Su Bitti: Geyik Barajı Da Kapanıyor!..

Akşam saatlerinde Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan duyuruda, Mumcular Barajı’nden sonra Geyik Barajı’nda da suyun iletilmesi mümkün olmayacak derecede seviye düşüşü olduğu ve DSİ tarafından Bodrum’a su iletiminin kesildiği duyuruldu.

Su Bitti: Geyik Barajı Da Kapanıyor!..
  • 10 October 2023, Tuesday 20:29

Büyükşehir’den yapılan açıklama şöyle:

“MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen tarafından Bodrum'da kapatılan Mumcular ve Geyik Barajları ile ilgili yarın (11 Ekim Çarşamba) saat 13:00'de Bodrum Belediyesi Trafo Kafe’de basın açıklaması düzenlenecektir.

Yaşanan kuraklık nedeniyle yeterli miktarda su kalmayan Mumcular Barajı 05.10.2023 tarihinde Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından kapatılmış, barajdan Bodrum’a su iletimi kesilmiştir. Yine aynı nedenlerden dolayı Bodrum’un en büyük içme suyu kaynağı olan Geyik Barajında da su miktarı, iletimi mümkün kılacak seviyenin altına düşmüştür.  Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından barajın Perşembe (12.10.2023) günü kapatılacağı ve su iletiminin kesileceği tarafımıza iletilmiştir.

Hemşehrilerimizin olumsuz etkilenmemesi amacıyla alınan tedbirler ve yapılan hazırlıklar doğrultusunda gerekli düzenlemeleri yaparak kamuoyunu bilgilendirmeye devam edileceğiz. Kamuoyuna saygıyla sunulur…”

Bodrum’un su ihtiyacının karşılanması amacıyla Mumcular Barajı’nden sonra, Çamköy-Karacahisar bölgesindeki yeraltı suları, açılan kuyularla Bodrum’a gönderiliyordu. Bunlar da yetmeyince, bu sefer Yeniköy Termik Santrali’ne soğutma suyu temin edilmesi amacıyla yapılan Geyik Barajı’nın suyu, boru hattına Çamköy civarında yapılan branşmanla, Güvercinlik’te inşa edilen arıtma tesisine yönlendirilmişti. Burada arıtılan su, sık sık patlayarak gündeme gelen DSİ’nin döşediği boru hattıyla Bodrum’a veriliyordu.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık