Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Dijitale dönüşte her zaman yanınızda olacağız”

ÖNDER Haber / A. Coşkun EFENDİOĞLU -

“Dijitale dönüşte her zaman yanınızda olacağız”
Bu içerik 397 kez okundu.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, Muğla’da Yerel Gazetelerin temsilcileri ile bir araya geldi. Karaca, “Çok yakın zamanda resmi ilanların yayın mecrası dijital olabilir. Dijitale dönüşte bizler her zaman yanınızda olacağız” dedi.

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Yakup Karaca, Muğla’da çeşitli toplantı ve ziyaretler gerçekleştirdi. Karaca, Muğla Valisi Amir Çiçek ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü makamlarında ziyaretinin ardından Menteşe Öğretmenevi’nde düzenlenen toplantıda, yerel gazetelerin temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantıya, Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin, İlan Hizmetleri Müdürü A. İdris Çam, Kontrol Hizmetleri Müdür Yardımcısı Burak Orhan, BİK Muğla İl Müdürü M. Ali Köseoğlu, İŞKUR Muğla İl Müdürü İlyas Sarıyerli, KOSGEB İl Müdürü Gökhan Akaydın, Kalkınma Ajansı Temsilcisi Mehmet Yasin, Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, Fethiye Gazeteciler Derneği Başkanı Seda Köktener ve yerel medya temsilcileri katıldı.

Toplantıda yaptığı konuşmada, bu gibi buluşmalarla sorunları karşılıklı görüşmelerle çözmeyi, talepleri dinlemeyi ve kurumu tanıtmayı amaçladıklarını dile getiren Genel Müdür Yakup Karaca, “Gazeteler söz konusu olduğunda ilişki türümüz diğer sektörlere göre biraz daha farklı. Bizim sizlerden talebimiz olduğu gibi sizin de bizlerden talebi söz konusu oluyor. Bu anlamda bu toplantıda sizlere aktarmak istediklerimiz var. Elimizden geldiği kadar sorularınızı cevaplandırmaya çalışacağım. Sizleri de dinlemeye geldim” dedi.

Basın İlan Kurumunu, basın sektöründen veya gazetelerden ayrı görmediklerini dile getiren Karaca, Basın İlan Kurumu’nun gazeteler ile bir bütün olduğunu söyledi.

Artık dijital bir çağa girildiğini ve bu anlamda basın sektöründe atılımlar yapılmaya başlandığını ifade eden Karaca, “Bu dijital çağ, başta medya ve gazeteler olmak üzere bütün sektörleri etkiledi. Her şeyi bir şekilde dönüştürmeye değiştirmeye muktedir oldu. Şayet bir dönüşüm söz konusu ise birlikte bu dönüşümü nasıl gerçekleştirebiliriz bu konularda fikir alışverişinde bulunacağız” diye konuştu.

 

Gazetecilik kamu hizmetidir

Gazeteciliğin her şeyden önce bir ‘kamu hizmeti’ olduğuna işaret eden Karaca, “Fakat aynı zamanda ticari ve ekonomik bir faaliyet. Eğer gazetemizin faaliyetlerine imkan tanıyacak bir gelirimiz olmazsa bu faaliyeti sürdürmemiz söz konusu olamaz. BİK, 1961 yılından bu yana gazetelerimizin bu ihtiyacına kısmen de olsa katkı sunmak üzere resmi ilanların gazetelerde yayınlanmasına aracılık görevi yaptı” diye konuştu.

Pek çok yerel gazetenin neredeyse tek gelir kaynağının resmi ilan gelirleri olduğunu vurgulayan Karaca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim kurum olarak bu desteğe hiçbir sözümüz yok. Sadece resmi ilan gelirlerine bağlı kalarak gazetecilik yapmanız gazeteciliğin ruhunu da etkiliyor. İçinde bulunduğumuz dijital çağda gazetecilik faaliyeti hiçbir şekilde şu anda yaptığınız yayıncılıkla bir olmayacak. Belki resmi ilanlar gazetelerin internet sayfalarında yayınlanmaya devam edecek. Bizler süratle gazetelerimizin internet sayfalarını yenileyip güzelleştirmeliyiz. Çünkü çok yakın zamanda resmi ilanların yayın mecrası dijital olabilir. Bununla ilgili şimdiden çalışmalar hızlandırılabilir. Dijitale dönüşte bizler her zaman yanınızda olacağız. Bu anlamda her türlü desteği de vereceğiz.”

 

Sektöre destekler

sağlayacağız

Yerel medyanın dijital dönemde bir hak kaybına uğramamasının kendileri için esas olduğunu söyleyen Genel Müdür Karaca, gazetelerin yapısal sorunlarıyla da ilgilendiklerini belirterek, İŞKUR, KOSGEB ve Kalkınma Ajansları ile yapılan protokollerle, sektöre nitelikli eleman ve modernleştirmeler için destek sağlayacaklarını da sözlerine ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X