Yatağan balon turizmine hazırlanıyor..

Kapodokya başta olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde uygulanan sıcak hava balon turizmi, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz’ün girişimleriyle Yatağan’da da başlayacak. Şu anda test uçuşları yapılan sıcak hava balon turizmi ile, Yatağan Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, Stratonikeia Antik Kenti, Lagina Antik Kenti, Gökbel Vadisi, Bozüyük Mahallesi, fıstık çamları ve birçok tabiat güzelliğini havadan izlemek isteyen tüm yerli ve yabancı turistler için, Yatağan bir merkez haline getirilmek isteniyor.

Yatağan balon turizmine hazırlanıyor..
  • 21 September 2023, Thursday 11:54

Yatağan Belediye Başkanı Toksöz, yerli ve yabancı turistlerin ilçeye olan ilgisini artırmak amacıyla, sıcak hava balon turizmini Yatağan’a kazandırmak istediklerini, gerekli izinlerin alınmasıyla birlikte test uçuşlarının başladığı Yatağan’da, kısa süre içerisinde sıcak hava balon turizminin başlayacağını söyledi.

YATAĞAN, DÜNYA TURİZMİNE AÇILIYOR

Dünyanın en büyük beyaz mermer kenti olarak bilinen Stratonikeia Antik Kenti, pagan inanışına göre kutsal sayılan tanrıça Hekate adına yapılan en büyük kutsal alan ve tapınağın bulunduğu Lagina Antik Kenti, en genci 15 milyon, en yaşlısı 1 milyar yaşında olduğu tahmin edilen Türkiye’nin en yaşlı kayalarının bulunduğu Gökbel Vadisi, sokak sağlıklaştırma çalışmalarıyla doğal bir film platosu haline gelen ve Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos Seferi sırasında konaklayarak han, mescit ve köprü kazandırdığı Bozüyük Mahallesi, görüntüsüyle izleyenleri büyüleyen onlarca yıllık fıstık çamları ve birçok doğa güzelliğine ev sahipliği yapan Yatağan’ı dünya turizmine açmak için yoğun çalışma yürüten Başkan Toksöz, yazı ve kışıyla Yatağan’ın güzelliklerini turizme kazandırmak istediklerini söyledi.

YATAĞAN, DÖRT MEVSİM HAVADAN İZLENEBİLECEK

Yatağan Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, N.A.P. Balloons firmasının işletmecisi Nurdan Aydın Polatçı, “Yatağan, tarihi yerleriyle kültürel mirasın korunduğu tabiat güzelliklere sahip zengin bir bölgedir. Belediye Başkanımız Mustafa Toksöz ile görüşmemizde, bu güzelliklerin gök yüzünden görülmesi için istişarelerde bulunduk. Biz de bunun tek yolunun, sıcak hava balonu olduğunu söyledik. Buraya tüm dünya turizmini çekebilmek için hava şartları izin verdiği sürece, dört mevsim uçacağız inşallah. Şu an test uçuşları yapılıyor. N.A.P. Balloons olarak Yatağan Belediyesi ile güzel bir çalışmaya imza atacağız. Yatağan’a ve tüm Muğla’ya hayırlı olsun. Belediye Başkanımız Mustafa Toksöz’e destekleri için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

TEST UÇUŞLARI SÜRÜYOR

Sıcak hava balonu turizmi öncesinde yapılması gereken testler, ilgili kurumlardan izinler alınarak başladı. İlçenin dört bir yanında incelemelerde bulunan uzman ekip, havadan da koordinatları saptayarak, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekebilecek yerleri belirliyor.

KÖMÜR SAHALARINDAKİ TAHRİBAT DA İZLENEBİLECEK..

Yatağan Belediyesi’nin balon turizmi, bir yandan Yatağan ve çevresinin güzelliklerini gösterecek yerli ve yabancı turistlere. Bunun yanında, Yatağan Termik santrali için kömür çıkartılan ve hiçbir rehabilitasyon çalışmasının yapılmadığı vahşi madenciliğin Yatağan ve çevresini ne hale getirdiği de izlenebilecek.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık