Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Kullanım tarihi 31/12/2019’a kadar olan ürünler için uygulanacak

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Kullanım tarihi 31/12/2019’a kadar olan ürünler için uygulanacak
Bu içerik 445 kez okundu.

2016/17 yılı ürünü zeytinyağlarının bazı değerleri Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yeniden belirlendi.

Belirlenen değerler, son kullanım tarihi 31/12/2019 tarihine kadar olan ürünler için uygulanacak.

T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından zeytinyağı ve pirina yağı ile ilgili olarak, “Özel Hüküm Uygulama Talimatı” yayınlandı.

Talimatın “yurtiçinde üretilen zeytinyağının klimatolojik ve agronomik koşullara göre özelliklerinde oluşabilecek değişiklikler, zeytinyağı komisyonu tarafından zeytin üretim bölgelerinden gelen izleme çalışmalarının değerlendirmesiyle belirlenir” hükmü gereğince düzenlendiği bildirildi.

Bakanlığın, 2016/17 dönemi için zeytinyağlarının delta-7-stigmastenol ve toplam beta-sitosterol değerlerinin sapma göstermesi nedeniyle gelen talepler üzerine yapıldığını belirttiği değişikliğe göre; 2016/17 döneminde üretilen rafine ve riviera zeytninyağları için delta-7-stigmastenol değerinin en fazla % 0.8 ve toplam beta-sitosterol değerinin en az % 92 olarak uygulanmasına karar verildiği ifade edildi.

Zeytinyağı ve prina yağında diğer parametrelerin ise TGK-Zetinyağı ve Prina Yağı Tebliği’nde yer alan değerlere uygun olması gerektiği ve yapılan düzenlemenin, tüketim tarihi 31/12/2019’a kadar olan zeytinyağı ve prina yağı ürünleri için uygulanacağı bildirildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X