Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Bir Yastıkta Bir Ömür Seminerleri’ başladı

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

‘Bir Yastıkta Bir Ömür Seminerleri’ başladı
Bu içerik 675 kez okundu.

Evlilik hayatının daha sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi ve boşanmaların önüne geçilmesi amacıyla Milas Belediyesi Sağlık ve Hukuk İşleri Müdürlükleri tarafından “Bir Yastıkta Bir Ömür” projesi hazırlanarak, evlenmek isteyen çiftlere “Evlilik Öncesi Danışmanlık Hizmeti” verilmeye başlandı.

Aile Danışmanı Hemşire Berna Ayaz Avcılar ve Dr. Cemal Çelikdemir tarafından evlilik hazırlığı yapan 8 çifte “Evlilik ve Yaşam Becerileri” ve “Evlilik ve Sağlık” ana başlığında eğitim seminerleri düzenlendi.

Çiftlere; evlilik ve ilk yıllar, Sağlıklı bir evlilik için yapılması gerekenler, Evlilik çatışmasına sebep olan faktörler ve çözüm yolları, Kadın, Erkek ve Cinsellik, Sağlıklı aile ve Sağlıksız aile, Aile içi iletişimin temel unsurları, Üreme ve cinsel sağlık, Aile planlaması ve üreme bozukluğu ve Yardımla üreme teknikleri hakkında bilgiler verildi.

Seminerlerde evlilik öncesi yapılan sağlık testlerinin önemine dikkat çekilerek Türkiye’de yaklaşık 5 bin kişinin Akdeniz Anemisi hastası ve yaklaşık 2 milyon kişinin de Akdeniz Anemisi taşıyıcı olduğu belirtilip, sağlık testlerinin, bu tür bulaşıcı hastalıkların önüne geçilebilmesi için önemli olduğu vurgulandı.

Seminerlerde ayrıca ilimiz genelinde boşanma oranlarının çok yüksek olduğuna dikkat çekilerek, yapılan danışmanlık hizmeti ile bu oranın düşürülmesinin ve bilinçli çiftlerin oluşmasının amaçlandığı kaydedildi.

 

Uyumlu, sağlıklı ve mutlu evlilikler için

Semireni ardından çiftlere sertifikaları Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Muğla Aile ve Sosyal Politikalar Müdür Vekili Rukiye Şermin Zil, Milas Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Mat ve Faik Karagöz, Milas Sağlık Müdürü Dr. M. Ergun Kırova’nın katılımlarıyla verildi.

Sertifika töreni sırasında çiftlere mutluluklar dileyen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, projeyle mutlu ve sağlıklı bir aile yapısı oluşmasını amaçladıklarını belirterek, “Sosyal çalışmalarımız kapsamında, yeni bir projenin tanıtımını yapıyoruz. Amacımız; güzel ve iyi evliliklerin oluşması, iyi bir aile yaşantısı ve yeni yetiştireceğimiz nesillerin iyi bir şekilde yetiştirilmesi anlamında Milas Belediyesi olarak, zaten evlilik işlerini yürütmekle görevli bir kurum olması sebebiyle sağlıklı ve mutlu evliliklerin kurulmasına katkıda bulunmak istedik. Bu açıdan böyle bir projeye başladık. Uzman personelimizle çalışarak; gençlerimizin, sağlıklı, mutlu ve iyi bir evlilik yapmalarına katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu konuda sağlık müdürlüğümüz ve hukuk müdürlüğümüz bu projeyi birlikte yürütüyorlar. Proje, çok olumlu geçiyor. Bu projenin taçlandırılmasında bizi en mutlu eden, İl Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün bize göstermiş olduğu anlayış ve destektir. Doğru ve yararlı bilgilerin, siz gençlerimize verilmesi amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından hazırlanan kitapçıkları destek olarak verdiler. Bu çok önemli bir destektir. Ben bu anlamda, İl Müdürlüğümüze ve tanıtım toplantısında yalnız bırakmayan il müdür vekilimize teşekkür ve şükranlarımızı sunuyorum. Proje kapsamında evlilik başvurusu yapan ve danışmanlık hizmeti almak isteyen çiftlere; gruplar halinde eğitimler veriliyor. Talep gelmesi durumunda ise çiftlere ayrıca bireysel olarak da danışmanlık hizmeti yapılıyor” dedi.

 

Her birinizi yürekten alkışlıyorum

Etkinliğe katılan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Rukiye Şermin Zil ise, Muğla’da boşanma oranlarının arttığına dikkat çekerek, “Bu proje çok hoşuma gitti. Bizler mesleğe atılmadan önce, yaşantımızı sürdürmek için yıllarca alt yapıdan geçiyoruz. Evlilik denilen çok zor ve bir o kadar da güzel olan bu müesseseye; maalesef ki gençlerimiz çok hazırlıksız bir şekilde evlilik yapıyorlar. Son yıllarda özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında olduğu gibi, saygıdeğer Milas Belediyesi Başkanımız gibi bizler bir paniğe düştük. ‘Neden evlilikler kısa sürüyor?’ ve ‘Niçin insanlar birbiri için ölüp bayılırken, neden hezimet ve ailelerde çöküş oluyor?’ diye. Bu nedenle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü kuruldu. Tek amacımız; yetiştirme yurtlarına kimsesiz ve dağılmış ailelerin çocukları gelmesin. Kadınlarımız şiddete uğramasın ve yuvalarımız dağılmasın diye eğitim birimleri oluşturduk. Aslında evlilik öncesi eğitimler tamamen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adı altındadır. Geçtiğimiz hafta Başkan Tokat, bize geldi ve projeden bahsetti. Ben derecesiz memnun oldum ve bugüne kadar hiçbir kuruluştan biz destek almamıştık. Ben bu proje için çok teşekkür ediyorum ve her birinizi yürekten alkışlıyorum. Kurulan ailelerin, sağlam temeller üzerine atılmasını diliyorum” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X