Yerel seçimlerde ittifaklar konusu gündemdeyken İYİ PARTİ BASINLA BULUŞTU..

İlçe Başkanı Gürsel İnce: “Yerel seçimlere kendi adaylarımızla gireceğiz. Bu tartışmaya kapalıdır”

Yerel seçimlerde ittifaklar konusu gündemdeyken  İYİ PARTİ BASINLA BULUŞTU..
  • 02 November 2023, Thursday 14:33

İYİ Parti İlçe Yönetimi, bugün Park Cafe’de Milaslı basın mensuplarıyla kahvaltılı bir toplantıda bir araya gelerek, Mart 2024 yerel seçimleri sürecindeki partilerinin yaklaşımı konusunda bilgi verdi. Kahvaltı sonrası bir konuşma yapan İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Av. Gürsel İnce, Mart 2024’te yapılacak önümüzdeki yerel seçimlere ilişkin değerlendirme yaparken, Türkiye’de şimdiye kadar iki kutuplu siyasetin dışında İYİ Parti olarak üçüncü bir yol açtıklarını belirterek, önümüzdeki seçimde de seçime kesinlikle kendi adaylarıyla gireceklerini belirtti ve “Bu tartışmaya kapalıdır” dedi.

Adaylarının kim olduğu sorusuna karşılık olarak, seçim sürecinin 1 Ocak’ta başlayacağını, adayların ise son olarak 1 Aralık 2023 tarihinde görevlerinden istifa etmesi gerektiğini, bundan sonra parti genel merkezinin belirleyeceği yöntemle belediye başkan adaylarının belirlenerek açıklanacağını, şimdiden aday adayı olmak isteyen arkadaşlarının bulunduğunu belirtti.

Sorular üzerine, 2019 seçimlerinde, özellikle büyük kentlerin AKP’den kurtarılması doğrultusunda CHP’li adayların desteklendiğini, ancak genel seçimler sonucunda çıkan tablo sonrası Genel İdare Kurullarının aldığı karar gereğince, Türkiye çapında her yerde kendi adaylarını çıkaracaklarını, parti yönetimi ilerleyen süreçlerde başka kararlar alırlarsa da elbette bunlara uyacaklarını belirtti.

Özel olarak Milas’taki durumla da ilgili olarak, 2019’da AKP, CHP içinden ayrılan Barış Saylak’ı aday gösterince, AKP’nin kazanmaması için kendilerinin de CHP ile seçim ittifakı yaparak Muhammet Başkan’ı desteklediklerini, ancak bu dönemde, kendilerinin de kuvvetli bir aday olduğunu belirterek, “AKP’nin o seçimlerdeki oyu %22, bizim %18 iken CHP’nin oyu %39’du. Yaşadığımız koşullarda AKP’li seçmenin, sağdan İYİ Parti’li bir belediye başkan adayı varken, aradaki 4 puanı kapatacak şekilde İYİ Parti’li adaya da oy verebileceğini, CHP’li seçmenlerden mevcut yönetimin yetersizliklerini görerek muhalefet edenlerin de oy verebileceğini, bu koşullarda CHP’li adayın karşısındaki rakibin AKP’li aday değil, İYİ Partili aday olabileceğini düşünüyoruz” dedi. İYİ Parti kurucu ilçe başkanı ve Belediye Meclis Üyesi olan ve bir dönem de başkan yardımcılığı yapan Mehmet Çayırlı, bu noktada, Muğla’nın eskiden sağ ağırlıklı bir seçmen profiline sahip olduğunu hatırlatarak, Muğla’nın son zamanlarda, özellikle 2002 sonrasında, sağ partilerdeki erozyon nedeniyle, AKP’ye karşı CHP’yi destekler pozisyonda olduğunu belirterek, İYİ Parti’nin sağ politikadaki duruşu sonrası, üçüncü bir yol açtığını ve bu seçimde bunu her yerde kendi adaylarıyla çıkarak pekiştireceğini, bu durumda Milas’ta CHP’nin en güçlü rakibinin AKP değil İYİ Parti olabileceğini, hatta olacağını belirtti. Ve hatta, “AKP’ye karşı bir politika oluşturulmak isteniyorsa, CHP bu seçimde, İYİ Partili adayı desteklesin” görüşü de dile getirildi.

Bir başka soru üzerine ise İYİ Partili yöneticiler, Milas’ın ‘ışıklar şehri’ olmaktan uzak olduğunu, bir büyük ilçeden ziyade bir kasabayı andırdığını belirterek, bu nedenle de kendi projeleriyle kenti yönetmeye talip olduklarının altını çizdiler.

İlçe Başkanı Gürsel İnce, bazı basında İYİ Parti’nin yerel seçimler için AKP ile anlaştığı yönündeki paylaşımlarla ilgili bir başka soruyla ilgili olarak ise, “Partimizin kararıdır, AKP ile bu seçimlerde hiçbir yerde, hiçbir düzeyde işbirliği olmayacaktır” diyerek, İYİ Parti’nin siyasette sağ ve sol politikalara sahip iki parti yanında, üçüncü yolu oluşturacak bir parti politikası yürütmekte kararlı olduklarını vurguladı.

 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık