Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Haksız ve hukuksuz olarak ihraç edilen tüm emekçiler görevlerine iade edilmelidir”

A. Coşkun EFENDİOĞLU -

“Haksız ve hukuksuz olarak ihraç edilen tüm emekçiler görevlerine iade edilmelidir”
Bu içerik 526 kez okundu.

18 Mayıs Perşembe günü saat 17:30’da ilçemiz Atapark’ta, “KHK kararlarıyla haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilen emekçilerin görevlerine iade edilmesi talebi ve bu nedenle açlık grevlerini sürdüren ve açlık grevinde 70’li günlere gelen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek mesajı vermek” için bir basın açıklaması yapıldı.

Eğitim Sen, CHP, HDP, Sağlık Emekçileri Sendikası, DİSK’e bağlı Genel-İş, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği, Birleşik Haziran Hareketi Milas Meclisi’nin destek verdiği açıklamayı Eğitim Sen Milas İlçe Temsilcisi Nihat Erdoğan yaptı.

KESK adına yapılan açıklamada, şu görüş ve tepkiler dile getirildi:

“Hükümetin, ‘darbecilerle mücadele edeceğiz’ diyerek ilan ettiği OHAL ve çıkardığı KHK’lar ile haklarında somut ve hukuki hiçbir delil olmayan bağlı sendikalarımızın 3 bin 249 üyesinin de içinde olduğu toplamda 105 bin kamu emekçisi, isim soyadlarının yer aldığı listelerle bir gecede işsiz bırakılmış ve en temel haklarını kullanabilmeleri fiilen engellenmiştir.

Konfederasyonumuz bu sürecin başından itibaren tüm üyelerimizin işlerine geri dönebilmeleri için hukuki/fiili, ulusal/uluslararası girişimlerde bulunmuş, kapsamlı bir mücadele hattı izlemiştir. Aynı şekilde ihraç edilen, açığa alınan üyelerimizle dayanışma içerisinde olmuş, uluslararası bir kurultay da düzenleyerek sorunu her boyutuyla masaya yatırmış, emekçilerin taleplerini gür sesle dile getirmiştir.

KHK ile haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilen sendikamız Eğitim Sen üyeleri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ise Ankara’da, kendi özgür iradeleriyle, ‘İşimi geri istiyorum’ talebiyle, süresiz açlık grevine başlamış ve eylemlerinde kritik bir döneme girmişlerdir.

Konfederasyonumuz, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlıklarından ve yaşamlarından endişe etmektedir.

Hükümet, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlıklı biçimde yaşamlarına devam edebilmeleri için hiç gecikmesizin, derhal harekete geçmelidir. Başta Nuriye Gülmen ve Semih Özakça olmak üzere haksız ve hukuksuz ihraç edilen tüm emekçiler görevlerine iade edilmelidir.

Aksi halde gelişebilecek tüm olumsuzluklardan hukuk dışılığı ve keyfiyeti OHAL/KHK’lar yoluyla bir yönetim biçimi olarak hayata geçiren, ‘yaşamı ve yaşatmayı’ değil kendi siyasal amaçlarını önceleyen AKP iktidarı sorumlu olacaktır.

Konfederasyonumuz yaşamları kritik bir aşamada olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için gerekli girişimlerde bulunmaya ve tüm kamu emekçileri işlerine iade edilinceye kadar mücadelesini kesintisiz olarak sürdürmeye devam edecektir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X