Yüz yıl sonra gelen madalya..

İsmail Hakkı Aral, 1898 doğumlu bir Milaslı.. 1. İnönü Muharebelerinde yaralanmış, İ. İnönü Savaşı’nda ise şehit olmuş. Ancak, annesinin, ‘şehit maaşını harcamak bizim ailemize yakışmaz’ düşüncesi nedeniyle, şehit maaşı bağlatılmamış. Belki de bu nedenle, madalya ve beratı da yokmuş.

Yüz yıl sonra gelen madalya..
 

İlçemizin tanınmış simalarından, 1973-1991 yılları arasında 4 dönem Milas Belediye Meclis Üyeliği de yapmış, Belediyenin Park Bahçeler Müdürlüğü görevinde de bulunmuş Ziraat Mühendisi Özçelik Aral, büyük amcası İsmail Hakkı Aral’ın madalya ve beratı için bir süredir yoğun bir uğraş vermiş. Sonunda, 10 Haziran 2021’de, Milas Askerlik Şubesi’nde düzenlenen bir törenle, İsmail Hakkı Aral’ın İstiklâl Madalyası ve Beratı’nı övünçle aldı.

Özçelik Aral, amcasının ve madalyasının öyküsünü şöyle anlattı:

“Büyük amcam İsmail Hakkı Aral 1898 doğumlu. İzmir Sultanisi (Atatürk Lisesi)’nden mezun oldu. İstanbul’da Mekteb-I Tıbbiye’de okurken, 1920 yılında askere alınmış, yedek subay eğitiminden sonra I.İnönü Savaşı’na katılmış, yaralanmış ve gazi olmuştur.

Yaralanması nedeniyle hava değişimine çıkarılmış, hava değişimi süresini bitirmeden tekrar birliğine katılmıştır. 29 Mart 1921’de İnönü Darıtepe’de şehit olmuştur.

Şehit olmasından sonra, o zamanın zor koşullarına ragmen kılıcı ve dürbünü ailemize gönderilmştir ve halen saklıyoruz.

Babaannem 1966’da vefat etti. Şehit maaşı almazdı; şehit maaşını almak izim ailemize yakışmaz diye, şehit maaşı bağlatmamıştı.

Ailemizde amcamın madalyası ve madalya berate yoktu. Bu konuyu araştırdım. Milas Askerlik Şubesi’ne madalya için başvuruda bulundum. Şube kayıtlarında amcamın, 2. İnönü’de şehit olduğu kaydına ulaşıldı. Konu, Aydın Askerlik Dairesi kanalıyla Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Dairesi Başkanlığı’na iletildi. Burada yapılan incelemede, 66 sayılı İstiklâl Madalyası Kanunu’na gre ‘milli kahraman’ olduğu, madalyayahak kazandığı görüldü. Yine kayıtların incelenmesinde, madalyanın ailemize intikal ettirilmediği saptandı. Uzun yazışmalardan sonra, 10 Haziran 2021 günü, Milas Askerlik Şubesi’nde yapılan törenle, Aydın Askerlik Dairesi Başkanı Personel Albay Serdar Emeksiz tarafından, amcamın madalyası bana takıldı.

Bundan dolayı çok sevinçliyim. Madalyayı ömrümün sonuna kadar onurla taşıyacağım.Benden sonra da çocuklarım gururla taşıyacaklar.

Bu arada belirtmeliyim, 4 dönem Milas Belediye Meclis Üyeliği yaptım; 1973-1991 yılları arasında. Milas’ta İsmetpaşa Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, İnönü Caddesi, Fevzi Çakmak Caddesi, Kazım Karabekir Caddesi, Fahrettin Altay Caddesi, İstiklâl Caddesi, Ulusal Egemenlik Caddesi, 19 Mayıs Bulvarı, 23 Nisan Bulvarı, 30 Ağustos Bulvarı ve Kuvayı Milliye Caddesi isimlerinin verilmesi için Belediye Meclisi’ne öneride bulundum ve katkım oldu. Bundan dolayı da ayrıca gururluyum.”

Böylece, 1921’de şehit olmuş bir Milaslı Tıbbiyeli’nin madalyası ve beratı, tam yüz yıl sonra, Haziran 2021’de Milas’a geldi ve yeğeni Özçelik Aral tarafından gururla taşınıyor..

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık