19 Eylül Gaziler Günü Kutlanacak

Gaziler Günü her yıl 19 Eylül'de çeşitli etkinlik ve törenler ile kutlanıyor. İlçemizde de Milas Kaymakamlığı tarafından 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla anma programı düzenlenecek.

19 Eylül Gaziler Günü Kutlanacak
  • 18 September 2023, Monday 11:00

Vatanı uğruna ölümü göze almış kahraman vatandaşları onurlandırmak için kutlanan 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Salı günü Atapark’ta anma programı gerçekleştirilecek. Program kapsamında saat 11’de Atatürk Anıtı’na Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Milas Şubesi çelenklerinin sunulmasıyla başlayacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla Türk Bayrağı göndere çekilecek.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılmasının ardından, 19 Eylül Gaziler Günü programı sona erecek.

Gaziler Günü'nün anlamı nedir?

Mustafa Kemal Atatürk, Sakarya Meydan Muharebesi'ndeki başarısından dolayı 19 Eylül 1921 tarihinde "Gazi" unvanını aldı. 15 Eylül'de Edirne Milletvekili İsmet Paşa (İnönü)  ile  Kozan Milletvekili Fevzi Paşa (Çakmak) tarafından  Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’ya Mareşal rütbesi ve Gazilik unvanı verilmesine dair bir önerge verildi. Kanun teklifi Büyük Millet Meclisinin 19 Eylül 1921 tarihli oturumunda kabul edildi. 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık