Tüm emekliler sendikası: “Örgütlenme özgürlüğümüz gasp edilmek isteniyor”

Ankara Valiliği’nin açtığı kapatma davasının duruşmasının 8 Haziran’da Ankara’da yapılacağını söyleyen Tüm Emekliler Sendikası, duruşma öncesi yazılı bir açıklama yaparak, “Emeklilerin örgütlenme özgürlüğünün gasp edilmek isteniyor. Davanın reddedilmesini istiyoruz.” Dediler.  

Tüm emekliler sendikası: “Örgütlenme özgürlüğümüz gasp edilmek isteniyor”
  • 03 June 2023, Saturday 13:15

Açıklama şöyle:

“Tek amacı emeklilerin insanca yaşaması olan sendikamıza, Ankara valiliğince açılan kapatma davasının 2. duruşması 8 Haziran’da Ankara 4. İş Mahkemesi’nde görülecektir.

Demokratik toplumların olmazsa olmazı olan örgütlenme özgürlüğümüz gasp edilmek isteniyor.

Emeklilerin sendika kurması; Biriktirdiğimiz emeğin geri dönüşünün bizlerin insana yakışır yaşam sürdürmesini sağlaması içindir. Oysa bugün emeklileri bırakalım insanca yaşamı, çok büyük bir kısmı açlık sınırının altında, ölüm ile yaşam arasında hayata tutunmaya çalışıyor. Geriye kalanların tamamı (istisnalar hariç) yoksulluk sınırının yarısı kadar bile maaş alamıyor.

Yani emeklilerin sendika çatısı altında örgütlenmesi zorunlu ihtiyaçtan kaynaklıdır. Özetle bedelini peşin ödediğimiz emeklilik hakkımızın, insanca yaşamımızın güvencesi olması gerekir.

Türkiye’nin imzacısı olduğu uluslararası sözleşmeler; herkesin sendika kurabileceğine hükmetmektedir. Yine anayasamızın 90. Maddesinde iç hukukun uluslararası sözleşmelerle çelişmesi durumunda, uluslararası sözleşmeler esas alınır denmektedir.

İç hukukta bir düzenleme yapılmamışsa, sorun bizim değil, sorun yasa koyucularındır. Haklar yasadan önce geleceği bütün hukuk çevrelerinin üzerinde mutabık kaldığı bir gerçektir.

Bu nedenle; ilgili iş mahkemesinin Tüm Emeklilerin Sendikası’nı kapatılması bize göre hukukla bağdaşmayacaktır. Zaten idarenin kapatma davası siyasi bir tercih olup, demokrasiyle ve hukukla ilgisi yoktur.

Hatırlatmak istiyoruz:

Emeklilerin sendikal örgütlenmesi engellenemez.

İdare bu sevdadan vaz geçmelidir.

Mahkemenin de uluslararası sözleşmelerde güvence altına alınmış sendika hakkımızı gözeteceğini umuyor, demokratik ve vicdani bir kararla sendikamızın kapatılması davasını red etmesini bekliyoruz.”

 

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık