Tariş zeytinyağına 81 TL fiyat belirledi…

Milas’ın da yer aldığı Güney Ege grubundaki yağın fiyatı yine Kuzey Ege’ye göre düşük oldu… 2021-2022 dönemi alım kampanyasında sızma yağlara kilogram başına 35 lira olarak açıklayan Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Hilmi Sürek, 2022-2023 dönemi için fiyatın 81 TL olarak belirlendiğini söyledi.

Tariş zeytinyağına 81 TL fiyat belirledi…
  • 03 November 2022, Thursday 11:32

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Hilmi Sürek, açıkladıkları 81 TL fiyatın, üreticiyi mağdur etmeyecek bir rakam olduğunu kaydederek, ‘’Birliğimiz, üreticisini mağdur etmeyecek fiyatlarla alım kampanyasını açmıştır’’ dedi.  

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Hilmi Sürek, Birliğin ülke, bölge ve zeytinyağı üreticileri için önemli bir güç olduğunu vurgulayarak, Kurumun bu güçlü yapısını ortakları için kullanarak, her yıl olduğu gibi bu sezon da üreticinin ürününün en iyi şekilde değerlendirilmesi için kullanacaktır’’ dedi.

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği’nin 2022-2023 dönemi alım kampanyasında sızma yağlara 81 TL fiyat belirlediklerini ifade eden Sürek, bu rakamın üreticiyi mağdur etmeyecek bir tutar olduğuna işaret etti.

Başkan Sürek, ürünün değerini koruyarak, üreticiyi mağdur etmemek amacında olduklarının altını çizerek, şunları söyledi:

‘’Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği üreticinin ürününün en iyi şekilde değerlendirilmesi hedefi doğrultusunda, her sezon başlangıcında ülke ve dünya piyasalarını dikkatli şekilde inceleyerek, politikalarını oluşturmaktadır.

Geçtiğimiz sezon da aynı titizlikle sürdürdüğümüz çalışmalarımız sonucu başarılı bir kampanya yürüttük. Üretici ortaklarımızla omuz omuza 2021-2022 kampanya dönemini hem alımlar hem de satışlar açısından memnuniyet verici şekilde tamamladık. Bu yıl da bölge, ülke ve dünya üretimi ve fiyat oluşumlarını dikkate alarak, hassasiyetle yapılan değerlendirmeler sonucunda sızma zeytinyağına 81 TL fiyat belirleyerek, alım kampanyasını açtık.’’ diye konuştu.

Birlik Başkanı Hilmi Sürek, 2022-2023 sezonunun Türkiye ve diğer üretici ülkeler açısından farklı bir sezon olacağı değerlendirmesini yaparak, sözlerini şöyle tamamladı:

‘’Yapılan saha çalışmalarına dayalı olarak, bu üretim sezonunda ülkemiz, tarihinin en yüksek rekoltesini realize edecek. Diğer yandan dünyanın en büyük üreticisi İspanya’da kuraklık nedeniyle ciddi verim kaybı olduğu bilinmektedir. İspanya’nın yanı sıra benzeri durum İtalya ve Portekiz’de de görünmektedir. Bu durum ülkemiz zeytinyağlarının değerlendirilmesi açısından önemli bir fırsat sunmaktadır. Bu fırsatı hep beraber kazanca dönüştürmeliyiz. Zeytin ve zeytinyağı üretimi için çabalayan herkese başarılı ve bereketli bir sezon diliyorum.’’

 

GÜNEY EGE NEDEN DÜŞÜK?

Son yıllarda zeytinyağında kalitesini aldığı coğrafi işaretlerle de belgeleyen Milas’ın da aralarında yer aldığı “Güney Ege”nin yağ fiyatları bu yıl da Kuzey Ege’ye göre düşük belirlendi.

Tariş tarafından açıklanan fiyatın piyasanın çok üzerinde olduğunu ve bunun kendilerini memnun ettiğini belirten üreticiler, Kuzey Ege ve Güney Ege’deki fiyat dengesizliğini eleştirerek, “Milas’ın zeytinyağı kalitesiyle artık yurt dışında da sık sık ödüller alan bir ürün. Ayrıca coğrafi işaretlerimizle de biz bunu tescillemiş durumdayız. Tariş’in de fiyat belirlerken mutlaka bu unsurları da artık göz önünde bulundurması gerekiyor” dedi.

Güney Ege Yemeklik Yağ fiyatı 0,3 asit 80 TL, 0,5 asit 77 TL, 0,8 asit 75 TL, 1 asit 73 TL, 1,5 asit 71 TL, 2 asit 69 TL, ham yağ fiyatı ise 1 asit 68.40 TL, 2 asit 68,30 TL, 3 asit 68,20 TL, 4 asit 68,10 TL olarak açıklandı.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık