Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Aslında tutuklanan gazeteciliktir!”

ÖNDER Haber / A. Kemal KAŞKAR -

“Aslında tutuklanan gazeteciliktir!”
Bu içerik 391 kez okundu.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Sözcü Gazetesi çalışanlarından Mediha Olgun ve Gökmen Ulu hakkında tutuklama kararı verilmesinin, aslında gazeteciliğin tutsak edilmesi anlamına geldiğini söyledi.

TGF Genel Başkanı Karaca’nın, Sözcü Gazetesi mensubu gazeteciler Gökmen Ulu ve Mediha Olgun’un tutuklanmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklama şöyle:

Bu karar, ülkemiz demokrasi ve basın tarihine maalesef talihsiz bir yargı içtihatı olarak geçmiştir. İçtihat diyoruz; çünkü bu kararın, açık yasa hükümleri yerine, zorlama bir yoruma dayalı olarak verildiği çok belirgindir.

Kararın, gazetecilik ve internet haberciliği konusunda tecrübe ve bilgi sahibi olduğu belirtilen 3 kişinin tanıklığı neticesinde alındığının açıklanması ise oldukça manidardır.

Bu ülkede, ne zamandan beri gazeteciler, somut hukuki deliller yerine, bir başka gazetecinin kişisel/keyfi yorumlarına dayalı tanıklığı ile tutuklanıp hapse atılmaktadır!?

TGF olarak, bu kişilerin de adıyla sanıyla kamuoyuna açıklanmasını talep ediyoruz.

Türkiye’de zaten tartışmalı bir durumda olan düşünce, ifade ve basın özgürlüğü; bundan böyle sadece kağıt üzerinde tarif edilen, pratikte ise asla geçerliliği olmayan kavramlar konumuna indirgenmiştir. Bu da demokrasinin tamamen rafa kaldırılmak istenmesi anlamına gelmektedir.

Konuyla ilgili daha önceki açıklamamızda, ‘Gözaltına alınan gazeteciliktir!’ demiştik.

Şimdi de, ‘Aslında tutuklanan gazeteciliktir!’ diyoruz.

Üstelik bu kararın, neredeyse yaklaşık bir yıl önce atılan bir başlık veya manşet nedeniyle alınmış olma iddiası, ayrı bir hukuk garabetidir.

Muhalif görüşlerin, tenkit hürriyetinin, eleştiri hakkının olmadığı veya bütün bunların yayın ve yayım olanağının bulunmadığı yerde demokrasi de zaten olmaz.

Günümüzde evrensel insan haklarına açıkça aykırı olan bu tür kararların yanlışlığı ileride anlaşılacak olsa da, ülkemiz ve insanlarımız adına yol açtığı maddi manevi yıkımın izlerini silmek ne yazık ki kolay olmayacaktır.

Her koşul ve şartta özgür basından yana taraf olan TGF, gazeteciliğe darbe vuran yanlışlıkları dile getirmeye ve zor günler yaşayan meslektaşlarımızla dayanışma içinde olmaya kararlıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X