Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Bu Çığlığa kulak verin!”

ÖNDER Haber / A. Kemal KAŞKAR -

“Bu Çığlığa kulak verin!”
Bu içerik 432 kez okundu.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Milas Şubesi tarafından gazetemize iletilen PSAKD Genel Merkezi açıklamasında, OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle ihraç edilenler arasında bulunan Konya Selçuk Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nuriye Gülmen ve Sınıf Öğretmeni Semih Özakça’nın, Ankara Yüksel Caddesi’nde sürdürdükleri oturma eyleminde 182, açlık grevinde ise 63’üncü günü doldurdukları, süreci takip eden hekimlerin, Gülmen ve Özakça’nın açlık grevlerinde kritik bir aşamada oldukları uyarısında bulundukları belirtilerek;

“Parlamento üyelerini, Siyasi Partileri, Demokratik Kitle Örgütlerini ve tüm duyarlı kamuoyunu Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın haklı direnişine sahip çıkmaya, ölümlerine izin vermemeye çağırıyoruz. OHAL vasıtasıyla yaratılmış tüm mağduriyetler ivedilikle giderilmeli, haksız gerekçelerle açığa alınan, ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilmelidir. Bunun için mücadeleyi örgütlü bulunduğumuz tüm sahalarda tüm gücümüzle vermeye devam edeceğiz” denildi.

PSAKD Genel Merkezi’nin konuyla ilgili açıklaması şöyle …

 

Tüm İnsanlığa Çağrımızdır!

Bu Çığlığa kulak verin!

“Saray ve AKP hükümetinin “kendileri için bir nimet” olduğunu itiraf ettiği 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana ilan edilen ve nedensizce sürekli uzatılan Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında ülkemiz fiili olarak Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) yönetilmektedir.

Durum öyle bir hal almıştır ki, Parlamento tümüyle işlevini yitirmiş, onun yerine karar alıcı dar bir siyasi kadro ülkeyi KHK rejimiyle yönetmeye başlamıştır.

Saray ve AKP hükümeti FETÖ ile mücadele adı altında çıkardığı Kararnameler ile adalet, eşitlik ve özgürlükten yana olan onlarca TV, Radyo, Dergiyi kapatmıştır. Yine onlarca Dernek, Vakıf vb. sivil toplum örgütlerinin kapısına kilit vurulmuştur. İçlerinde Alevi toplumuzun sesi soluğu niteliğinde olan pek çok yayın kuruluşunun da bulunduğu kuruluşların kapatılmasındaki amacın, bizleri takatten düşürüp güçsüz kılmak ve diledikleri rejim değişikliği için dikensiz gül bahçesi yaratmak olduğu açıktır. Nitekim OHAL koşullarında yapılması mümkün olmayan, kürt illerinin talan edilip muhalif tüm alanlarda tasfiyenin son sürat sürdüğü ve devletin tüm imkanlarından istifade ederek kampanya yürüttükleri, içeriği tamamen halkımıza karşı bir programı taşıyan anayasa değişikliği teklifinden ibaret olan gayrimeşru bir referandumu ülke halklarımıza dayatmış ve oy hırsızlığı ile istedikleri sonucu almışlardır. Gayrimeşru seçimin irade gaspına dayanan gayrimeşru sonucunu tanımadığımızı ilan etmiştik.

Saray ve AKP hükümetinin devam eden OHAL döneminde en fazla tasfiyeye yöneldiği kesimlerin başında Akademi üyeleri ve kamu çalışanları gelmektedir. Yıllarca birlikte iş tuttukları, stratejik operasyonları için kadrolarını kullandıkları FETÖ mensuplarını kamu bürokrasisinden ihraç etme bahanesi ile çoğu Kamu Emekçileri Konfederasyonu (KESK) üyesi olan binlerce Alevi, Sosyalist, Demokrat, Yurtsever açığa alınmış ya da ihraç edilerek işlerinden çıkartılmıştır. Açığa alınan ve ihraç edilenler arasında PSAKD MYK Üyesi Eğitim Sekreterimiz Songül Tunçdemir’in yanı sıra daha pek çok üyemiz bulunmaktadır ve yoldaşlarımızın işe iadeleri noktasında haklı mücadeleri sürmektedir.

Bu tablo, hedefte kimlerin olduğunu açıkça bize anlatmaktadır.

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile ihraç edilenler arasında bulunan Konya Selçuk Üniversitesi öğretim görevlisi Nuriye Gülmen ve sınıf öğretmeni Semih Özakça, Ankara Yüksel Caddesinde sürdürdükleri oturma eyleminde 182, açlık grevinde ise 63. günü doldurdular. Süreci takip eden hekimlerin ifade ettiklerine göre açlık grevi kritik bir aşamaya ulaşmıştır.

Gelişmeleri derin bir endişe ile takip etmekteyiz. İfade etmek isteriz ki, ülkeyi yönetenler yaşanacak her türlü olumsuzluktan birinci derecede sorumlu olacaklardır.

Parlamento üyelerini, Siyasi Partileri, Demokratik Kitle Örgütlerini ve tüm duyarlı kamuoyunu Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın haklı direnişine sahip çıkmaya, ölümlerine izin vermemeye çağırıyoruz. OHAL vasıtasıyla yaratılmış tüm mağduriyetler ivedilikle giderilmeli, haksız gerekçelerle açığa alınan, ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilmelidir. Bunun için mücadeleyi örgütlü bulunduğumuz tüm sahalarda tüm gücümüzle vermeye devam edeceğiz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X