Okul ve Tarihi Camiinin İstinat Duvarı Çöktü

Firuzpaşa-Gazipaşa mahallesinde Atatürk İlkokulu’nun Firuz Bey Camii’ne bitişik olan, kısmında okul ve tarihi caminin medrese yapısı arasındaki istinat duvarı aşırı yağışlar nedeniyle çöktü.

Okul ve Tarihi Camiinin İstinat Duvarı Çöktü
  • 01 December 2023, Friday 11:49

Burgaz Mahallesi’ndeki Atatürk İlkokulu ile, 14. yüzyıla ait, Osmanlı Devleti'nin Menteşe Sancağı mutasarrıfı Firuz Bey tarafından yaptırılan ilçenin önemli yapılarından biri olan ve halk arasında "Kurşunlu Cami" olarak adlandırılan Firuzbey Camii ve Medresesi’nin istinat duvarına aşırı yağışlar zarar verdi. Yaklaşık iki metre boyundaki istinat duvarının yıkıldığı alanda vatandaşların olmaması nedeniyle şans eseri kimse yaralanmadı. Mahalle sakinleri tarihi camii ve medresenin bahçesine yıkılan duvarın bir an önce onarılmasını ve okul bahçesi ve tarihi alanın daha fazla zarar görmemesini istiyor.

Milas‘ın en eski ibadet mekânlarından biri olan Firuz Bey Camii, Menteşeoğulları dönemine ait cami ve medrese.

Firuz Paşa Mahallesi sınırları içerisinde bulunan caminin kitabesi günümüze kadar gelmiştir. Kitabesinden öğrenilen bilgiye göre 1394 yılında Menteşe Valisi Hoca Firuz Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Cami, Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı kitabına Gök Camii olarak adlandırılmıştır. Firuz Bey Camii, günümüze kadar birçok tadilattan ve restorasyondan geçmiştir.

Mimari açıdan ters T planlı olan ibadet mekanının yapımında kesme taş kullanılmıştır. Son cemaat yeri üç bölümlüdür ve cami özellikle taş işçiliğiyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Firuz Bey Camii, 1974-1977 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce kapsamlı bir onarımdan geçirilmiş, en son onarım ise, bahçesinde yer alan tabeladaki bilgiye göre 2007 yılında yapılmış.

 

 

 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık