Ümit Özdağ Akbelen Ormanı'ndan Limak'a seslendi: “Tarihe bununla geçmeyin, burasını ölüm vadisi yapmayın”

Milas’ta tam iki yıldır Akbelen ormanların korumak için mücadele veren Milaslı köylüleri ziyaret eden ve Akbelen Ormanı’na giden Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, "Türkiye'ye bunu yapmayın. Kendi ailenize bunu yapmayın. Buna başka bir çözüm bulun. Tarihe böyle geçmeyin" dedi.

Ümit Özdağ Akbelen Ormanı'ndan Limak'a seslendi: “Tarihe bununla geçmeyin, burasını ölüm vadisi yapmayın”
  • 20 July 2023, Thursday 10:40

Milas’a tam iki yıldır çadır kurarak  Akbelen ormanlarını korumak için nöbet tutan Milas İkizköylüleri ziyaret eden ve Akbelen Ormanı’na giden Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ 19 Temmuz Çarşamba günü köylülerle sohbet etti, Kömür ocağına çevrilmek istenen Akbelen ormanlarını gezdi, incelemelerde bulundu.

İkizköy’deki Akbelen Ormanı’nda iki yıldır Limak Holding ve İÇTAŞ ortaklığındaki Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılan maden sahasının faaliyetlerine direnen köylülere destek vermek için Akbelen Ormanı’na giden Özdağ’a köylülerin avukatı İsmail Hakkı Atal, köylülerin sözcüsü Nejla Işık ve çevreciler eşlik etti. Alanı gezerek bölge halkından bilgiler alan Özdağ, Limak Holding’e de çağrıda bulundu.

AKBELEN'İ ÖLÜM VADİSİ YAPMAYIN TARİHE BÖYLE GEÇMEYİN

Özdağ, “Akbelen Ormanı'nın bölgedeki küresel ısınmaya karşın havayı yumuşattığını, kuraklığı engellediğini ve yağışları arttırdığını söyleyerek, "Maden sahası çalışmalarıyla burası tamamen yok edilecek, toprak kaldırılacak, toprağın altındaki maden alınacak, çok kalitesiz bir maden çok kalitesiz bir kömür ve ondan sonra geriye ölü toprak bırakılacak. Yani burası ölüm vadisi haline getirilecek. Şimdi ben Limak'ın patronlarının da bunu yapmak istediğini düşünmüyorum. Burada bir orman katliamı gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Küresel ısınma döneminde havayı yumuşatan, yağışları düzenleyen adeta vaha gibi olan bu ormanlar, tamamen yok edilecek, toprak kaldırılacak, maden çıkarılacak ve geriye ölü toprak bırakılacak. Burası ölüm vadisi haline getirilecek, yapmayın. Türkiye'ye bunu yapmayın. Kendi ailenize bunu yapmayın. Buna başka bir çözüm bulun. Tarihe böyle geçmeyin. Zaten tarihe iyi geçtiğiniz de söylenemez. Tarihle yargılanacaksınız fena halde. Hiç olmazsa şuraya dokunmayın ki o dünyada da bu dünyada da orman size şahitlik etsin bize dokunmadılar diye." ifadelerini kullandı.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık