Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Bayramımız kutlu olsun!

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Bayramımız kutlu olsun!
Bu içerik 622 kez okundu.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, ülkemiz genelinde olduğu gibi ilçemizde de coşkuyla kutlanıyor.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 98’inci Yıl kutlama programı kapsamında bugün Atapark’ta tören düzenlenecek…

Atapark’taki kutlama programı saat 09’da Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başlayacak.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından saat 09.15’te halk oyunları ve sportif gösteriler yapılacak.   

 

‘Gençlik Yürüyüşü’

Bugün ayrıca 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla saat 10’da Atapark’tan başlayacak “Gençlik Yürüyüşü” yapılacak.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama programı Milas Belediyesi tarafından 20.30’da Atapark’tan başlatılacak olan ‘Fener Alayı’ ile sürüp saat 21:30’dan itibaren Atatürk Kültür Merkezi’nde (Açık Hava Tiyatrosu) başlatılacak olan ve Müzik Öğretmeni Ali Çakır yönetimindeki Karma Gruplarla Gençlik Konseri ile tamamlanacak.

Mesajlar ... Mesajlar ...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gazetemize ulaşan mesajlarsa şöyle ...

 

Muğla Valisi Amir Çiçek

Sevgili Gençler, Değerli Muğlalılar,

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasına öncülük eden Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a yaptığı çıkartma, Türk Milleti’nin bağımsızlığını kazanması açısından tarihe altın harflerle kazınmıştır.

Halkın desteğini almak, bağımsızlık ateşini yakmak üzere Büyük Önder Atatürk tarafından 19 Mayıs’ta Samsun’a atılan ilk adım, kurtuluş ruhunun ortaya çıkmasında büyük öneme sahiptir. Türk Milleti için bir dönüm noktası olan kurtuluş ateşinin yakıldığı 19 Mayıs günü, Atatürk’ün gençlere olan inancının simgesi olarak Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Sevgili Gençler,

Bağımsızlık ateşinin yakıldığı 19 Mayıs, milletimizin sizlere olan güveninin en büyük göstergesidir. Devletimizin birliği, demokrasimiz, istikbalimiz ve istiklalimizi koruyacak sizlersiniz. Çok zor şartlarda, büyük bir mücadele sonunda kazandığımız bağımsızlığımızı ilelebet koruyacağınıza inancımız tamdır. Dün olduğu gibi bugün de gençlerimizin gücünün farkındayız. Gençlerimizin, vatan aşkını kurtuluş döneminden sonra en iyi şekilde 15 Temmuz gecesinde hissettik. 15 Temmuz gecesi yok edilmeye çalışılan demokrasimiz, sizlerin kararlı duruşu sayesinde teminat altına alınarak korunmuştur. Sizlerde bu vatan, millet ve bayrak sevgisi olduğu sürece devletimiz ilelebet payidar kalacaktır.

Geleceğin mimarı, mühendisi, doktoru, işadamı, bilim insanı hatta Türkiye’yi yönetecek devlet adamı olarak yetişecek olan sizlerin, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkaracağına güveniyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve vatanımız için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, tüm vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını ve Gençlik Haftasını en kalbi duygularla kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün

Bir ülke düşünün; cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş, hatta bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde olarak şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit etmişler. Milletimiz fakirlik içinde harap ve bîtap düşmüş durumdadır.

Düşmanın yurttan atılarak özgürlük mücadelesinin verileceği, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılacağı meşale böyle bir ortamda 19 Mayıs tarihinde yakıldı. Atatürk’ün, ‘19 Mayıs doğum günüm’ diyerek onurlandırdığı tarih Türk Milleti’nin birlik ve beraberlik içerisinde daha güçlü olarak kenetlendiği, yeniden doğduğu tarihtir.

19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim, 23 Nisan sadece takvimde bir gün değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin Atası önderliğinde birlik ve beraberlik içerisinde verdiği mücadelelerin, kazandığı zaferlerin, demokrasinin, özgürlüklerin tarihidir. Bu nedenle ulusal bayramlarımız bizleri bir arada tutan en önemli toplumsal harçtır. Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı, Atamızın doğum gününü kutluyor, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ülkemiz, birliğimiz ve beraberliğimiz için canını ortaya koyan, mücadele eden şehitlerimizi, gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum.

 

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere Türk Milletinin inanç ve kararlılığıyla, bundan tam 98 yıl önce Samsun’dan başlayan bağımsızlık ve kurtuluş mücadelesi Türkiye Milletinin adını dünyaya duyurmuş, tarihin sayfalarına kazımıştır. Eğitimle, bilimle, kültür ve sanatla, sporla harmanlanmış geleceğimizin gerçek sahipleri gençlerimizin, yarınlarımıza umut ve güneş olacağı inancıyla, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.

 

CKD Milas Şube Başkanı Gülden Sökelioğlu

Atatürk’e, “Doğum tarihin nedir?” diye sorulduğunda yanıtı “19 Mayıs” olmuştur.

Türk tarihine adını altın harflerle yazdıran M. Kemal Atatürk’ün ‘doğum tarihim’ dediği 19 Mayıs; Türkleri tarihin çöplüğüne atmak isteyen, işgalci emperyalist devletlere karşı var olma savaşı veren Türk Milletinin de doğum günüdür.

Mustafa Kemal Paşa, işgal altındaki İstanbul’da faydalı olamayacağı için, Anadolu’ya geçmek istiyordu. Samsun ve çevresinde işgalci İngilizlerin kışkırttığı Rumların saldırılarına karşı Türklerin verdiği tepkiyi baskı altına alması için, Osmanlı padişahı Vahdettin tarafından 9. Ordu Müfettişi olarak görevlendirildi.

16 Mayıs’ta Bandırma vapuruyla Karadeniz’e açılan gemide, Kız Kulesi açıklarında, işgal kuvvetleri tarafından silah ve kaçak malzeme araması yapılır. İşgalci subaylar gemiyi terk ettikten sonra, Bandırma vapuru yola devam eder ve Mustafa Kemal Paşa, yanındakilere şunu söyler: “Bunlar hürriyet uğruna ölmeye karar verenlerin kuvvetini anlayamazlar. Biz, Anadolu’ya ne silah ne cephane götürüyoruz; biz ideali ve imanı götürüyoruz” demiştir.

Zor ve uzun bir yolculuktan sonra Mustafa Kemal ve heyeti 19 Mayıs sabahı, Samsun halkı tarafından askeri bando ile coşkuyla karşılanır.

Samsun’da başlayan kurtuluş mücadelesi; Amasya Genelgesi’nin yayınlanması, Erzurum ve Sivas Kongrelerinin toplanması ve Ankara’da TBMM’nin açılması ile daha da güç kazanır. Artık, kurtuluş mücadelesi TBMM aracılığıyla sürdürülür.

Ülkemizi uçuruma sürükleyen Padişah egemenliğinden millet egemenliğine geçilmiştir. Bir yandan işgalci devletlere karşı savaşılırken, diğer yandan Padişah (Halife) ordusuna, isyancılara karşı savaş verilir ve 30 Ağustos 1922’de zafer kazanılır. Artık bundan sonra kazanılan zaferi güçlendirmek ve çağdaş uygarlık seviyesine çıkarmak için her alanda devrimler yapılacaktır.

Mustafa Kemal Atatürk, milli mücadelenin merkezi olan TBMM’nin açıldığı tarih olan 23 Nisan’ı Türk çocuklarına; Kurtuluş Savaşı’ nın başlangıcı olan 19 Mayıs’ ı ise geleceğimizin güvencesi olan Türk gençlerine armağan etmiştir.

19 Mayıs’ın yurt genelinde bir ‘Bayram’a dönüşmesi ise, Selim Sırrı (Tarcan) Bey’in girişimiyle 1928 yılında ilk defa İstanbul’da yapılan ‘ Jimnastik Şenlikleri’ne dayanır. ‘Mektepler Bayramı’ şeklindeki bu şenliklerde kızlarla erkekler ayrı ayrı sahaya çıkıyorlardı. Bu şenlikler, 1936 yılında 19 Mayıs ‘a denk getirildi ve ‘millete mal edilerek’ gençlik bayramı niteliğini kazandı. Atatürk, 1938 yılında Ankara (19 Mayıs) Stadyumu’nda,’Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak ilk kez yapılan gösterileri hasta olmasına rağmen izledi.

19 Mayıs; 20 Haziran 1938’de ‘Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’a ek yapılarak, resmen bayram ilan edildi. 1980 yılında yapılan düzenleme ile de adı “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak değiştirildi.

Son yıllarda; Andımız’ın, Gençliğe Hitabe’nin, Nutuk’un yasaklanması, T.C. tabelalarının indirilmesi, 23 Nisan, 19 Mayıs, 29 Ekim ve 30 Ağustos Bayramlarının ve 10 Kasım törenlerinin yasaklanması; Atatürk’e, annesi Zübeyde Hanım’a, eşi Latife Hanım’a, ünlü tarihçi Afet İnan’a, ilk kadın pilot Sabiha Gökçen’e, Atatürk’ün silah arkadaşı İsmet İnönü’ye sürekli hakaretler yapılmakta ve bu hakaretler cezasız kaldığı için de toplum vicdanını yaralamaktadır.

Ne kadar baskı yapılırsa yapılsın; Atatürk’ü ve çevresindeki saygıdeğer insanları Türk Milleti’nin kalbinden yok edemezsiniz.

Japonya’dan Küba’ya, Rusya’dan Güney Afrika Cumhuriyeti’ne kadar bütün dünyanın takdir ettiği, büyük önder Atatürk’ün adını, itibarını yok edemeyeceksiniz. Çünkü, güneş balçıkla sıvanmaz.

Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı olan 19 Mayıs’ın 98. yıldönümü kutlu olsun.

 

AKP Muğla İl Başkanı Kadem Mete

Bugün , 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’dan başlatılan bağımsızlık savaşımızın yıldönümünde, üzerinde yaşadığımızın toprakların ne denli zorlu ve çetin bir mücadele sonucunda yurt olduğunu bir kez daha idrak etmekteyiz.

Hayatı kahramanlıklarla dolu olan bir milletin kurtuluş mücadelesinde gösterdiği azim ve kararlılık, imkansızlıklara rağmen gösterilen üstün başarı, gerek içerden gerekse de dışarıdan yapılan hayâsızca akına karşı üstün gelme imkanı ancak vatan sevgisiyle mümkün olacaktı. Nitekim böyle de oldu.

Çok değil, daha 15 Temmuz gecesi sokaklara koşan, şehit olmanın tam vaktidir diyerek meydanlara akın eden; topa, tüfeğe, tanka karşı gözü kapalı yollara dikilen aziz milletimiz halâ aynı iman ve coşkuyu yüreklerinde barındırdıklarını bir kez daha gösterdi.

Özelikle o gece binlerce isimsiz kahramanımız canlarını milletini ve memleketini korumak adına siper ettiler. O gece sadece yarınlarımızın emanetçisi olmadıklarını aynı zamanda bu günlerimizin de sahibi olduklarını çok güzel bir şekilde ispat ettiler.

Biz inanıyoruz ki, yarınlarımız emin ellerde. Türkiye; vatanını seven, milli ve manevi değerlerini bilen, ülkesi ve milleti için her zaman hazır olan ve iş başa düştüğünde asla tereddüt etmeden sorumluluk alabilecek gençlerle dolu. Türkiye; spordan edebiyata, bilimden kültüre, tarımdan teknolojiye kadar her alanda kendini yetiştiren ve uluslararası alanda ben de varım diyebilen genç kardeşlerimizle dolu. İşte bu güç bizlere yarınlarımız adına umut veriyor.

Bu düşüncelerle, genç kardeşlerimize duyduğumuz güveni ve sevgiyi bir kez daha ifade ediyorum. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm istiklal kahramanlarımızı saygıyla, minnetle anıyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X