Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Yeni hedefimiz: Zeytinyağı ihracatı!”

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

“Yeni hedefimiz: Zeytinyağı ihracatı!”
Bu içerik 543 kez okundu.

Asıl işi Almanca Mütercim / Tercümanlık olan Artvin Şavşatlı Serhat Aslan, Derince köyünden elde ettiği zeytinyağı ile, Zeytindostu Derneği tarafından Ayvalık’ta düzenlenen yarışmada altın madalya kazanmasının ardından hedef büyüttü. Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’i ziyaret eden Aslan, amacının, kiraladığı zeytinlik alanı daha da genişleterek kaliteli zeytinyağı üretmek ve ihraç etmek olduğunu söyledi.

 

‘Altın Madalyalı

Zeytinyağı’nın öyküsü

MİTSO Basın Bürosundan iletilen bilgi notuna göre, Artvin’in Şavşat ilçesinden Serhat Aslan, Almanca Mütercimlik / Tercümanlık eğitimi alarak Antalya’da, turizm işkolunda çalışmaya başladı. Ancak bir süre sonra, zeytin ve zeytinyağı işiyle ilgilenen bazı yakınlarının önerisi üzerine zeytinciliğe ilgi duymaya başladı. Yaptığı araştırma sonucunda Milas’ın Derince köyünde Vakıflara ait 200 dönüm zeytinlik olduğunu ve kiraya çıkarıldığını öğrenen Aslan, bu araziyi kiraladı.

Öncelikle, yıllardır bakım görmeyen zeytinlikte arazi temizliği, ağaçların budanması gibi bakım işleriyle ilgilenen Serhat Aslan, geçen Kasım ayında zeytinlerini erken hasat etti. Elde ettiği zeytinleri, Zeytindostu Derneği’nin yöneticisi ve zeytinyağı konusunda uzman olan Eczacı Atilla Totoş’un Yatağan’daki butik tesisine götürerek soğuk sıkım tekniğiyle sıktırdı.

Serhat Aslan diğer yandan birisine eşinin, diğerine kızının adını verdiği “Divin” ve “Mira” adıyla iki marka oluşturdu. Elde ettiği yüksek kaliteli zeytinyağlarını, özel hazırlattığı siyah cam şişelere dolduran ve eşiyle birlikte hazırladıkları bez etiketleri bu şişeler üzerine yapıştırarak Antalya ve İstanbul’da pazara sunmaya başladı.

Serhat Aslan bu arada Zeytindostu Derneği’nin Ayvalık’ta düzenlediği 9. Ulusal, Naturel Zeytinyağı Kalite Yarışmasına, eczacı olan eşinin adını verdiği “Divin” marka zeytinyağı ile katıldı. Aslan’ın ilk kez katıldığı yarışmada altın madalya kazanması zeytinyağı üreticiliğindeki şevkini arttırırken hedef büyütmesine de neden oldu. Serhat Aslan, şimdilerde, kaliteli zeytinyağı üretmenin yanı sıra bunu ihraç etmenin yollarını araştırıyor.

 

“Tek sorun, hasat

zamanında işçi bulamamak”

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’i ziyaret ederek kendisine altın madalyalı “Divin” zeytinyağı armağan eden Serhat Aslan, “Kazandığımız madalya, ürettiğimiz zeytinyağının yüksek kalitesini gösteriyor. Zeytincilik işine yeni girmiş birisi olarak böyle bir madalya kazanmak bizi çok mutlu etti ve şevkimizi arttırdı. Şimdi, zeytinlik alanını daha da genişletmek için araştırmalar ve görüşmeler yapıyorum. Derince’deki zeytinliğin bakımını yaptırıyorum. Şimdilik ilaçlama yapmayı düşünmüyorum. Organik tarıma yönelmek ve organik zeytinyağı üretmek istiyorum. Şimdilik, karşılaştığımız tek sorun, hasat zamanında işçi bulamamak. İşçi bulmakta zorluk çekiyoruz” dedi.

Sözlerini, hedef büyüttüklerine dikkat çekerek sürdüren Aslan, “Şimdiki hedefimiz, kaliteli zeytinyağı üretimi kadar bunun ihraç edilmesini de sağlamak. Şimdi bunun araştırması içindeyiz. Yaptığımız görüşmeler ve incelemeler sonucunda ihracat konusunda bir hayli umutlandık” dedi.

 

Milas zeytinyağının yüksek

kalitesi tescillenmiştir

Serhat Aslan’ı, Ayvalık’taki yarışmada kazanmış olduğu altın madalya nedeniyle kutlayan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ise, “Yıllardır Milas’ın Memecik zeytinlerinden doğru yöntemler kullanarak elde edilen zeytinyağının yüksek kalitede olduğunu her ortamda dile getirerek anlatmaya çalışıyoruz. Milas’ın Memecik zeytinlerinin yağının kalitesine inandığımız için Coğrafi İşaret Tescili almak için girişim başlattık ve bu konuda sona yaklaştık. Siz, Milas’ın Memecik zeytinlerinden elde edilen zeytinyağının kalitesini, aldığınız altın madalya ile bir kez daha kanıtlamış oldunuz. Bu başarınız nedeniyle sizi kutluyor ve başarınızın devamını diliyorum. Daha önce, başta Sayın Ali Osman Menteşe olmak üzere bazı üreticilerimiz de Milas zeytinyağı ile ulusal ve uluslararası düzeylerde yapılan yarışmalarda madalyalar kazanmışlardı. Sizlerin kazandığınız bu madalyalar Milas zeytinyağının yüksek kalitesinin de tescilidir. Milas zeytinyağı üreticileri olarak yöremizin zeytinyağının ne kadar kaliteli olduğunu sizler kanıtladınız. Şimdi ihracata yönelmek istemeniz de son derece önemli ve bu konuda sizi destekliyoruz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X