Protokolden 19 Mayıs mesajları

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 104. yılı nedeniyle birer mesaj yayınladılar.

Protokolden 19 Mayıs mesajları

Mesajlar şu şekilde;

VALİ TAVLI, “KURTULUŞ MEŞALESİNİ ATEŞLEDİĞİ TARİHİN 104. YILDÖNÜMÜNÜ”

Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Vali Tavlı’nın mesajı şu şekilde; 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da aziz milletimizin sonsuza kadar bağımsızlığı için, kurtuluş meşalesini ateşlediği tarihin 104. yıldönümünü, “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” coşkusu içinde, hep birlikte kutluyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı aziz milletimiz ve ülkemiz için büyük bir geleceğe doğru atılan ilk adımdır. İşgal kuvvetlerini vatanımızdan söküp atmak için milli iradenin, birlik ve beraberlik ruhunun, güçlü bir inancın doğduğu 19 Mayıs, aynı zamanda aziz milletimizin hürriyetinden vazgeçmeyeceğini, hiçbir şartta himaye altına girmeyeceğini, özgür iradesine her koşulda sahip çıkacağını tüm dünyaya ilan ettiği gündür.

104 yıl önce, 19 Mayıs 1919’da ateşlenen meşale, milletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma mücadelemizde yolumuzu aydınlatmaya devam etmekte; bu ışığı yarınlara taşımak için hepimize özellikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimize büyük görevler düşmektedir.

Özgürlüğümüzün, egemenliğimizin ve Cumhuriyetimizin teminatı aziz Türk Gençliği…

Bugün bizler, sizlere daha aydınlık, umutlu ve barış dolu bir gelecek için çalışırken, sizlerden beklentimiz kahraman ecdadımızdan emanet aldığımız vatan ve bayrak sevgisine, özgürlük aşkına sahip çıkmanız; bu yüce değerleri sonraki nesillere aktarmanızdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilerlemesinin, gelişmesinin ve büyümesinin en büyük güvencesisiniz. Ülkemizi yeni ufuklara sizin fikirleriniz, sizin buluşlarınız, sizin düşünceleriniz, sizin azim ve kararlılığınız taşıyacak.

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Gençlerimizin ve Muğlalı hemşehrilerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, selam ve saygılarımı sunuyorum.

BAŞKAN GÜRÜN’DEN 19 MAYIS MESAJI

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayan bir mesaj yayımladı.

Tarih sayfalarına bakıldığında, Türk milletinin en bilindik özelliğinin, en kötü zamanlarda bile bağımsızlık sevdasından bir saniye bile vazgeçmemesi olduğunu belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün "İşte yine böyle bir dönemde Mustafa Kemal Paşa yokların ve yoklukların arasında Anadolu'da işgalcilere karşı verilen mücadeleyi örgütlemek için yola çıkmış, uzun ve meşakkatli yılların ardından Cumhuriyet'e uzanan destanı milletimizle beraber yazmıştır." dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; ‘’ Sevgili gençler, asla ve asla umutsuzluğa kapılmayın. Unutmayalım ki, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs’ta Samsun’a ayak bastığında koşullar çok daha ağırdı. Bandırma Vapuru hareket ettiğinde, İstanbul’dan Anadolu’ya yalnızca Mustafa Kemal ve arkadaşlarını değil, bu büyük millete olan inancı da taşıdı. Milli mücadele o inançla başladı. Bu millete olan inançla dedelerimiz, ninelerimiz Mustafa Kemal önderliğinde zafere ulaşıp Cumhuriyeti’ni kurdu. Ata’mızın bu özel bayramı sizlere armağan etmesi tesadüf değildir. Bunu yaparak ülkemizde bağımsızlığın, özgürlüğün, Cumhuriyet’in ve demokrasinin en büyük bekçisi olarak sizleri göstermiştir. Ulu Önder Atatürk’ün, “Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir” sözleri her zaman yol göstericimiz olmalıdır. Gençlerimizin Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını demokrasi ve özgürlüklerle taçlandıracağına yürekten inanıyorum. Bu heyecan, coşku ve Türkiye Cumhuriyetini koruma kararlığıyla, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu vatan için ölümü göze alan tüm silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyorum.” dedi.

BAŞKAN TOKAT, MESAJINDA GENÇLERE SESLENDİ

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

“Değerli hemşerilerim, sevgili gençler;” diyen Başkan Tokat şöyle devam etti:

“Bir milletin uyanışı, direnişi, tam bağımsızlığa ulaşma isteği, cesareti ve inancının sonucu olan 19 Mayıs tarihi, Samsun’dan başlayıp tüm ülkeyi etkisi altına alan büyük bir destanın başlangıcıdır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da yaktığı meşale, tüm ülkemiz üzerine güneş gibi doğmuş ve Türk Milleti’nin gücü ve cesaretiyle başarıya ulaşmıştır.  Ulu Önder Atatürk’ün zorlu savaş ortamında tüm benliğiyle mücadele edip, Türk Ulusu’nu da arkasına alarak başlattığı Kurtuluş Savaşı, insanı insan yapan tüm değerlerin kazanılması ve milli benliğin korunması için verilen varoluş mücadelesidir.

19 Mayıs tarihinde başlayan varoluş mücadelemiz, 29 Ekim’de Cumhuriyetimizin ilan edilmesiyle taçlandırılmıştır. Ulusal Egemenliğimizin mihenk taşı olan Cumhuriyet; 19 Mayıs ruhuyla şekillenmiş cefakâr, vefakâr, kişisel çıkarlarını toplumsal çıkarların gerisinde bırakmayı başarabilmiş, çok güç koşullarda dahi azim ve kararlılıkla yol alan bir ulusun omzunda arşa ulaşmıştır.

Değerli hemşerilerim, sevgili gençler;

Bizlere özellikle de gençlerimize düşen görev çağdaş, tam bağımsız Türkiye’den taviz vermeden emin adımlarla yol almak, Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyetimize sahip çıkmaktır. Çünkü Ulu Önderimiz Atatürk’ün de dediği gibi; “Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz... Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır."     

Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanın her bir karış toprağı için mücadele eden tüm kahramanlarımızı rahmet ve saygıyla anıyor, ulusumuzun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.”   

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık