Vatandaş, çocuklarına ücretsiz taşımalı eğitim ve öğle yemeği istiyor..

Geçtiğimiz yıllarda, pek çok köy okulu kapatılarak, 5-6 köyde (mahallede) yaşayan çocuklar, merkez belirlenen okullara ücretsiz olarak taşınıyor ve ücretsiz öğle yemeği veriliyordu. Ortaokul ve lise olmayan merkezlerdeki öğrenciler de, örneğin Milas’a bu şekilde taşınıyordu. Bu taşımalı eğitim, o zamanlarda da hep sorunluydu. Taşıma ihaleleri zamanında yapılmıyor, yapılan ihalelerin bazıları, çeşitli nedenlerle yenilenmek zorunda kalıyor ve pek çok öğrenci yıl boyu kesintisiz taşınamayabiliyor ve eğitimde de aksamalar yaşanıyordu.

Vatandaş, çocuklarına ücretsiz taşımalı eğitim ve öğle yemeği istiyor..

Bu yıl yapılan uygulamada ise, Milli Eğitim bazı eski köy okullarını yeniden açtı, diğer pek çoğunda da yine taşımalı eğitimi sürdürüyor. Ancak aldıkları önemli bir karar var ki, özellikle ortaokul ve lise olmayan merkezlerdeki öğrencileri artık Milli Eğitim ücretsiz taşıma ve öğle yemeği verme uygulamasını sona erdirdi. Gerekçe olarak, Güllük, Bafa, Selimiye, Ören gibi merkezlerde toplu taşıma imkanı olduğundan buna son verildiği belirtiliyordu.

Dün gazetemize gelen Güllük Muhtarı Ali Polat, Selimiye Muhtarı Mehmet Menteş, Bafa Muhtarı Kerim Tekin, diğer bazı mahalle muhtarlarının da kendileriyle birlikte hareket ettiğini belirterek, yaşam koşullarının vatandaş için zaten çok sıkıntılı olduğu bir dönemde alınan bu kararın vatandaşları mağdur ettiğini, bu nedenle pek çok ailenin çocuklarını okula gönderemez duruma geldiğini belirterek, toplu taşıma olan merkezlerdeki öğrencilerin de ücretsiz taşıma ve ücretsiz öğle yemeği istediğini belirttiler.

Örneğin Güllük’ten Milas’taki okullara gelen bir öğrencinin gidiş geliş ücretinin 76 TL olduğunu belirten muhtarlar, öğle yemeği ile birlikte bunun 150 TL’yi geçtiğini vurgulayarak, bugünkü koşullarda bunun, aileleri büyük sıkıntıya soktuğunu vurguladılar ve eskisi gibi bu öğrencilere de ücretsiz taşıma ve ücretsiz öğle yemeğinin sağlanmasını istediler.

Bir muhtar, ayrıca, toplu taşıma ile Milas’a gelen bir öğrencinin, toplu taşıma araçları kendilerine verilen güzergah dışına çıkamadığından, öğrencilerin köy garajından ayrıca dolmuşa binerek Emek Mahallesi’ndeki ya da Aydınlıkevler Mahallesi’ndeki okullara gitme sıkıntısıyla karşı karşıya olduklarını, oysa geçmişte servislerin çocukları okullarına kadar götürüp getirdiğini belirttiler.

Bu taleplerin Milli Eğitim tarafından ivedilikle yerine getirilmesi gerektiğini, aksi taktirde öğrencilerin eğitimlerinin büyük ölçüde aksayacağının açık olduğunu vurguladılar.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

Milas eczane
Site en altı
yukarı çık