Yörük şenliğinde Yörük Beyi seçimi yapıldı

Milas Yörük Obaları Kültür Derneği ile Ortaköy Mahalle Muhtarlığı’nın ortaklaşa düzenlediği Yörük Şöleni, Ege ve Akdeniz Bölgesi’nden gelen Yörüklerle gerçek bir şölene dönüştü. Şölenin keyifli bölümlerinden biri de Yörük Beyi seçimiydi.  Yeni Yörük Beyi, Öğretim Üyesi Mehmet Günlük oldu.

Yörük şenliğinde Yörük Beyi seçimi yapıldı

Bu sene Milas Yörük Obaları Kültür Derneği ve Ortaköy Mahalle Muhtarlığı tarafından 11’ncisi, Milas Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşen Yörük Şöleni’ne; Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, önceki dönem Muğla Milletvekili Suat Özcan, Muğla İl Tarım Müdürü Barış Saylak, Aydın İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ömüray Bozkur, Milas Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Celal Devrim, Şoförler Odası Başkanı Nurol Paskal, Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Özay Sabancı, bazı Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti, oda ve derneklerin temsilcileri, çok sayıda mahalle muhtarı ile başta Türk Boyları Konfederasyonu Başkanı Durhasan Koca olmak üzere yurdun dört bir tarafından Yörük derneklerinin başkan ve yöneticileriyle kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Önceki dönem Yörük Beyi Murat Ünal görevi, açık arttırmada en yüksek rakamı veren Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu öğretim üyelerinden Mehmet Günlük’e devrederken, Yörük kültürünün yaşaması ve gelecek nesillere aktarılması gerektiğine vurgu yaptı.

Ünal, Yörük Beyi’ni temsil eden simgelerden tesbihi, yeni Yörük Beyi Günlük’e verirken, bir diğer simge olan şapkayı ise etkinliğe katılan Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke teslim etti.

Yörük şapkasını takarak sahneye çıkan Kaymakam Böke; “Aslında ben bir Yörük değilim fakat son 6-7 senedir Yörüklerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde görev yaptım. Bu kültürü tanımaktan son derece mutluyum ve mutlaka yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması taraftarıyım. Bugünkü etkinliğin Cumhuriyetimizin 100’ncü yılına denk gelmesi de ayrı bir gurur. Burada bulunan tüm vatandaşlarımızla bu gururu yaşamak ayrı bir güzellik...” diyerek yeni Yörük Beyi’ni tebrik etti.

Yeni Yörük Beyi için düzenlenen törende konuşan Türk Boyları Konfederasyonu Başkanı Durhasan Koca ise; “Bu kültürde; ötekileştirmek, ayrıştırmak, bölücülük yapmak, insanlar arasında fitne-fesat çıkarmak yoktur. Yunus’un ‘yaratılanı severiz, yaratandan ötürü’ sözünde dediği gibi bu yol sevgi yoludur” diyerek etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık