Ortak açıklama..

​​​​​​​Aralarında partilerin de olduğu, bölgemizdeki bazı demokratik kuruluşlar, ortak bir basın açıklaması yaparak AKBELEN direnişine desteklerini açıkladılar. 

Ortak açıklama..
  • 26 July 2023, Wednesday 21:16

Akbük Atatürkçü Düşünce Derneği, Akbük Çevre Derneği (AKÇED), Didim Derneği, Didim Çevre Platformu (DİÇEP), DİSK Genel İş, DİSK Emekli Sen, Emek Partisi, Halkevleri, Halkların Demokratik Kongresi, KESK Eğitim Sen, Sol Parti, Umut Tiyatrosu, Tüm Emeklilerin Sendikası, Türkiye İşçi Partisi, Yeşil ve Sol Parti” tarafından yapılan ortak açıklama şöyle:

“İnsanlık tarihi, doğa ile vermiş olduğu savaşı kaybetmek üzere. Evet, yanlış duymadığınız! İnsanlık doğa ile bir savaş halinde, bu savaşın kazananı doğa olacak ve insanlık bu savaşı kendi canıyla ödeyecek. 

Her şey daha fazla para üzerine kurulu olan bu düzen içinde sırf bir avuç muktedir, servetlerine servet katmak için, sağlıklı geleceğimizi tehlikeye atıp, ipotek altına alınıyor. Sadece ülkemiz değil, Dünya’nın birçok yerinde küresel ısınmanın izleri an ve an artarken, bir ağacın gölgesinin, su tutan köklerinin önemi artarken ülkemizde küresel ısınmanın etkilerini daha acı bir şekilde yaşıyoruz. 

Tüm bu gerçekler ışığında ne yazık ki geçtiğimiz gün, köylerinin hemen yanı başında, mahkeme kararlarına rağmen ortaya çıkan madencilerin şafak baskınını yaşadı İkizköylüler. 
Çocuk, yaşlı, kadın, engelli tüm yöre halkı Anayasal hakları kullandılar, yetkililerden mahkeme kararının uygulanmasını istediler. Ancak durum tam tersi oldu, halka orantısız güç kullanılarak bir saldırı gerçekleşti. Bu kesinlikle kabul edilemez. 

‘Irmağının akışına ölen’ler” ülkenin değerlerini korumak isteyen analara, bacılara, çocuklara gazları, jopları uygun gördüler.  Bu durumu kınıyoruz!

Güvenlik güçlerinin yüzlerini, mahkeme kararı uygulansın diye ısrar eden, anayasanın verdiği görev ile ormanları, yaşam alanlarını korumak isteyen halka değil; mahkeme kararını uygulamayanlara dönmesi gerekir. 

Dünya bir iklim krizi yaşarken ve buna çözüm arayışları yolu bulmaya çalışırken, ülkemizde tersi bir durum yaşanmasını kabul etmiyoruz. 

Küresel ısınma ile artık mevsimlerimiz karıştı. Kışın yağması gereken yağmur, yaz mevsiminde yağıyor. Yazın ürün almak isteyen çiftçinin ürünlerine ilkbaharda don vuruyor. Gelecek ciddi ciddi krizlere gebe iken bu durum karşısında soruna sorun ekleyecek projelerin uygulanmasını kabul etmiyoruz. 
Sermaye peşkeş çekilen ormanlık alanlar, geleceğimizi tehlikeye atıyor. Sağlıksız yarınlarda yaşamak istemiyoruz

Öfkeliyiz. Tüm Dünya’da zor zamanlardan geçerken ülkemizin bir çok yerinde doğanın dengesini bozacak katliam haberleri almak istemiyoruz 

Sermayeyi temsil eden  IC Enerji-Limak Enerji’nin Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerine kömür sağlamak amacıyla, yüzyılı aşkındır Akbelen’de yaşayan binlerce ağacımız katledilmesini kabul etmiyoruz!

Ormanda kesimler aralıksız devam ederken, umudunu kaybetmeyen, inadına yaşam alanlarını ve doğayı savunan Akbelen halkının yanındayız!

Yetkilileri, mahkeme kararını uygulamaya; halka edilen zulme “DUR” demeye çağırıyoruz !

Doğanın hükmedicisi değil, bir parçası olduğumuzu unutma! 

Biz umut etmekte, kavgada da ısrarcıyız ! 

Doğanın yanında olmaktan vaz geçmeyeceğiz, kazacağınız! 

Akbelen ormanlarını bir avuç sermayeye peşkeş çekmeyeceğiz.

Doğama, ormanıma dokunma! 

Kömüre inat, Yaşasın Hayat!<

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık