Senegal’de “Milas Akıllı Köy” projesine yardım çağrısı

​​​​​​​Milas 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanlarından Op. Dr. Süleyman Koç, geçtiğimiz yıl hekim olarak birkaç ay hizmet verdiği Somali’de, insanların içinde oldukları kötü koşulları görünce bir proje geliştirmiş ve Milas’tan insanların yoğun katkılarıyla, orada sağlık hizmeti verdiği bir çocuk yuvasının yemek ihtiyaçlarını karşılamış, tuvaletlerini onartmış, su akmasını sağlamıştı. O, tam bir yurtsever hekim olarak, o kötü koşullarda yaşayan insanlara salt hekim olarak değil, yapabildiği kadarıyla, başka koşullarının düzeltilmesi için de gayret gösteren bir insan. Daha onceki yıllarda da yine başka ülkelere de geçici olarak hekimlik yapmak üzere gönüllü gitmişti.

Senegal’de “Milas Akıllı Köy” projesine yardım çağrısı
  • 22 Temmuz 2020, Çarşamba 10:23

Dr.Süleyman Koç, geçtiğimiz günlerde, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak, bu yıl da bir başka projeyi hayata geçirmek istediğini belirtti ve dostlarının, Milaslıların yardımlarını talep etti.

Dr. Koç, Savaşların yorgun düşürdüğü, milyonlarca insanın içsavaşta yaşamını yitirdiği Afrika’daki Senegal'in Casamence bölgesinde 30 yıldır süren bir içsavaşın acılarını yaşayan bir köye, “Milas Akıllı Köy” projesiyle Temiz Su, Sürdürülebilir Tarım, Yenilenebilir Enerji ve Alternatif Eğitim imkânları oluşturabilmek için yardım çağrısında bulundu. Yardımlar, İdea Universal Derneği vasıtasıyla yapılacak.

“Senegal'in Casamence bölgesinde 500 nüfuslu bir köy, Milas Akıllı Köy Projesi ile buraya her türlü insani yardımı gerçekleştirmek istiyoruz. Projenin tümüyle hayata geçebilmesi için 120 bin liraya ihtiyacımız var. İnsanlık uğruna bir katkımız ve hizmetimiz olsun diyenlere bu projeye destek vermeye çağırıyorum,” diye yazan Op. Dr. Süleyman Koç, projeyle ilgili bilgi almak isteyenlerin kendisine telefonla ulaşabileceklerini ve derneğin sitesinden de bilgi alabileceklerini belirtti.

Op. Dr. Süleyman Koç’un konuyla ilgili facebook paylaşımının metni şöyle:

Daha önce yaptığım iki projede Türk insanının yardımseverlik konusunda duyarlı ve cömert olduğunu gördüm. İnsanların En büyük çekincesi, kandırılma duygusu. Maalesef ülkemiz bunun çok kötü örnekleriyle dolu. Ne yazık ki bu kurumların bazıları faaliyetlerine devam ediyor…

Hayat sadece ailemiz, dostlarımız ve sevdiklerimizden ibaret değil. Öncelikle sorumluluklarımızın ve enerjimizin önemli kısmını elbette bu insanlar için ayıracağız. İşimiz; doğa, sokak hayvanları, yakınlarımızdaki ihtiyaç sahibi insanlar ve yüzlerini hiç göremeyeceğimiz insanlar için de enerjimizin bir kısmını ayırmamız gerektiğini; insan olmanın sorumluluğu diye düşünüyorum.

Geçen yıl Somali de yaptığım, “Çocuklar Aç Uyumasın” projesinden, ben çok mutlu oldum. Katkı sağlayan insanların da, yardımlarının doğru yere ulaştığı için bana mutluluklarını ifade edişlerinden de ayrıca mutlu oldum. “Bu sene de Bir şey yapacak mısınız?” sorusundan dolayı, bir sorumluluğum olduğunu hissediyorum.

Afrika için yıllardır kalıcı iyilikler oluşturan, projelerini büyük bir beğeni ve mutlulukla takip ettiğim bir insanla sizi tanıştırmak istiyorum. Hayri Dağlı Afrika için adanmış bir hayatın ismi aynı zamanda. Onu “Su Savaşları” belgeselinden, bilenleriniz vardır. Bu belgesel onun yaptığı projelerin görsel sunumu aslında. Geleceği dönüştür vurgusuyla bugüne kadar Afrika ve Asya’da(Nepal’de) 125.000 insanın hayatında kalıcı iyilikler oluşturmuş bir proje onunkisi… Temiz su, sürdürülebilir tarım, yenilenebilir enerji ve alternatif eğitim ile kalıcı iyilikler oluşturmuş ve bugün bile tüm bu projelerin takibini yapabilmekte. Projenin herhangi bir basamağında sorun olduğunda düzeltebilmekte…

Idea Universal Derneği sayfasını incelemenizi istiyorum. (www.ideauniversal.org)

Hayri beyle birlikte içime sinen bir proje hazırladık. Senegal'in Casamence bölgesinde 30 yıldır süren bir içsavaşın acılarını yaşayan bir köyde, “Milas Akıllı Köy” projesiyle Temiz Su, Sürdürülebilir Tarım, Yenilenebilir Enerji ve Alternatif Eğitim imkânları oluşturmaya çaba sarf edeceğiz.

Önümüzde Kurban Bayramı var. Bu sene yardımlarınızı bu proje için düşünmenizi sizlerden istiyorum. Sadece bayram dönemi için düşündüğüm bir proje olmadığını da belirteyim. Bir hedefimiz var. İlk planda 80.000 TL ile insanları temiz suya kavuşturmak istiyoruz. Toplamda 120.000 TL ile Temiz Su, Sürdürülebilir Tarım, Yenilenebilir Enerji ve Alternatif Eğitim projesi tamamlanacak. Fotoğraf da görebileceğiniz tanımlanmış bağış türleri var. Siz bunlardan bağımsız bağış miktarınızı belirleyebilirsiniz. Idea Universal Derneği sitesine girdiğinizde öncelikle lütfen sitedeki tüm bilgileri okuyun. Sormak istediğiniz, aklınıza takılan bir şey olursa lütfen bana sorun. Telefonum: 0532 588 11 05. Bağış yap seçeneğinin altında bu projeyi göreceksiniz. İsterseniz, isminiz projenin altında açıkça görülebilir, rumuz kullanabilirsiniz ya da gizleyebilirsiniz. İletişim bilgilerinizi yazmanızı istiyorum. Dernek size projenin ilerleme durumuna göre yazılı ve görsel bilgiler gönderecek. Ayrıca insanlığa yaptığınız destek için size hatıra bir sertifika gönderecek.”

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık