“Oy ve Ötesi” müşahit eğitimi yapacak

​​​​​​​Seçim dönemlerinde, sandık sonuçlarının toplanması konusunda gönüllü olarak çalışan bir oluşum “Oy ve Ötesi”.. 14 Mayıs seçimlerinde de, seçim sonuçlarının kayda alınması ve açıklanacak sonuçlarla uyum olup olmadığını herkesin kontrol etmesini sağlamak amacıyla, yine çalışmalarını sürdürüyor.

“Oy ve Ötesi” müşahit eğitimi yapacak

“Oy ve Ötesi” oluşumunun Milas İlçe Sorumlusu Mesut Durgeç, 14 Mayıs seçimleri öncesinde Milas’ta da Müşahit Eğitimi yapacak. 7 Mayıs saat 14:00’de Belediye Toplantı ve Düğün Salonu’nda yapacakları eğitimle ilgili bilgi veren Durgeç, şunları söyledi:

“Kurulduğu 2014 yılından bu yana yerel ve genel seçimlerle birlikte toplamda 8 seçimde görev alan Oy ve Ötesi Derneği’nin, 2023 seçimleri  kapsamında sandıklarda elle yazılacak tutanak sonuçlarının hızla dijital veriye dönüştürülmesi amacıyla ilk kez kullanılacak olan OCR (Optik Karakter Tanıma) teknolojisi ile her sandıktan tutanak görüntüsü elde ederek, YSK sonuçlarına referans veri oluşturabilmek. Bu sayede, her seçimde olduğu gibi sandık güvenliğine odaklanıyor. Siyasi partilerle hızlıca veri paylaşımı yaparak olası uyuşmazlıklar için zaman kaybetmeden itiraz sürecini başlatmalarını sağlayıp  seçim sürecinin şeffaflığına katkı sağlamak.

 Her seçim dönemine biriktirdiğimiz ve artan tecrübemizle hazırlanıyoruz. Bu seçimlere de aylar öncesinden yenilenerek hazırlandık. 3 aşamadan oluşan çalışmalarımızın ilki eğitimlerimiz. Siyasi söylemlerden uzak ve hukuk temelinde hazırlanan eğitim programlarımız tüm Türkiye’de yapılıyor. Herkese açık olarak düzenliyoruz, dileyen her vatandaş, ister parti üyesi olsun, ister sandık kurulu üyesi ya da kamu çalışanı, herhangi bir kayda gerek duymadan katılabilir. Erken saatlerden itibaren tutanakların yazımına kadar seçim günü akışını, gün içerisinde ihtiyaç duyulacak yasal dayanakları, olası sorunları anlatıyoruz. Ayrıca çok önem verdiğimiz, tecrübemizle tespit ettiğimiz barışçıl tavsiyelerimiz, pratik önerilerimizi de katılımcılarla paylaşıyoruz. Bu kapsamda Milas ilçemizde de 7 Mayıs saat 14:00 te Belediye Toplantı ve Düğün Salonu’nda müşahit eğitimi gerçekleştirilecektir.

İkinci aşamada sandık günü müşahit olarak görev almak isteyen kişileri yasal çerçeveler içerisinde koordine ediyoruz. www.oyveotesi.org /kayıt bağlantısından başvuran kişilerin 18 yaşından büyük ve seçme hakkına sahip olmaları yeterli. Kayıtlarını oluşturdukları bölge, il, ilçe ekiplerimiz kendileriyle seçim gününden önce iletişime geçiyor, gerekli yönlendirme ve desteği sağlıyor. Sandık başında olan gönüllülerimize yine gönüllü avukatlarımız destek veriyor. Ayrıca Türkiye genelinden herkesin ulaşabileceği bir telefon danışma hattımız olacak. Hukukçularımız ve tecrübeli merkez ekiplerimiz gün içerisinde gelen soruları cevaplayacak, gerekli olduğu hallerde yetkililere yönlendirmeleri yapacaklar. Gün sonunda da herkesin kolaylıkla kullanabileceği yazılımımızla tüm ülke genelinden tutanakların sonuçlarını topluyoruz. Bize ulaşan verileri önce bütün siyasi partilerle daha sonra ilerleyen süreçte kamuoyuyla paylaşıyoruz. Bu sayede sürece şeffaflık kazandırmak konusunda destek sağlıyoruz.

Herkesin Oy ve Ötesi’ne bulundukları bölgedeki sandıklarda destek vermesini ve www.oyveotesi.org /kayıt  adresinden gönüllü olmasını  yürekten diliyoruz.”

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık