Mevcut Yapı Stokumuzun Durumunu Biliyor Muyuz?

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi, en son İstanbul Küçükçekmece’deki bir binanın aniden çökmesi olayından hareketle, “Mevcut Yapı Stokumuzun Durumunu Biliyor Muyuz?” başlıklı bir çağrı yayınladı. Kısa bir süre önce Milas Belediyesi ile yaptıkları protokol çerçevesinde Milas’ın yapı stoğunun ortaya çıkarılması için bir çalışmayı başarıyla yürüttüklerini belirterek, Muğla’nın tüm ilçelerinde benzer bir çalışma yapılmasının önemine bir kez daha işaret etti.

Mevcut Yapı Stokumuzun Durumunu Biliyor Muyuz?

Yapılan açıklama şöyle:

“KÜÇÜKÇEKMECE’DEN DERS ALINMALI!

2 Haziran 2024 tarihinde İstanbul Küçükçekmece’de, 4 katlı binanın aniden çökmesi sebebiyle maalesef 1 can kaybı ve 8 vatandaşımızın yaralanması ile sonuçlanan olay, mevcut yapı stoku durumunun tespit edilmesinin ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlatmıştır.

Şehrimiz özelinde, Milas Belediyesi ve İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Muğla Şubesi arasında imzalanan “Mevcut Yapı Stoku Envanterinin Oluşturulması ve Yapı Güvenliğinin Deprem Riski Açısından Değerlendirilmesi Ortak Hizmet Projesi Protokolü” kapsamında Milas İlçemizin 13 merkez mahallesi ve 1 kırsal mahallesinde toplam 15944 bina sokak taraması yöntemiyle incelenmiş, binaların özellikle zemin katlarında bulunan iş yerlerinin durumu (kolon kesilmiş mi, ilave kat var mı) gözlemsel olarak tespit edilmiş, incelenen tüm binalar için bölgesel bir önceliklendirme yapılmıştır. Benzer bir protokol Bodrum Belediyesi ile de imzalanmış olup, saha çalışmalarına başlanması için belediyemizle birlikte ön hazırlıklar yapılmaktadır. Birinci etap sokak taramalarının ivedilikle tamamlanması ve ikinci etap detaylı incelemelere geçilmesi planlanmaktadır.

İMO Muğla Şubesi olarak uzun yıllardır bu konuda yetkilileri uyarmaya, halkımızı bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye çalışmaktayız. Bu üzücü olay vesilesiyle görüşlerimizi paylaşmak, uyarılarımızı tekrar hatırlatmak ve çok önemsediğimiz, Büyükşehir Belediyemizin liderliğinde tüm ilçe belediyelerimizle birlikte hızlı bir şekilde hayata geçirmek için gayret ettiğimiz “Mevcut Yapı Stoku Envanterinin Oluşturulması ve Yapı Güvenliğinin Deprem Riski Açısından Değerlendirilmesi Ortak Hizmet Projesi Protokolü” konusunda yetkilileri bilgilendirmeye devam edeceğimizi tüm kamuoyuna beyan ederiz.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

Milas eczane
Site en altı
yukarı çık