Image Slider
Fevzi Topuz
Mehmet Cayirli
Durmus Ozdemir

Zeytincilik Çalıştayı yapıldı

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ortaklaşa birçok akademisyenlerin ve paydaşların katılımıyla Muğla’da “Zeytincilik Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Zeytincilik Çalıştayı yapıldı
  • 29 March 2022, Tuesday 16:51

Çalıştaya Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, , İlçe Kaymakamları, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Kurum müdürleri ve başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve üreticiler katıldı.

Yoğun katılımın olduğu Zeytincilik Çalıştayı kısa film gösterisi ve ardından protokol konuşmaları ile devam etti.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak konuşmasında zeytini ve zeytinciliğin Muğla için önemine değindi. Zeytinlerde verimsizliğin nedenlerinin Araştırılması ve Sorunların Giderilmesi projesi çalışmaları ile elektronik erken tanı sitemi ile Muğla’da erken uyarı sistemi kurduklarını ve üreticileri önceden bilgilendirdiklerini ifade etti. Ayrıca Muğla’da 17 milyon zeytin ağaç varlığından ve bu sayıyı arttırmaya yönelik 50 bin zeytin fidanı dağıttıklarından söz etti. Muğla ili için ortak iş birliği içinde düzenlenen çalıştayın zeytincilikteki önemine değinerek, 1 Nisan’da gerçekleştirilecek olan Zeytinyağı Kalite Ödül Töreninde sonuç bildirgesini paylaşacaklarına ifade ederek, çalıştayın hayırlı olmasını diledi.

MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek konuşmasında zeytinin en sevdiği ürün olduğunu belirtti ve  zeytine ve zeytinciliğe verdiği öneme değindi. Zeytinciliğin gelişmesi adına her çalışmaya destek vermeye hazır olduklarını ifade eden Çiçek, bilimsel olarak yapılacak tespitler açısından bu çalıştayın önemine değindi. Çalıştayın hayırlı olmasını diledi.

Muğla Valisi Orhan Tavlı konuşmasında Muğla için tarımın önemine değinerek 20 milyona yakın zeytin varlığı ve 17 binin üstünde üreticisiyle tarımsal üretimde önemli yere sahip olduğuna değindi. Ayrıca  Muğla’da sağlık turizmini geliştirmek adına atılacak adımların önemine değinerek kurulacak  “Apiterapi Merkezinin” sağlık turizmini canlandıracağına değindi. Menteşe Devlet Hastanesinde sağlık hizmetini destekleyecek  “Apiterapi Merkezi” açılacağının müjdesini verdi. Bir çok paydaşla birlikte Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün ortaya koyduğu Zeytincilik Çalıştayının önemine değinerek, katılımcılara teşekkür etti. 

Program sonunda MSKÜ Zeytincilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç Dr. Figen Çukur çalıştay hakkında sunum yaptı.

İki gün boyunca süren çalıştayda, üretim strateji belirleme ve bilimsel çalışmalar masaya yatırıldı.  

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık
siteacilis