Şube Başkanı Tevşi, “4 Ay Sonra Hatırlanmak Üzere”

​​​​​​​3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Milas Belediyesi tarafından kahvaltılı etkinlik düzenlendi.  Sadece özel günlerde hatırlandıkları için sitemde bulunan Türkiye Sakatlar Derneği Milas Şubesi Başkanı Hüsnü Tevşi, “Kısacası azizim, ne 3 Aralıklar biter, ne dertler biter. O yüzden fazla da kafaya takmamak gerek.  4 ay sonra hatırlanmak üzere” dedi.

Şube Başkanı Tevşi, “4 Ay Sonra Hatırlanmak Üzere”
  • 03 December 2023, Sunday 14:43

MİTSO Lokalinde düzenlenen kahvaltılı etkinliğe Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Türkiye Sakatlar Derneği Milas Şubesi Başkanı Hüsnü Tevşi, CHP Milas Belediye Başkan Aday Adayı Süleyman Koç, Milas'ta yaşayan engelli bireyler ve aileleri katıldı.

“HER ŞEYİN BAŞI SEVGİ”

İlk konuşmayı Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat yaparken, “Dünyanın daha güzel bir yer haline gelebilmesi, insanların sosyal ilişkilerinde ve gündelik yaşantılarında daha beşeri duygularla birbirlerine sarılabilmesi anlamında siz değerli özel kardeşlerimiz ve aileleri ile sıkı bağlar içerinde bulunmamız kaçınılmaz bir zorunluluk. Bu anlamda da belediyemizde bu hassasiyeti oluşturacak bir teşkilat yapılanması, organizasyon ve etkinlik programı uygulamaya çalışıyoruz. Her insan için hayatta engel var. Bu engelleri aşmak için hepimiz çaba sarf etmekteyiz. Siz ise bu engelleri aşmak için daha büyük çaba sarf etmek durumunda olan, destek ve işbirliğine ihtiyaç duyan vatandaşlarımızsınız. Her şeyin başı sevgi. Fiziksel ve zihinsel engelleri kaldırmadan bu dünyayı daha güzel bir dünya yapmak mümkün değil.” dedi.

DAHA GÜZEL BİR KENT İÇİN SİZİN ÖNERİLERİNİZE AÇIĞIZ

Milas’ı tasarlarken engelli ve özel vatandaşları düşünerek çalışmalar yapmaya özen gösterdiklerini söyleyen Başkan Tokat, “Gerek yaşadığımız kent içerisinde, gerekse kentimiz dışındaki dünyada sizlere daha renkli bir yaşam, daha yeni ufuklar sunabilmek adına bize yapılacak her öneriye açık olduğumuzu belirtmek isterim. Belediyede istihdam ettiğimiz çalışma arkadaşlarımız ve birimlerimiz var. Bu zorlukları paylaşan kişi ve aileler olarak bu konudaki deneyimleriniz ve önerileriniz bizden daha zengin olacaktır. Kapımız size her zaman açıktır. Bundan 10 yıl önce ilçemizde alt yapı çalışmaları tamamlandıktan sonra şehri tekrar tasarlamak için bir plan hazırladığımızda engelli ve özel kardeşlerimizi de düşünen ve kapı açan bir kent yaşamını planlayıp, hayata geçirmeye çalıştık.   Şunu samimiyetle kabul etmek lazım o bizim acemilik dönemimizde herhangi bir uzman desteği almadan Türkiye’de ve dünyada ziyaret etmiş olduğumuz bölgelerde kendi deneyimlerimizle arkadaşlarımıza aktardığımız uygulamalardı. Şimdi doğal gaz çalışmaları vesilesi ile ilçemizde tekrar yoğun alt yapı çalışması var. Bu çalışma 3-5 sene sürecek. Alt yapı çalışmasından sonra bu kent tekrar çağdaş gereklere göre yaşanabilir, modern tasarımlar yapılacaktır. Bu noktada geçen dönem yapılan çalışmaların bize sağlamış olduğu deneyim ve ibret alınacak noktalar göz önüne alınarak, sizlerin de derneklerimiz ve merkezlerimizin hatta uzmanlarımızın da desteği ile herkes için yaşanabilir bir kenti birlikte tasarlayacağız. Bu noktada önerilere ve uzman danışmanlıklara daha çok ihtiyacımız olacak.  Bu farkındalık gününün amacına ulaşmasını diliyorum. “ dedi.

“3 ARALIK BU İNSANLARIN YENİDEN O KARANLIK ODALARA HAPSEDİLMESİDİR”

Daha sonra konuşan Türkiye Sakatlar Derneği Milas Şubesi Başkanı Hüsnü Tevşi ise; “Bu gün, ne engelliliğin kutlanması gereken bir gün, ne de 365 günde bir farkındalık yaratma günüdür. Benim nazarımda her iki bakış açısının da zerre kadar isabeti yoktur. Benim için 3 Aralık, Baba bildiği devletin engelli evladına 2022 sayılı kanun ile verdiği 3 kuruşluk harçlığı olur olmaz bahanelerle kesmesi ve evladını beş parasız bırakarak dilenciliğe itmesi akla gelir.” Dedi.

Başkan Tevşi açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Benim için 3 Aralık, biz zamanlar evlerin bir köşesinde kah zincirlenerek, kah hapsedilerek bir yaşama mecbur bırakılan engellilere bakan ebeveynlere daha insanca bir engelli bakım ve yaşam standardı oluşturmak amacı ile verilen Evde Bakım yardımının çeşitli kriterler ve bahaneler uydurularak, hatta sen ellerini oynatabiliyorsun diyerek kesilmesi ve bu insanların yeniden o karanlık odalara hapsedilmesi akla gelir.

Benim için 3 Aralık, yardımlarla değil de çalışarak, iş bularak kendi ve ailesinin yaşamını idame ettirmek isteyen yüzbinlerce engellinin iş bulamayıp yine ebeveynlerinin eline ve cebine hatta açlığa mahkum edilmesi akla gelir.

Benim için 3 Aralık, fahiş fiyatları bulan ve devletin verdiği katkının devede kulak kaldığı ve bu nedenle engellilerin ulaşmakta ve tedarik etmekte zorlandığı Tekerlekli sandalye, Akülü araç, Ortez, Protez ve özel yaşam gereçleri akla gelir.

Benim için 3 Aralık, sadece özel günlerde ve Seçim zamanlarında oy deposu olarak görülüp ziyaret edilen başı okşanan insanlar ve dernekleri akla gelir.

"NEREDEN İNCELDİYSE ORADAN KOPSUN"

İnsanlığın uzayda ve gezegenlerde koloni kurma çalışmalarının son hızla yürütüldüğü ve yapay zeka ile teknolojik devrimlerin yaşandığı bir çağda erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik yönünden bir şehirden diğerine seyahat edememek, hatta dolmuşlara bile binbir çile ve eziyet yaşayarak binilebilmesi akla gelir.

Yaşamın bir çok alanında engellenmek, ne işin var bu saatte sokakta denilerek evden çıkmamızın bile hazmedilmediği bir sosyal yaşam akla gelir.

Aslında aklıma çok şey gelir ve takılır da şahsen benim kendileri için verebileceğim mücadeleye kayıtsız kalacak ve beni yarı yolda bırakacağını düşündüğüm, kaderci, şükürcü, vurdumduymaz ve bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyerek umutsuzca yaşayan büyük bir kitlenin varlığı da aklıma gelmiyor değil hani.

Bazen ben de bütün bu olanlar karşısında, "Nereden inceldiyse oradan kopsun" düşüncesine kapılmıyor değilim.

Kısacası azizim, ne 3 Aralıklar biter, ne dertler biter. O yüzden fazla da kafaya takmamak gerek.

 4 ay sonra hatırlanmak üzere.”

“SİZİN TEMSİLCİNİZ YEREL YÖNETİMLERDE GÖREV ALARAK SİZLERİ TEMSİL EDECEK”

Son olarak konuşan CHP Milas Belediye Başkan Aday Süleyman Koç ise yardımların çoğunun engelli vatandaşlara ulaşmadığını söyleyerek, “Sizin temsilciniz yerel yönetimlerde görev alarak sizleri temsil edecek. Bunun olması için de elimizden geleni yapacağız” dedi.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

Milas eczane
Site en altı
yukarı çık