiye’den Yaşam Görüntüleri” kitabında fotografları yayınlandı.
Derneğimiz tarafından düzenlenen fotoğraf kurslarında hocalık yaptı, 
Sosyal ve kültürel etkinliklerin düzenlenmesine destek oldu.”

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık