Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Turhaaaaaan, Schneidertempel’de senin için ...”

ÖNDER Haber / A. Kemal KAŞKAR -

“Turhaaaaaan, Schneidertempel’de senin için ...”
Bu içerik 451 kez okundu.

Milas Belediyesi’nin 2011 yılından beri düzenlediği Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nda geçtiğimiz yıllarda dereceye giren tüm eserler, İstanbul’da Scheneidertempel Sanat Merkezi’nde açılan bir sergide toplandı ...

Bu önemli etkinlikle ilgili haberimizi, çok büyük ölçüde, Milas Belediyesi Basın Bürosu tarafından gazetemize de ulaştırılan ‘içten-etkili’ bilgi notundan yararlanarak şöyle oluşturduk …

 

“Senin için ...”

Bu kısacık not aslen bir sinagog olan Schneidertempel Sanat Merkezi’nin girişinde duran ve ziyaretçilerin duygularını kaleme aldığı ziyaretçi defterine yazılmış. Altındaki imza ise; Türk karikatürünün en büyük isimlerinden, bundan 7 yıl önce kaybettiğimiz Turhan Selçuk’un eşi Ruhan Selçuk’a ait.

“Senin için...” demesi boşuna değil Ruhan Hanım’ın, gerçekten de sergi için bir araya gelmiş topluluktaki hemen herkesin yolu Turhan Selçuk ile bir şekilde kesişmiş, kesişmese bile onun ışığından, çizgisinden, taramasından ilham almış, buna şüphe yok. Kendisi artık aramızda olmasa da adının tınısı bile insanları duygulandırmaya, heyecanlandırmaya yetiyor.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Cumhuriyet Gazetesi Çizerlerinden Kamil Masaracı’nın girişimleriyle 2011’den beri düzenlenen ve Türkiye’nin en önemli karikatür yarışmalarından biri haline gelen Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nın geçen 7 yılında dereceye giren tüm eserlerin yer aldığı Schneidertempel’deki serginin açılışında, usta çizer İzel Rozental alıyor ilk sözü ve sergiye emeği geçen herkese tek tek teşekkür ettikten sonra Milas Belediye Başkanı’na devrediyor.

“Siyasetçi uzun konuşur” dese de sözü çok uzatmayan Başkan Tokat, “Ben Anadolu’nun mütevazı ilçelerinden birinin belediye başkanıyım” diye söze başladıktan sonra “Burada bugün karikatür severler, Turhan Selçuk severler ve dostları ve aynı zamanda Milas severler ve dostları; bu üç harmanlanmış duygu yükü bizim gururlanmamızı ve onurlanmamızı sağlıyor” diyerek yeni başkan seçildiği dönemde Cumhuriyet gazetesine yaptığı bir ziyaret sırasında Kamil Masaracı ile nasıl tanıştığını ve o kısacık sohbetin nasıl bu yarışmaya hayat verdiğini anlatıyor.

Onun da en büyük üzüntüsü, yarışmaya adını verdikleri Turhan Selçuk’un yarışma başlamadan önce hayata veda etmiş olması ...

 

Çağının tanığı

karikatürler

Sergide yer alan 100’e yakın karikatüre baktığımızda hem yarışmanın niteliği, yüksek kalitesi hakkında bir fikir sahibi oluyoruz hem de aslında karikatür sanatının çağının önemli olaylarını, meselelerini ve tartışmalarını nasıl yansıttığını. 2013 yılında dereceye giren ve fotoğraf hanesinde gaz maskeli bir vesikalık foto bulunan T.C. Kimlik Kartı karikatürüne bakıp da Gezi Olayları’nı anımsamamak olası mı?

Ya da 2016’da derece alan ve son birkaç yılın en derin yarası olan mülteci meselesini anıştıran bir eser tarihe düşülen bir not değil de ne sizce?

İnsan, hele de bizim memlekette yaşıyorsa çabuk unutur, balık hafızalıdır nedense. Ama bu etkili ve etkileyici sergi, yakın geçmişin travmalarını bir tokat gibi yüzümüze çarpan, hiçbir şeyi unutmamıza müsaade etmeyen bir sergi ...

Turhan Selçuk görse iftihar ederdi. Bizden söylemesi.

 

25 Haziran’a dek

Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması Sergisi, 25 Haziran’a dek devam edecek ...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X