Okullarda yüz yüze eğitim başladı

Anaokulu ve ilkokul 1. sınıf öğrencileri, uzun bir aranın ardından kısıtlamalı olarak yüz yüze eğitime başladı. Öğrenciler ilk olarak 2 gün devam, 5 gün okula gitmeme şeklinde bir uygulama ile eğitim görecek.

Okullarda yüz yüze eğitim başladı

2020-2021 eğitim dönemine evlerinde başlayan milyonlarca öğrenci alınan karar ile yüz yüze eğitime dün itibariyle başladı. Şimdilik sadece anaokulu ve ilkokul 1. Sınıf öğrencilerinin başladığı yüz yüze eğitimin ilk günü nedeniyle okulların önünde veliler de yoğun olarak çocuklarının okula başlamasını izlediler.

Kademeli olarak arttırılacak uygulamada anaokulu ve ilkokul 1. sınıf öğrencileri, dezenfekte edilen sınıflarına Kovid-19 tedbirleri altında girdi. Okul öncesi eğitimde ilk hafta 1 gün 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati uyum eğitimi verilecek. İlkokul 1. sınıf öğrencileri de ilk hafta 30’ar dakikalık ders saati eğitim görecek.

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE KOVİD-19 DÖNEMİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,sosyal medya hesabından açıklamada bulunarak konuyla ilgili şunları kaydetmişti:

“1. sınıfların alışması açısından 2+5 şeklinde sayıyı azaltarak yani 2 gün devam 5 gün okula gitmeme şeklinde bir uygulama gündeme gelebilir. 2. sınıfların olup olmayacağı konusu önümüzdeki hafta salgının seyriyle netleşmiş olur, 8 ve 12’lerle ilgili ne zaman başlayacağı veya başlayıp başlamaması konusu haftaya gündeme alınacak.”

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nde okullarda alınacak önlemler şu şekilde belirtildi:

1-Sınıflarda oturma düzeni yüz yüze gelecek şekilde karşılıklı değil çapraz oturma şeklinde olacak.

2-Temaslı takibi için sınıflarda aynı öğrencinin aynı yerde oturması sağlanacak.

3-Dersler mümkün olan en az kişi sayısı ile yapılacak, birkaç sınıfın bir araya gelmesi ile ortak yapılan derslerde oturma düzeni sosyal mesafe en az 1 metre olacak.

4-Okulun ilk haftasındaki başlangıç derslerinde öğrencilere COVID-19’un bulaşma yolları ve korunma önlemleri hakkında bilgi verilecek.

5-Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan / gelişen, COVID-19 tanısı alan veya temaslısı olan öğretmen, öğrenci ya da çalışanlar tıbbi maske takılarak, COVID-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilecek.

6-Okulda iken semptomu başlayan öğrencilerin en kısa sürede ailesi ile iletişime geçilecek ve hasta öğrenci ayrı bir yerde izole edilecek. Hasta öğrencilerin yakın temaslısı öğrenci ve personel evlerine gönderilecek.

7-Hasta öğrenci veya personel gönderildikten sonra oda/alan/sınıf havalandırılacak, yüzeyler temizlenip dezenfekte edilecek.

8-Öğrenciler (2 yaş üzeri), öğretmenler ve diğer çalışanların tümü ağzı ve burnu kapatacak şekilde maske takacak, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilecek, değiştirilmesi öncesinde ve sonrasında el
antiseptiği kullanılacak.

9-Öğrenciler ile 1 metreden yakın temas olasılığı olan öğretmen ve diğer çalışanlar tıbbi maskeye ek olarak yüz koruyucu da kullanacak. Yüz koruyucu yüzde 70’lik alkol ile silinerek tekrar kullanılabilecek.

10-Kitap, kalem gibi eğitim malzemeleri kişiye özel olacak, öğrenciler arası malzeme alışverişi yapılmayacak.

11-Öğrenciler mümkünse aynı sınıflarda ders görecek, sınıf değişikliği yapılmayacak.

12-Öğretmen ve çalışanlar dinlenme alanlarında en az 1 metrelik sosyal mesafeyi koruyacak ve maske takmayı sürdürecek.

 

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık