Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

MUÇEP “Muğla Cennet Kalsın” dedi ...

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

MUÇEP “Muğla Cennet Kalsın” dedi ...
Bu içerik 917 kez okundu.

Muğla’da, sivil toplum örgütleri ve yurttaşların bir araya gelerek oluşturduğu Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) gönüllüleri, iki gün boyunca Gökova koylarında, STS Bodrum Okul Gemisi’yle dolaşarak ‘Muğla cennet kalsın’ sloganıyla doğal SİT alanlarının koruma derecelerinin düşürülmesi tasarısını anlatıp tepkilerini dile getirdiler.

MUÇEP gönüllüleri, doğal SİT koruma alanlarının derecelerinin düşürülmesi tasarısı yüzünden ekolojik yıkım tehlikesi ile karşı karşıya olunduğuna dikkat çekmek amacıyla 27 Nisan Perşembe sabahı Bodrum’dan STS Bodrum Okul Gemisi ile Gökova’ya açıldı.

Grup, yola çıkmadan önce Bodrum Limanında ellerinde dövizlerle basın açıklaması yaptı.

“Korunan alanlar, kuyruklu yalanlar”, “Dünyanın adil yasası, Doğa yasası”, “SİT’leri icat etme, doğayı tüketme”, “Koylar dolgu alanı olmaz” ve “Okluk Koyu’na dokunma” yazılı dövizler taşıyan grup adına basın açıklamasını Bodrum Kent Konseyi Başkanı ve Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz yaptı.

Demiröz, koyların karşı karşıya kaldıkları tehlikeyi anlatmak ve doğal SİT koruma alanlarının derecelerinin düşürülmesi tasarısına ‘dur’ demek için yola çıktıklarını belirterek şunları söyledi:

“Yolculuğumuz boyunca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bir gayrimenkul şirketine ihale ile hazırlattığı ‘Ekolojik Temelli Bilimsel Rapor’a dayanarak doğal SİT koruma derecelerinin düşürülmesi tasarısını anlatmak istiyoruz. Bu tasarı gerçekleşirse, cennet koylarımızın betonlaştırılacağı, gelecek kuşaklara devredilecek doğal mirasımızın yok edileceği, olağanüstü bir ekolojik yıkım tehlikesi ile karşı karşıya olduğumuzu anlatacağız. Bakanlığın girişimi henüz bir tasarı olmasına rağmen, bölgemizde sanki bu tasarı kesinleşmiş, yasalaşmış gibi uygulamaların başladığına şahit olmaya başladık. Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde yer alan Okluk Koyu’nda Cumhurbaşkanlığı Konukevi’nin yıkılarak yerine başlatılan inşaatın, bakanlığın planladığı, henüz tasarı halindeki SİT değişikliklerini temel aldığını öğrenmiş bulunuyoruz. Okluk Koyu’nda birçok ağaç kesilerek başlatılan güvenlik duvarı inşaatı, yaptığımız araştırmalar doğrultusunda herhangi bir kurumsal onaya dayanmamaktadır. Hazırlanan projede, yaklaşık 11 bin metrekarelik deniz alanı doldurularak yapılacak bir yat yanaşma yeri de mevcuttur. Bu proje, hem yürürlükte olan ulusal doğa koruma statülerine, hem de Türkiye’nin taraf olduğu ‘Akdeniz’in Kirlenmeye Karşı Korunması Sözleşmesi’ hükümlerine aykırıdır. Yürütülen bu yasadışı inşaat faaliyetine karşı Şehir Plancıları Odası gerekli hukuki süreci başlatmış ve takip etmektedir. Hukuki süreci Muğla Çevre Platformu olarak bizler de yakından izlemekteyiz. Yetkilileri, doğal SİT alanlarımızı betonlaştıran, vicdanları yaralayan bu faaliyetlere bir an önce son vermeye çağırıyoruz. Başka Okluk yok, başka Gökova yok. Bırakın Muğla cennet kalsın.”

Muğla Çevre Platformu üyeleri ilk gün, Kisebükü ve Ören’e uğradıktan sonra Akyaka’ya vardılar. Aynı akşam Akyaka sahilinde yapılacak olan konsere Ula Kaymakamlığı son anda “OHAL nedeniyle” izin vermediği için, planlanan konser iptal edilmişti.

Bodrum’dan gelenlere Akyaka ve civarından gelen MUÇEP üyelerinin de katılımıyla dün saat 11’de topluca aynı basın açıklamasını Akyaka’da da okuyan MUÇEP üyeleri hep birlikte “Muğla cennet kalsın” sloganlarıyla denize atladılar ve STS Bodrum Okul Gemisi ile Gökova’ya açılıp Karacasöğüt ve Okluk koylarına uğradıktan sonra dün akşamüzeri Bodrum’a döndüler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X