Birliğim Gıda Sol Sabit
Sağ Sabit SARI KONAK

“2023 YOLUNDA OKULLARIMIZ GÜZELLEŞİYOR PROJESİ”

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında yeni bir proje daha başlatıldı. Proje doğrultusunda ilçe merkezi ve bağlı mahallelerdeki okullar, ikişerli gruplar halinde eşleştirilerek, okulların her türlü sorununda birbirlerine yardımcı olmaları hedefleniyor.

“2023 YOLUNDA OKULLARIMIZ GÜZELLEŞİYOR PROJESİ”
  • 23 Mayıs 2019, Perşembe 9:20

Sakarya Ortaokulu Toplantı Salonu’nda gerçekleşen proje toplantısına; İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Şube Müdürü Türker Yurtsever, Rehber Öğretmen Halime Karaca Önel, okul müdürleri ve bazı öğretmenler katıldı.

Toplantının başlangıcında proje görevlisi Rehber Öğretmen Halime Karaca Önel, projenin amacını ve hangi hedeflere ulaşılmak istenildiğini görsel sunum eşliğinde anlattı.

Önel; “Projenin hedefleri; Dezavantajlı okulları güzelleştirmek, Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak, 2023 eğitim vizyon belgesinin hedeflerini gerçekleştirmek, 2023 vizyon belgesinde vurgulanan beceri eğitimini (akıl ve zeka oyunları köşesi) köy okullarında başlatmak, Olumlu okul iklimi oluşturmak, Biz kardeşlerimizle okulumuzu güzelleştirebiliriz duygusunu yaşamak, Problem çözme becerisi kazanmış nesiller yetiştirme ve Köy okullarının dezavantajlarını en aza indirerek başarısını arttırmak olarak belirlenirken, projenin amacı olarak da; Okullar arası başarı farkını en aza indirmek, Okul eşleştirmeleri yaparak dezavantajlı okulların ihtiyaçlarını giderirken öğrencilerin birlikte yapma ve yardımlaşma duygularını geliştirmek, Öğretmen eğitimleriyle eğitimin niteliğini artırmak, Birlikte büyüyelim etkinliği kapsamında dikilen ağaçlarla öğrencilere doğa sevgisi ve aidiyet duygusunu kazandırmak, okul bahçelerinin güzelleşmesine katkı sağladıklarını fark ettirmek, 2023 hedefleri arasında olan beceri eğitimleri kapsamında oluşturulacak olan akıl ve zeka oyunları köşesiyle problem çözmede strateji geliştirebilen bireyler olmalarını sağlamak ve Birlikte oynayalım etkinliği ile geleneksel çocuk oyunlarımızı farklı arkadaş gruplarıyla oynayarak, okul iklimini değiştirme olarak tespit edildi” dedi.

Rehber Öğretmen Halime Karaca Önel açıklamalarına şöyle devam etti:

“Projenin hedef kitlesi; Tüm birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan köy okulu öğrencileri, tüm birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan köy okulu öğretmenleri ve velileri ve daha fazla tercih edilen okul öğrenci, veli ve öğretmenlerdir.

Proje kapsamında; ‘Birlikten Güç Doğar Etkinliği’ ile birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan köy okulları ile çok tercih edilen okulların eşleştirilmesi, ilçe proje ekibi tarafından yapılacak. ‘Birlikte Güzelleştirelim’ etkinliği ile az tercih edilen okulların fiziki ihtiyaçlarının belirlenip; eşleşen okulların okul aile birliği desteğini alarak, öğrenci, öğretmen ve çeşitli daire amirlerinden oluşan ekibin, az tercih edilen okula giderek etkinliği birlikte gerçekleştirmesi sağlanacak. ‘Akıl Oyunları Köşesi Uygulaması’ ile 2023 eğitim vizyon belgesi hedefleri arasında olan tasarım beceri atölyelerinin içinde bulunan akıl ve zeka oyunlarının birleştirilmiş sınıflarda sınıf olarak olmasa da, köşesinin oluşturulması, ‘Akıl ve Zeka Oyunları Öğretmen Eğitimleri’ ile proje kapsamında kazandırılan akıl ve zeka oyunları köşesinin etkililiğini artırmak adına 1 günlük birleştirilmiş sınıf öğretmenlerine akıl ve zeka oyunları eğitimi verilecektir. Eğitim geçen yıl ilimizde akıl ve zekâ oyunları kursuna katılan gönüllü öğretmenler tarafından verilecektir. ‘Öğretmen Niteliğini Artırma’ ile 2023 Eğitim Vizyon Belgesi hedefleri arasında olan birleştirilmiş sınıfta görev yapan öğretmenlere ‘Yeni Yaklaşımlarla Birleştirilmiş Sınıf Uygulamaları/STEM ’ konulu seminer; ilimizdeki üniversite ile işbirliği yapılarak düzenlenecek ve ‘Birlikte Büyüyelim’ etkinliği kapsamında eşleşen okullar okul bahçelerine eşleştiği okulun gönüllü öğrencileri, öğretmenleri ve daire amirleri ile beraber ağaç dikerek okulun güzelleşmesini sağlayacaklar, diktikleri ağaçlara da projenin adını vereceklerdir.”

Rehber Öğretmen Önel’in ardından söz alan İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal ise düzenlenen toplantıda şunları söyledi:

“Öncelikle ilçemiz genelinde akademik başarı anlamında bir ivme kazanıldı ancak hiçbirimizin bunu yeterli görmesi mümkün değil. Bu noktada tüm idareci ve öğretmen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum ancak günümüz koşullarında yaptığımız her faaliyet artık dijital ortama, yani sisteme yükleniyor. Dolayısıyla hepimizin daha planlı çalışması gerekiyor. Çünkü içerisine öğrencinin katılarak yapılan her faaliyet, öğrencilerin doğrudan başarı puanını da etkiliyor.

Bu proje öyle sanıldığı gibi sadece ekonomik boyutla ilişkili değildir. İşin ekonomi boyutuyla birlikte kuracağınız sosyal bağ ile de eşleşen okullar arasında bir diyalog kurulması hedefleniyor. Özet olarak lütfen bu konuyu ciddiye alın, eşleştiğiniz okul idareci ve öğretmenleriyle irtibata geçerek, neler yapabileceğiniz konusunda bilgi alışverişinde bulunun. Okulların birbirlerine gidip gelmeleri, neler yapabileceklerini yerinde görmeleri çok zor olmasa gerek. Unutmamamız gereken, hepimizin aynı gemide olduğu ve aynı amaç için çalıştığıdır.”

Yapılan açıklamaların ardından toplantıya katılan okul idareci ve öğretmenlerin konuya ilişkin soruları, Rehber Öğretmen Halime Karaca Önel ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal tarafından yanıtlanırken, proje hakkındaki görüş ve öneriler de toplantı sırasında paylaşıldı.

 

 

Editör: Adem KANKAYNAR
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık