Özge'li öğrenciler Teknofest finallerinde

​​​​​​​Özel Milas Özge Koleji Anadolu Lisesi öğrencileri ile geçen yıl oluşturulan Özge Drone Team takımı, Teknofest’te Tarım Teknolojileri alanında İnsansız Hava Aracı ile Zeytin Silkme Projeleri ile Muğla’dan katılan tek takım olarak ilimizi ve ilçemizi Teknofest finallerinde temsil etti. Proje, yapılan tüm başvurular arasından Tarım Teknolojileri alanında finallerde yarışmaya hak kazanan 30 proje arasına girmeye hak kazandı.

Özge'li öğrenciler Teknofest finallerinde
 

Özel Milas Özge Koleji Anadolu Lisesi’nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İnsanlığın ilk günlerinden itibaren ihtiyaçlar sürekli bir değişim göstermektedir. Bu değişim sayesinde insan yaşantısı şekillenmekte ve bu doğrultuda sürekli bir gelişim halinde hayatını sürdürmektedir. Yaşanan teknolojik gelişmeler çağına özgü ama çağının ilerisinde yenilikçi yaklaşımlar ile bütünleşerek teknolojinin temelini oluşturmaktadır. Tekerleğin icadından itibaren bu gün hayatımıza giren yapay zeka, otonom sistemler, üç boyutlu modelleme ve insansız hava araçları gibi teknolojik gelişmeler ileride yaşantımızda önemli değişkenlikler yaratmış ve yaratmaya devam etmektedir.

Özge Koleji Anadolu Lisesi bu teknolojik gelişmelerin, inovatif düşünme sisteminin ve ihtiyaca yönelik geliştirilen yenilikçi ürünlerin güzel bir örneğini Teknofest 2021’de finallere kalarak karşılığını güzel bir şekilde almıştır. Özge Koleji Anadolu Lisesi’nde geçtiğimiz yıl kurulup çalışmalarına başlayan “Özge Drone Team” yöremize ait ve yöremiz insanının ihtiyacını geliştiren yenilikçi bir ürünle binlerce proje arasından Teknofest finallerinde yarışmaya hak kazanmıştır. Milas’ın zeytincilik ile ilgili almış olduğu Avrupa Coğrafi Keşif Kalite ödülünün ardından, zeytincilik alanındaki sorunlar düşünülmüş, tespit edilen sorunlar üzerine detaylı bir araştırma ve çalışma gerçekleştirilmiştir. İnsansız Hava Araçlarının tarım alanlarında kullanımına ek olarak zeytincilikte de aktif bir şekilde kullanabileceği hayalinin ardından ürün geliştirme süreçleri başlamıştır. İnsansız Hava Aracının altında üç boyutlu modelleme yapılıp, baskı alınan ve servo motor ile hareket kabiliyeti eklenen İnsansız Hava Aracı (Drone) Dünya’da bir ilk olarak aslında hepimize aittir.

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde Milasımızı, Muğlamızı en güzel şekilde temsil ettiklerinden dolayı Özge Koleji Anadolu Lisesine ve bünyelerinde bulunan “Özge Drone Team” takımına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık