ZEYTİNLİKLERİ YOKEDECEK YENİ YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİNE TEPKİ..

​​​​​​​Akbelen’de keşif yapıldı

ZEYTİNLİKLERİ YOKEDECEK YENİ YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİNE TEPKİ..
 

Orman Genel Müdürlüğü’nün Akbelen ormanının kesim izninin iptali için İkizköylülerin açtığı davanın ertelenen bilirkişi incelemesi, bugün sabah Akbelen’de yapıldı. Keşif nedeniyle bugün Akbelen’e, köylülerle dayanışma için kalabalık bir grup desteğe geldi. İkizköylülerin yanısıra, Milas, Bodrum ve Muğla’dan pek çok çevrecinin yanısıra, bu sıralarda topraklarına Çimento Fabrikası yapılmasına karşı mücadele eden Deştin Köylüleri de, dayanışma için Akbelen’deydi. Mahkeme heyeti, keşfe katılacak olan uzmanlar ve avukatlar eşliğinde bölgede keşif yaptılar. Ayrıca keşif heyeti başkanı hakimin köylülerle de görüştüğü öğrenildi.

Dün sabah İkizköylüler ve çevreciler, Akbelen’deki keşif için hazırlanırlarken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın maden yönetmeliğine bir madde ekleyen yönetmeliğinin dün sabah Resmi Gazete’de yayımlandığı bilgisi geldi.  Sadece Akbelen’deki değil, tüm Muğla’yı ve Ege Bölgesi’ni ayağa kaldıracak bir yönetmelik. Madencilik yapılacak bölgelerdeki tüm zeytinliklerin yokedilmesine neden olacak ve açıkça bu konudaki yasaya aykırı olan yönetmeliğe tepkiler gecikmedi.

Yapılan yönetmelik değişikliğiyle, madencilik faaliyetlerinin tapuda zeytinlik olarak kayıtlı olan alanlara denk gelmesi ve faaliyetlerin başka alanlarda yürütülmesinin mümkün olmaması durumunda, bu faaliyetlerin bitiminde sahanın rehabilite ederek eski hale getirileceğinin taahhüt edilmesi şartıyla zeytin sahasının madencilik faaliyeti yürütülecek kısmının taşınmasına izin verilecek.

ZEYTİNLİKLERİN YAĞMALANMASININ ÖNÜ AÇILDI

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, maden yönetmeliğinde yapılan değişikliğin 5’li çetenin maden şirketleri için özellikle yapıldığını öne sürerek, “Elektrik ihtiyacının karşılanması gerekçesiyle zeytinliklerin maden sahasına çevrilmesini özellikle 5’li çete istemiş, AKP iktidarı yapmıştır. Beşli çetenin enerji şirketlerinin göz koyduğu Milas Akbelen Ormanları’nın içindeki zeytinlikler için bugün yapılacak bilirkişi keşfi öncesi 5’li çetenin ayağına dolanmasın diye adrese teslim yönetmelik yayınlandı” dedi.

Yapılan bu değişiklikle birlikte zeytinliklerin maden sahalarına çevrilmesinin önünü açıldığını öne süren CHP’li Alban, “Böylece Milas Akbelen  dahil ülkemizdeki bütün zeytinlikler yağma ve talana açılmıştır. Türkiye, zeytinin genetik anavatanıdır. Bir avuç yandaşın maden sahasının genişletilmesi uğruna yapılan bu değişiklik zeytine, çiftçiye, tarıma, doğal hayata ihanettir, kabul edilemez” dedi.

 “Bütün enerji kaynakları tükendi de elektrik üretmek için bir tek zeytinlik alanlar mı kaldı?” sorusunu soran Alban, maden yönetmeliğinde yapılan bu değişikliğin anayasaya ve zeytincilik kanununa aykırı olduğunu ifade etti.

BURAK ERBAY: AKBELEN ORMANI KEŞFİ ÖNCESİ YAPILAN DÜZENLEME MANİDARDIR

CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay da, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Maden Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle zeytinlik alanlarda maden sahaları açılmasının önünün açılmasına tepki gösterdi.

Maden sahaları için yüzlerce yıllık zeytinliklerin yok edileceğini söyleyen Erbay, “Bu yönetmelik değişikliği ile maden sahaları ile zeytinlik alanlar aynı bölgede olursa zeytinlikler kesilebilecek. Enerji Bakanlığı, zeytinlikleri yok edebilmesi için maden şirketlerinin önünü açtı. Bir kaç yıllık maden rezervi için gelecek kuşaklara miras bırakacağımız bu zeytinlikleri yok etmek yanlıştır.” dedi.

Bakanlık kararında “kamu yararı" gerekçesinin ileri sürüldüğünün altını çizen Erbay, birkaç yandaşa rant sağlamak uğruna yüzlerce yıldır emek verilerek, alın teri ile yetiştirilen, atalarımızı dedelerimizi doyuran ve yarın gelecek kuşakları doyuracak olan zeytinlikleri kesmenin neresi kamu yararıdır diye sordu.

Ülkemizin tarımsal üretimi her geçen gün azalıyor, kendi kendine yeten bir ülkeyken şimdi en temel gıda maddelerini bile ithal eden bir duruma düştük diyen CHP’li vekil şunları kaydetti;

“Meşhur bir Kızılderili atasözü var. Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak. İşte tam da bu duruma getirildi ülkemiz. Bereketli Anadolu topraklarında her türlü tarımsal üretim yapılabilirken bugün buğdaydan, mercimeğe kadar neredeyse her şeyi ithal eder duruma geldik. Bu durumun sürdürülemeyeceği artık açık bir şekilde ortada. Tüm dünya tarımsal üretimini artırırken ülkemizde tarımsal üretim her geçen gün azalıyor. 2021 yılında yaklaşık 20 milyar dolar tarımsal ürün ithalatı yapıldı. Tarımsal potansiyeli yüksek, her ürünün yetiştiği, iklimi, coğrafyası, ürün çeşitliliği olan bir ülkenin bu kadar tarımsal ürün ithalatı yapması kabul edilemez.”

“Akbelen ormanı keşfi öncesi yapılan düzenleme manidar olmuştur” diyen Erbay, “AKP iktidarının bir avuç yandaşı zengin etmek için doğamızı ve geleceğimiz yok etmesine asla izin vermeyeceğiz. Yaşamımızı ve yarınlarımızı bu rant politikalarından korumak için mücadele edeceğiz. Bakanlığın bu kararını yargıya taşıyacağız. Hiçbir şey çocuklarımıza bırakacağımız bu mirastan daha değerli değildir” dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık