Seçimden önce iptal edilen yer altı sularının tekrar ihaleye açılmasına tepki

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde yerel seçimler öncesinde iptal edilen yer altı sularının ihalesinin yeniden yapılacak olması tepkilere neden oldu. Muğla Su İnisiyatifi yaptığı açıklamada “İhalenin bugün yeniden gündeme getirilmesinden aslında iptal edilmediğini, sadece ortak yaşam kaynaklarının özelleştirme girişimine karşı halkın tepkisinin seçim sürecinde iktidar partisine yaramayacağı endişesi ile seçim sonrasına ertelendiği anlıyoruz” denildi.

Seçimden önce iptal edilen yer altı sularının tekrar ihaleye açılmasına tepki

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde yerel seçimler öncesinde iptal edilen yer altı sularının ihalesinin yeniden yapılacak olması tepkilere neden oldu. Muğla Su İnisiyatifi eş sözcüleri Sebahat Genç ve Serdar Denktaş ortak basın açıklaması yaparak ihaleye sert tepki gösterdi.

 İHALE YEREL SEÇİMLER ÖNCESİ İPTAL EDİLMİŞTİ

Açıklamada şu sözlere yer verildi. “Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) 30.05.2024 tarihinde Köyceğiz İlçesi Yayla Mahallesinde Yeraltı Sularının İçme Suyu Olarak Satışına Yönelik 3 Yıl Süre ile Kiraya Verilmesi için bir kez daha ihale açtığını ilan etti. Aynı ihale, yerel seçim öncesinde de gündeme getirilmiş ve Muğla Su İnisiyatifi olarak yaptığımız basın açıklaması sonrasında iptal edilmişti. Basın açıklamamızda yeraltı sularını özelleştirme girişiminin YİKOB'un görevi ve yetkisi olmadığını, yasaya aykırı olduğunu belirtmiş ve iptalini talep etmiştik. İhalenin bugün yeniden gündeme getirilmesinden aslında iptal edilmediğini, sadece ortak yaşam kaynaklarının özelleştirme girişimine karşı halkın tepkisinin seçim sürecinde iktidar partisine yaramayacağı endişesi ile seçim sonrasına ertelendiği anlıyoruz. Bir kez daha Muğla Valiliğini uyarmak ve kamuoyunun dikkatine sunmak istiyoruz: Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının görev ve yetkileri, çalışma usul ve esaslarını belirleyen yönetmeliğinin 5. Maddesinde tanımlanmıştır. Bu görev ve yetkiler arasında yeraltı sularının kiraya verilmesi yetkisi yer almamaktadır” ifadeleri kullanıldı.

MUĞLA VALİLİĞİNİ SUÇ NİTELİĞİNDEKİ İHALEDEN VAZGEÇMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Açıklamanın sonunda ise “Muğla YİKOB'un görevi ve yetkisi olmadan su varlıklarının özelleştirilmesi için ihale açması yönetmeliğe aykırı ve suç niteliğindedir. Muğla Su İnisiyatifi olarak yaşam hakkı olan suyun ticarileştirilemeyeceğini, Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere, Anayasaya ve yasalara aykırı bu ihalenin yapılamayacağını söylüyoruz ve Muğla Valiliği'ni suç niteliğinde ki bu ihaledeki ısrarından vaz geçmeye davet ediyoruz. Suyun her türlü özelleştirme girişimine karşı yasal ve meşru haklarımızı kullanarak sonuna kadar mücadele edeceğimizi kamuoyuna duyururuz” denildi.

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık